Stanisław Grocholski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stanisław Grocholski
Data i miejsce urodzenia 6 czerwca 1858
Żołynia
Data i miejsce śmierci 26 lutego 1932
Buffalo
Narodowość polska
Dziedzina sztuki malarstwo
Epoka realizm
Modlący się Żyd, 1892

Stanisław Grocholski (ur. 6 czerwca 1858 w Żołyni k. Łańcuta, zm. 26 lutego 1932 w Buffalo) – polski malarz.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Syn Antoniego Rafała, pieczętującego się herbem Syrokomla. W latach 18771880 studiował u Władysława Łuszczkiewicza i Jana Matejki w Krakowie. Później w Wiedniu u Carla Wurzingera, Paryżu u Josepha Léon Bonnata i Akademii Sztuk Pięknych w Monachium u Alexandra Wagnera (Techn. Malklasse: od 18 X 1881 r.)[1]. W Monachium mieszkał 20 lat. Do 1901 r. przebywał w Neu-Pasing k. Monachium, potem wyjechał do Ameryki Północnej, do Milwaukee.

Grocholski wystawił w 1886 wnętrze kościoła w Wiedniu. Pierwsze uznanie zyskał obraz Suszenie bielizny (1889) wystawiony w Monachium. Z Monachium związane były najszczęśliwsze lata twórczości, gdyż znalazł tam uznanie, pracę i zamówienia. Jego obrazy cieszyły się tu znacznym powodzeniem i były kupowane do zbiorów prywatnych i publicznych. Wysyłał swoje prace na wystawy krajowe do Warszawy, Krakowa i Lwowa.

Zamieszkał ze swą żoną Izabelą Pawłowską w willi Passing pod Monachium, tworząc dom, gdzie zbierała się kolonia artystyczna Polska. W 1891 r. otworzył własną szkołę rysunkową, w której wykształcili się m.in.: Gustaw Gwozdecki, Karol Kowalski-Wierusz, Henryk Szczygliński, Soter Małachowski Jaxa, Józef Gałęzowski.

Malował portrety, sceny rodzajowe (szczególnie chętnie ze wsi huculskiej i folklor żydowski), religijne dla kościołów polskich. Malarstwo jego określa się jako traktowanie tematu, często połączone z pomysłem literackim.

W latach 18801900 artysta wystawił swoje obrazy w monachijskim Glaspalast.

Współpracował z czasopismem "Gardenlaube" i "Moderne", w których umieszczano drzeworyty, wykonane według jego rysunków.

W Polsce reprodukcje jego dzieł zamieszczały czasopisma "Kłosy" i "Tygodnik Ilustrowany".

Stanisław Grocholski należał do najwybitniejszych przedstawicieli malarstwa monachijskiego. Twórczość jego nie posiada wprawdzie odkrywczych wartości, jednak w ramach malarstwa rodzajowego o charakterze realistycznym zaznaczyła się osobowość artysty przez odpowiedni dobór tematów oraz przez ich ujęcie. Głównym tematem zainteresowań Grocholskiego były sceny z życia ludu polskiego i charakterystyczne typy żydowskie.

Malował wnętrza chat chłopskich, przedstawiając rozgrywające się w nich życie codzienne: wesela, odpusty, choroby i bójki. Żydów zaś przy modlitwie.

Wybrane prace[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. I. Królewska Akademia Sztuk Pięknych... [w:] H. Stępień, M. Liczbińska, Artyści polscy w środowisku monachijskim w latach 1828–1914 (materiały źródłowe), wyd. II, Kraków: Agencja Wydawniczo-Reklamowa Chors, 1994, s. 13, ISBN 83-903086-1-4.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]