Stanisław Krystyn Zaremba

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy taternika i matematyka. Zobacz też: Stanisław Zaremba.

Stanisław Krystyn Zaremba (ur. 15 sierpnia 1903 w Krakowie, zm. 14 stycznia 1990 w Aberystwyth w Walii) – polski taternik i alpinista oraz matematyk. Syn Stanisława Zaremby seniora, również matematyka.

Studiował matematykę na Uniwersytecie Jagiellońskim (1921–1924, 1926–1929) oraz w Paryżu (1924–26). Po studiach pełnił funkcję asystenta na Uniwersytecie Wileńskim, a od 1936 docenta UJ. Następnie pracował jako wykładowca w Stalinabadzie (dzisiejsze Duszanbe w Tadżykistanie), w Anglii, Walii, USA i Kanadzie, ostatecznie osiadł w Walii, gdzie zmarł w roku 1990. Do późnego wieku odwiedzał Polskę, jeszcze w 1981 prowadził wykłady na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Był czynnym taternikiem w latach 1925–1927, zwłaszcza w okresach zimowych. Jego autorstwa jest wiele pierwszych wejść na tatrzańskie szczyty. Nowymi drogami zdobył jako pierwszy w lecie m.in. Mały Kozi Wierch, Wielicki Szczyt, Żabią Turnię Mięguszowiecką, Mięguszowiecki Szczyt, Durny Szczyt. W zimie dokonał wejść na Hruby Wierch, Zadni Kościelec, Jaworowy Szczyt. Jego partnerami wspinaczkowymi byli m.in. Witold Henryk Paryski, Zofia Radwańska-Paryska, Zbigniew Korosadowicz, Jan Alfred Szczepański, Czesław Bajer, Zygmunt Klemensiewicz. Wielu wejść dokonał samodzielnie. Poza Tatrami wspinał się także w Alpach, Pirenejach oraz górach Libanu, Iranu, Walii i Tadżykistanu.

Był redaktorem czasopisma „Taternik” oraz honorowym członkiem Polskiego Związku Alpinizmu.

Jeden z wrocławskich krasnali (grupa Alpinki) nosi imię Zarembek na jego cześć.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Zofia, Witold Henryk Paryscy: Wielka encyklopedia tatrzańska, hasło „Zaremba, Stanisław Krystyn”. [dostęp 15.11.2008].