Stanisław Grabski (starosta kłecki)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stanisław Grabski
Ilustracja
Herb
Wczele
Rodzina Grabscy herbu Wczele
Data urodzenia 1633
Data i miejsce śmierci 6 października 1693
Nowe Miasto
Żona

Zofia Cielecka
Dorota Grotówna

Bitwa pod Chocimiem, w której uczestniczył starosta kłecki.

Stanisław Grabski herbu Wczele (ur. 1633 - zm. 6 października 1693) – starosta kłecki, kasztelan rogoziński, podczaszy poznański, dowódca chorągwi przeciwko Turkom w bitwie pod Chocimiem, wielokrotny sędzia Trybunału Koronnego, senator.

Brał udział w wyprawach wojennych w Holsztynie, Danii, Litwie, Ukrainie przeciwko Szwedom, Kozakom i Tatarom. Kierował komisjami skarbowymi w Wielkopolsce. Zasłużony dla Kłecka. Jego żona, Dorota Grotówna wystawiła mu łacińskie epitafium w kaplicy Matki Boskiej w Kolegiacie św. Marii Magdaleny w Poznaniu.

Bohaterskiego starostę kłeckiego wspomina Kasper Niesiecki (1682-1744):
(...) kasztelan Rogoziński, wspominają go konstytucye 1685, był i starostą Kłeckim, mąż rycerski, czego dowody tak dla ojczyzny swojej, życie swoje nieraz na sztych stawiając, jak też w Danii i Holzacyi, a co największa, przy Bogu i wierze prawowiernej nieustraszony. Raz u stołu siedząc najwyższego podkomorzego Duńskiego, w dzień Sobotni, który on według swego zwyczaju, ostrymi suchotami obchodził na cześć Matki Boskiej, ktoś z dyssydentów urągając się rzekł: Nie godna Marya, żeby ją tak ciężkim postem czczono. Porwał się od stołu, i do szabli, gorliwy o honor Matki Boskiej Stanisław, i życie swoje i krew chcąc położyć przy jej czci nienadwerężonej[1].

Krewnym starosty kłeckiego był Jan Kazimierz Grabski h. Wczele, sędzia grodzki w Nakle, deputat na trybunał koronny w 1694 r., który wydał drukiem w Poznaniu Prawdy powszechne albo dowodne nauki Chrześcijańskiej Filozofji z Włoskiego i z łacińskiego przetłomaczone na Polskie.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. K. Nasielski, Herbarz polski, Lipsk 1839, s. 271