Stanisław Pachołowiecki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stanisław Pachołowiecki
Станіслаў Пахалавецкі
Data urodzenia XVI wiek
Zawód, zajęcie kartograf

Stanisław Pachołowiecki (biał. Станіслаў Пахалавецкі; II połowa XVI w.) – kartograf. Pod rozkazami króla Stefana Batorego brał udział w kampaniach moskiewskich (1579–1581). Za męstwo wykazane pod Pskowem (1581) został nobilitowany [1].

…Stanisław Pachołowicki, sekretarz królewski, człek zdolny i waleczny, który za okazane pod Pskowem męstwo otrzymał dostojność szlachecką z herbem nowym zwanym Pskowczyk, i który był topografem przy królu, zrysował w obozie plan strategiczny miasta z okazaniem stanowiska wojsk oblegających, a przytem na drugim planie mapę księstwa połockiego, do czego dodał plany innych zamków w tej ziemi zdobytych przez króla, co wszystko wyrył na miedzi w r. 1580 Jan Chrzciciel de Cavaleriis w Rzymie (ob. "Obsidio et expugnatio munitiss. arcis polocensis per sereniss. Stephanum Poloniae Regem". Delineavit in ipsis castris Stan. Pacholowicki, Joan-Baptisa de Cavaleriis Romae tipis aeneis incidebat An. Dom. 1580)

[2]

W okresie wojny z Moskwą wykonał szereg prac kartograficznych, z których zachowała się jedynie mapa księstwa połockiego z lipca 1579 i sztychowany w 1580 plan oblężenia Połocka, uznawany za pierwsze dzieła polskiej kartografii wojskowej[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. J. Łyčkoŭski: Herby szlacheckie. Herb Pachołowiecki (pol.)
  2. Psków w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego. T. VIII: Perepiatycha – Pożajście. Warszawa 1887.
  3. "Wielka Historia Polski", Kraków 2001, tom 2 strona 248