Stalexport Autostrada Małopolska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stalexport Autostrada Małopolska S.A.
Państwo

 Polska

Siedziba

Mysłowice

Adres

41-404 Mysłowice
ul. Piaskowa 20

Data założenia

1997

Forma prawna

spółka akcyjna

Prezes

Emil Wąsacz

Udziałowcy

Stalexport Autostrady S.A. (100%)

Nr KRS

0000026895

Dane finansowe
Przychody

303 mln zł (2016)[1]

Wynik netto

131 mln zł (2016) [1]

Kapitał zakładowy

66 753 000 PLN

Położenie na mapie Mysłowic
Mapa konturowa Mysłowic, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Stalexport Autostrada Małopolska S.A.”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Stalexport Autostrada Małopolska S.A.”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Stalexport Autostrada Małopolska S.A.”
Ziemia50°12′09,8″N 19°10′32,6″E/50,202722 19,175722
Strona internetowa

Stalexport Autostrada Małopolska S.A. (SAM SA) – spółka akcyjna, spółka-monopolista[2], z siedzibą w Mysłowicach. Zarządza 60-kilometrowym odcinkiem autostrady A4 pomiędzy Katowicami a Krakowem.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Historia Stalexport Autostrada Małopolska S.A. (SAM S.A.) sięga 19 września 1997 r., kiedy Ministerstwo Transportu i Gospodarki Morskiej w imieniu Skarbu Państwa udzieliło spółce Stalexport S.A. koncesji na eksploatację oraz przystosowanie A4, relacji Katowice – Kraków, do wymogów płatnej autostrady. Trzy miesiące później, w celu realizacji zadań przynależnych koncesjonariuszowi, Stalexport S.A. powołał specjalnie do tego przeznaczoną spółkę o nazwie Katowicko-Małopolska Autostrada Stalexport S.A., która 15 kwietnia 1998 r. została przemianowana na Stalexport Autostrada Małopolska S.A. Zadaniem nowo utworzonego podmiotu było zarządzanie, w imieniu ówczesnego koncesjonariusza, autostradą A4 na odcinku Katowice-Kraków. Na przestrzeni kilku kolejnych lat, zmiany w Ustawie o płatnych autostradach pozwoliły na przeniesienie koncesji ze spółki Stalexport na SAM S.A., bez utraty jej ciągłości. 17 października 2005 r., Stalexport Autostrada Małopolska S.A., zawarł z Ministrem Infrastruktury nową Umowę Koncesyjną, której zapisy umożliwiały spółce uzyskanie kredytu długoterminowego. Tym samym jeszcze przed końcem 2005 r., SAM S.A. podpisał umowę kredytową z konsorcjum czterech banków (Landesbank, DePfa, Kreditanstalt für Wiederaufbau oraz BPH S.A.) na kwotę do 380 mln zł, która umożliwiła koncesjonariuszowi realizację inwestycji.

Przedmiot działalności[edytuj | edytuj kod]

Stalexport Autostrada Małopolska S.A. wypełnia koncesję otrzymaną w 1997 roku (na okres 30 lat) na przystosowanie A4 Katowice-Kraków do wymogów autostrady płatnej oraz jej eksploatację. Jest to pierwsza tego typu droga w Polsce, wybudowana w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, jako inwestycja typu brownfield – na bazie drogi powstałej w latach 70. i 80. XX w. Na podstawie umowy koncesyjnej SAM S.A. inwestuje w infrastrukturę autostradową ze środków pozyskiwanych z poboru opłat oraz środków pochodzących z uzyskanego przez spółkę finansowania długoterminowego typu „Project Finance”. Przychody z poboru opłat służą również pokryciu kosztów związanych z bieżącym utrzymaniem odcinka.

W 2006 r. Najwyższa Izba Kontroli oceniła, że spółka nie wypełnia warunków koncesji, a umowy z nią zawarte są niekorzystne dla Skarbu Państwa i użytkowników autostrady. NIK zarzuciła przedstawicielom Skarbu Państwa i koncesjonariuszowi nielegalne działania, niegospodarność i praktyki sprzyjające korupcji. NIK postulowała cofnięcie koncesji z powodu „długotrwałego naruszania przez koncesjonariusza obowiązków”. „Realizacja przedsięwzięcia (...) jest przykładem nieskuteczności funkcjonowania w praktyce przyjętego w Polsce modelu koncesyjnego budowy i eksploatacji autostrad płatnych”. W ocenie NIK po wielu latach autostrada ciągle nie spełnia standardów autostrady płatnej, a użytkownikom, mimo wnoszenia przez nich opłat w pełnej wysokości, nie zapewniono możliwości sprawnego i bezpiecznego przejazdu[3].

Władze spółki[edytuj | edytuj kod]

  • Prezes Zarządu: Emil Wąsacz
  • Wiceprezes Zarządu, dyrektor finansowy: Mariusz Serwa
  • Członek Zarządu: Paweł Kocot

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Oprócz Stalexport Autostrada Małopolska S.A. na polskim rynku działają dwaj inni koncesjonariusze:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Dane z zeznań podatkowych podatników, o których mowa w art. 27b ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2017 r. poz. 2343, ze zm.) oraz w ustawie z 24 listopada 2017 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. poz. 2369). Ministerstwo Finansów. s. 80. [dostęp 2018-05-15].
  2. Stalexport został za taki podmiot uznany ostatecznie przez Sąd Antymonopolowy, wniosek o kasację tego wyroku został przez Sąd Najwyższy odrzucony. [1].
  3. Informacja o wynikach kontroli wykonywania postanowień umowy koncesyjnej na budowę przez przystosowanie Austostrady A-4 na odcinku Katowice-Kraków do wymogów autostrady płatnej i jej eksploatację, Najwyższa Izba Kontroli sierpień 2006 r. [2]