Stanisław Kazanowski (1601-1648)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stanisław Kazanowski
Herb
Grzymała
Rodzina Kazanowscy
Ojciec Zygmunt Kazanowski
Matka Elżbieta Humnicka
Żona

Maria Kleota Blehemin

Dzieci

Zygmunt Kazanowski
Adam Kazanowski
Anna Zofia Kazanowska

Stanisław Kazanowski herbu Grzymała (ur.1601, zm. 1648) – starosta krośnieński (starostwo otrzymał po ojcu w 1622 roku), jaworowski 1628, starosta przedborski w 1636 roku[1], dworzanin królewski Władysława IV.

Syn Elżbiety i Zygmunta, starszy brat Adama Heleny, Katarzyny i Aleksandry, którym ojciec odstąpił Grzymałów, Kazanów i Ciepielów w 1627 roku. Od dzieciństwa towarzysz królewicza Władysława IV Wazy.

Usunięty przez Zygmunta III z dworu za rozwiązłość. W 1633 roku otrzymał wsie Kunin, Kunińską Wolę, Krechów i inne należące do starostwa jaworskiego. Ożenił się z Marią Kleotą Blehemin, która urodziła mu dwóch synów: Zygmunta i Adama oraz córkę Annę Zofię. Wraz z bratem Adamem z odziedziczonego po ojcu Kazanowa, Grzymałowa i Ciepielowa prawdopodobnie uczynił posag dla najmłodszej siostry Aleksandry, gdy wychodziła ona za mąż w 1647 roku, za Mikołaja Głogowskiego kasztelana radomskiego.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. w tym roku uzyskał dożywocie na starostwo przedborskie, Krzysztof Chłapowski, Starostowie niegrodowi w Koronie 1565-1795 Materiały źródłowe, Warszawa, Bellerive-sur-Allier 2017, s. 128.