Stanisław Mąderek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stanisław Mąderek
Ilustracja
Stanisław Mąderek na Polconie 2006
Data i miejsce urodzenia 11 lutego 1970
Poznań
Zawód filmowiec niezależny
Strona internetowa

Stanisław Mąderek, Staszek Mąderek (ur. 11 lutego 1970 w Poznaniu) – polski reżyser, scenarzysta, kompozytor i aktor filmowy.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Aktorstwem zajmował się od dzieciństwa: kierował szkolnym teatrzykiem w szkole podstawowej, a w liceum ogólnokształcącym prowadził kabaret. Usiłował dostać się do Szkoły Teatralnej w Warszawie, lecz karierę aktorską uniemożliwiły mu braki w dykcji.

W 1988 roku rozpoczął pracę w ośrodku regionalnym TVP w Poznaniu. Reżyserował sekwencje fabularne i fabularyzowane w audycjach, reportażach i filmach dokumentalnych jego współpracowników – dziennikarzy. Pod koniec 1992 na zlecenie Telewizji Dzieci i Młodzieży TVP zrealizował bajkę muzyczną pt. Co wiedzą dzieci o krasnoludkach, która była też jego debiutem aktorskim. Często umieszczał się w obsadzie własnych produkcji.

W 1994 roku ukończył z wynikiem bardzo dobrym Zaoczne Wyższe Zawodowe Studium Realizacji Telewizyjnej[1] w PWSFTviT. Założył firmę produkującą m.in. spektakle teatru TV, seriale, filmy dokumentalne, reklamy, teledyski i animacje komputerowe. Sławę przyniósł mu zrealizowany roku 2000 krótkometrażowy film Stars in Black (parodia zwiastuna filmowego), w którym zagrał główną rolę. W lipcu 2006 ruszyła produkcja pełnometrażowego filmu Gwiazdy w czerni. Aktorzy tacy jak Katarzyna Bujakiewicz, Michał Żebrowski, Grażyna Wolszczak zagrali w filmie nie pobierając wynagrodzenia.

Od kilku lat na terenie całego kraju prowadzi liczne prelekcje związane z techniką filmową.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Mistrz komputerowych efektów specjalnych szuka chętnych do rozbicia głową stołu (wywiad ze Stanisławem Mąderkiem), „Cinema” nr 2005/10.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]