Stanisław Dąbrowski (muzyk)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Stanisław Dąbrowski
Data i miejsce urodzenia

23 czerwca 1937
Poznań

Data i miejsce śmierci

11 lutego 2005
Kłodzko

Instrumenty

gitara, fortepian

Zawód

kompozytor, muzyk, dyrygent, pedagog,

Powiązania

Marta Dąbrowska

Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi

Stanisław Dąbrowski (ur. 23 czerwca 1937 w Poznaniu, zm. 11 lutego 2005 w Kłodzku) – polski muzyk; dyrygent, kompozytor.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Poznaniu w rodzinie muzyków. Dzieciństwo i młodość spędził na Górnym Śląsku, gdzie przeprowadzili się jego rodzice, kiedy miał roczek. W Zabrzu ukończył szkołę podstawową i średnią Szkołę Muzyczną w 1956 r. Po jej ukończeniu podjął pracę w Społecznym Ognisku w Zabrzu. Związany był również z amatorskim ruchem muzycznym, pracując jako instruktor i dyrygent. Prowadził m.in. jako drugi dyrygent orkiestrę kopalni Concordia, a także chór mieszany Akademii Medycznej w Zabrzu, Zespół Pieśni i Tańca Kopalni w Makoszowach oraz chór i orkiestrę Zakładów Komunikacji Miejskiej w Gliwicach. W 1971 r. ukończył studia muzyczne na Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej we Wrocławiu na Wydziale Wychowania Muzycznego ze specjalnością: prowadzenie zespołów wokalno-instrumentalnych.

W 1971 r. wziął ślub z Martą Dąbrowską i zamieszkał z nią w Kłodzku. Podjął tu pracę w Szkole Muzycznej jako nauczyciel teorii fortepianu i gitary. W latach 1983–1988 pełnił funkcję jej dyrektora.

Od początku swojej pracy zawodowej w szkole prowadził dziecięcą orkiestrę symfoniczną, która występowała za granicą, np. w Austrii i Niemczech.

W 1978 r. został dyrygentem kłodzkiego chóru Lutnia, który dzięki niemu w 1981 r. zyskał rangę chóru miejskiego. Z wielkim powodzeniem (między innymi trzy tournée po Francji) dyrygował Miejskim Chórem Mieszanym Lutnia do 2000 roku[1].

Był kompozytorem pierwszego Hejnału kłodzkiego.

Zmarł po długiej chorobie 11 lutego 2005 r. w Kłodzku[2].

Nagrody i odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Za swoją pracę był wielokrotnie odznaczany, m.in.: Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Polonia Restituta, Medalem za Zasługi dla miasta Kłodzka oraz licznymi dyplomami nadanymi przez Ministra Kultury i Sztuki za upowszechnianie kultury.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Miejski Chór Mieszany „Lutnia”. dokis.pl [dostęp 2019-01-09]
  2. Zeszyty Muzeum Ziemi kłodzkiej, pod red. R. Gładkiewicza, t. 8/9, wyd. UWr, Wrocław-Kłodzko 2007.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • My Kłodzczanie. Marta i Stanisław Dąbrowscy, wyd. Muzeum Ziemi Kłodzkiej, Kłodzko 2001.
  • Popularna Encyklopedia Ziemi Kłodzkiej, pod red. J. Laski i M. Kowalcze, wyd. KTO, Kłodzko 2009.