Stanisław Cieśla

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Stanisław Cieśla
Data i miejsce urodzenia 8 stycznia 1945
Dębina
Senator IV kadencji
Okres od 20 października 1997
do 18 października 2001
Przynależność polityczna Akcja Wyborcza Solidarność

Stanisław Cieśla (ur. 8 stycznia 1945 w Dębinie) – polski polityk, związkowiec, działacz KIK, poseł na Sejm X kadencji i senator IV kadencji.

Życiorys[edytuj]

Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Łódzkim, pracował jako sądowy kurator zawodowy.

W 1980 został członkiem NSZZ „Solidarność”. Organizował struktury związku w województwie sieradzkim, pełnił funkcję doradcy prawnego Zarządu Regionu Ziemia Sieradzka. W 1983 był inicjatorem powstania Klubu Inteligencji Katolickiej w Sieradzu.

W 1989 wybrany na posła na Sejm kontraktowy z okręgu wyborczego w Sieradzu. Kandydował z poparciem Komitetu Obywatelskiego, otrzymując 112 672 głosów, tj. 71,86% oddanych głosów ważnych. Należał do Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej, Komisji Sprawiedliwości, Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektu ustawy o ochronie prawnej dziecka poczętego.

Wykładał później katolicką naukę społeczną w sieradzkiej filii Uniwersytetu Ludowego we Włocławku. Zasiadał też we władzach Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej[1].

W 1997 uzyskał mandat senatora IV kadencji z ramienia Akcji Wyborczej Solidarność w województwie sieradzkim[2]. Działał w Stronnictwie Konserwatywno-Ludowym. W 2001 bez powodzenia ubiegał się o reelekcję z ramienia Bloku Senat 2001 z rekomendacji Prawa i Sprawiedliwości. Później wycofał się z działalności politycznej.

Przypisy

  1. Senatorowie IV kadencji, „Rzeczpospolita” z 20 października 1997
  2. Informacje na stronie Senatu

Bibliografia[edytuj]