Stanisław Janecki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Stanisław Janecki
Ilustracja
Zawód historyk sztuki, dziennikarz, publicysta
Alma Mater Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Stanisław Janeckipolski dziennikarz, publicysta.

Życiorys[edytuj]

Absolwent historii sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu[1]. Rozpoczął studia doktoranckie z zakresu Historii i Teorii Kultury, jednak brak informacji potwierdzających ich ukończenie.

Przez 17 lat związany z tygodnikiem „Wprost”, gdzie był dziennikarzem śledczym, później zastępcą redaktora naczelnego[2]. Od lutego 2007 do lutego 2010 pełnił funkcję redaktora naczelnego – zastąpił na tym stanowisku Piotra Gabryela. Od maja 2009 do zakończenia wydawania pełnił również funkcję redaktora naczelnego dwutygodnikaWprost Light”.

Odszedł z „Wprost” 1 lutego 2010. Powodem odejścia było między innymi wykupienie większościowego pakietu udziałów w wydawnictwie tygodnika – AWR „Wprost” przez Platformę Mediową Point Group S.A.[3][4]. Od kwietnia 2010 był felietonistą gazety „Fakt”. Od 11 maja do 22 września 2010 pełnił obowiązki zastępcy dyrektora TVP1 ds. publicystyki[5][6]. W czerwcu 2010 Komisja Etyki TVP S.A. stwierdziła, że Stanisław Janecki naruszył przepis „Zasad etyki dziennikarskiej w Telewizji Polskiej" i dyspozycje z innych dokumentów dotyczących postępowania dziennikarzy TVP S.A. w czasie kampanii wyborczej i w czasie wyborów[7]. W latach 2008–2011 był komentatorem w programie publicystycznym „Antysalon Ziemkiewicza”, nadawanym w TVP Info. Od 3 marca 2011 zastępca dyrektora TVP1 ds. publicystyki[8]. Od sierpnia 2012 redaktor naczelny portalu Obserwator.com. W lutym 2013 został współpracownikiem portalu internetowego WPolityce.pl i tygodnika „W Sieci[9]. Od kwietnia 2016 jest jednym z prowadzących program „W tyle wizji”, emitowany w TVP Info[10].

Nagrody[edytuj]

  • Studenckie Nagrody Dziennikarskie MediaTory, laureat ProwokaTORa 2007[11]

Przypisy