Stanisław Kontkiewicz (1849–1924)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stanisław Kontkiewicz
Data i miejsce urodzenia 7 maja 1849
Warszawa
Data i miejsce śmierci 21 marca 1924
Warszawa
Miejsce spoczynku Cmentarz Powązkowski w Warszawie (kw. 194–II–17/18)
Zawód, zajęcie inżynier górniczy i geolog
Narodowość polska
Alma Mater Politechnika Ryska
Rodzice Józef Kontkiewicz
Dzieci Stanisław Kontkiewicz (syn) i Marian Kontkiewicz
Grób Stanisława Kontkiewicza ojca oraz jego synów Stanisława i Mariana na warszawskim Cmentarzu Powązkowskim

Stanisław Kontkiewicz (ur. 6 maja 1849 w Warszawie, zm. 21 marca 1924 w Warszawie) – polski inżynier górniczy i geolog.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Dzieciństwo spędził z rodzicami w Radzyminie, Radomiu i Rawie, gdzie jego ojciec Józef obejmował kolejno stanowiska inspektora seminarium nauczycielskiego, dyrektora gimnazjum żeńskiego, a następnie 5 klasowego progimnazjum. Klasy szóstą i siódmą ukończył w Gimnazjum IV w Warszawie.

W 1866 rozpoczął studia na Wydziale Matematyczno-Fizycznym Szkoły Głównej w Warszawie. W 1868 r. przeniósł się na Wydział Inżynierii Politechniki Ryskiej, który ukończył z odznaczeniem w 1871. W tym też roku podjął pracę przy budowie kolei w okolicach Rygi. Następnie przeniósł się do Homla, gdzie pracował przy budowie kolei żelaznej Libawsko-Romieńskiej. W 1873 wstąpił do Instytutu Górniczego w Petersburgu, który ukończył po trzech latach.

W 1876 objął stanowisko geologa w Departamencie Górniczym w Petersburgu, na którym pracował przez 5 lat. Badania geologiczne w tym charakterze rozpoczął na Uralu, wzdłuż projektowanej uralskiej linii kolejowej, zwłaszcza między Biserą a Ekaterynburgiem (Swierdłowsk). Poza podstawową geologią, a także geologią inżynierską, badał wystąpienia tam rud niklu, manganu, miedzi, żelaza i złota.

Następnie badał okolice jeziora Onega, gdzie w guberni Ołonieckiej poszukiwał złóż antracytu. Opracował mapę geologiczną badanych rejonów; obliczył też zasoby i właściwości technologiczne antracytów. Odkrył nowy minerał węglowy: szungit.

W latach 1878-1879 prowadził badania geologiczne w południowej części cesarstwa (ob. Ukraina); sporządził pierwszą szczegółową mapę geologiczną tego obszaru. W okolicy Bierdiańska odkrył złoża rudy żelaznej koło góry Korsak Mogiła.

Rozpoczął też wówczas badania złóż rud żelaza na Ukrainie, w okolicach Krzywego Rogu, nad dopływem Dniepru, Ingulcem. Jego praca Opis geologiczny okolic Krzywego Rogu z 1880 dostarczyła pierwszych wiarygodnych danych o złożach krzyworożskich i posłużyła za podstawę do dalszych badań w tym terenie.

W 1880 został skierowany do guberni kieleckiej dla poszukiwania złóż soli w jej południowej części. Badania zakończył negatywną oceną perspektyw solonośności tego terenu.

W 1881 francuskie Towarzystwo Akcyjne Krzyworożskich Rud Żelaza uzyskało koncesję na eksploatację tam złoża rud żelaza i w 1882 zatrudniło Stanisława Kontkiewicza na stanowisku dyrektora kopalni. Na polecenie Towarzystwa przez 5 miesięcy zapoznawał się z kopalniami rud żelaza w Mokta-el-Hadid i Beni Saf w Algierze.

W 1886 wrócił do kraju do Dąbrowy Górniczej, gdzie objął stanowisko dyrektora kopalni Flora. Był także od 1896 prezesem założonej przez siebie Sekcji Górniczo-Hutniczej Towarzystwa Popierania Rosyjskiego Przemysłu i Handlu w Dąbrowie Górniczej. W tamtejszej Szkole Górniczej Sztygarce, przy organizacji której brał udział, wykładał geologię i mineralogię, propagując polską terminologię mineralogiczną. Kontynuował też badania geologiczne Gór Świętokrzyskich, w tym z polecenia Departamentu Górniczego w Petersburgu występowanie rud miedzi i ołowiu. Z ramienia Petersburskiego Towarzystwa Mineralogicznego badał także geologię Wyżyny Krakowskiej i Górnego Śląska, m.in. z zamiarem wykonania mapy geologicznej Dąbrowskiego Zagłębia Węglowego.

W 1905 przeniósł się do Warszawy. Tam współpracował z Pracownią Geologiczną Muzeum Przemysłu i Rolnictwa, której był ostatnim kierownikiem. Był też dożywotnim wiceprezesem Zarządu Towarzystwa Kopalni Węgla Flora.

Od 1915 był przewodniczącym komisji dla opracowania programu mającej powstać w Krakowie Akademii Górniczej, a od 1918 członkiem Komitetu Organizacyjnego tej uczelni. W 1918 był również członkiem Sekcji Górniczo-Hutniczej Ministerstwa Przemysłu i Handlu, przemianowanej później na Radę Górniczą. Brał udział w pracach wspomnianej Sekcji nad powołaniem Polskiego Instytutu Geologicznego. Powołany w 1919 Instytut otrzymał m.in. zbiory geologiczne, bibliotekę i meble Pracowni Geologicznej Muzeum Przemysłu i Rolnictwa. W 1920 został członkiem honorowym Państwowego Instytutu Geologicznego.

W latach 1887-1919 opublikował około 50 prac z zakresu geologii w rosyjskich i polskich czasopismach naukowych.

Polska Akademia Umiejętności wybrała go na swego członka. Członkostwo ofiarowały mu również Wiedeński Instytut Geologiczny, Towarzystwo Mineralogiczne w Petersburgu oraz Towarzystwo Przyrodnicze w Moskwie.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Był ojcem dwóch synów: Stanisława i Mariana, architekta.

Spoczywa w grobowcu rodzinnym na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (kw. 194–II–17/18)[1].

Upamiętnienie[edytuj | edytuj kod]

Stanisław Kontkiewicz jest patronem jednej z częstochowskich ulic. Od 2016 jest również patronem jednej z ulic w Krzywym Rogu na Ukrainie[2].Od 2017 r. jest patronem ulicy w Dąbrowie Górniczej.

Publikacje (wybór)[edytuj | edytuj kod]

  • Badania geologiczne w pasmie formacyi jura między Częstochową a Krakowem, 1890
  • Krótki podręcznik mineralogii, 1907

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Cmentarz Powązkowski w Warszawie. (red.). Krajowa Agencja Wydawnicza, 1984. ISBN 83-03-00758-0.
  2. Google Maps, Google Maps [dostęp 2017-03-27].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Kosmowska-Ceranowicz B., 1973, Działalność naukowa i społeczna Stanisławów ojca i syna Kontkiewiczów oraz ich zbiory geologiczne, Prace Muzeum Ziemi nr 21, cz. I., str.29-161, Warszawa.