Stanisław Osostowicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stanisław Osostowicz
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

3 maja 1906
Tarnopol

Data i miejsce śmierci

25 września 1939
Warszawa

Narodowość

polska

Alma Mater

Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie

Dziedzina sztuki

malarstwo

Cyrk (1934)
Pejzaż zimowy z drzewami (1930)

Stanisław Osostowicz (ur. 3 maja 1906 w Tarnopolu, zm. 25 września 1939 w Warszawie) – malarz polski, członek Grupy Krakowskiej.

Po ukończeniu Wydziału Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego przy Państwowej Szkole Przemysłowej we Lwowie studiował 1927-1932 malarstwo w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych u Fryderyka Pautscha, Ignacego Pieńkowskiego Xawerego Dunikowskiego, Władysława Jarockiego, Kazimierza Sichulskiego i Stanisława Kamockiego.

Już jako student został w drodze wyjątku członkiem Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka". Profesor Pautsch uważał go nawet za swojego następcę. Osostowicz na początku lat trzydziestych zaczął sympatyzować z lewicą, zaprzyjaźnił się z Jonaszem Sternem, Saszą Blonderem i Henrykiem Wicińskim. W roku 1931 uczestniczył w tworzeniu grupy artystycznej „Żywi”, która w roku 1932 dała początek Grupie Krakowskiej. Osostowicz namalował 1932 swoją pracę dyplomową „Epopea Chłopska”, która jako radykalna społecznie została decyzją rektora Akademii usunięta wraz z kilkoma innymi przy udziale policji z wystawy podyplomowej. Siedmiu studentów zostało aresztowanych, a Stanisław Osostowicz oraz Leopold Lewicki i Adam Franciszek Jaźwiecki zostali relegowani z uczelni. Odrzucone obrazy zostały wystawione w lokalu ZPAP w Krakowie, co przyczyniło się do powstania przy poparciu Leona Chwistka Grupy Krakowskiej.

Osostowicz 1933 przeniósł się do Lwowa. Wszedł w lewicowe środowisko Lwowa, reprezentowane m.in. przez Henryka Strenga, późniejszego Marka Włodarskiego.

W roku 1939 został zatrudniony w charakterze rysownika przez Muzeum Narodowe w Warszawie. Zginął podczas bombardowania oblężonej Warszawy.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Culture.pl
  • Stanisław Osostowicz: Listy, oprac. Irena Jakimowicz, Kraków : Wydawnictwo Literackie, 1978.