Stanisław Strózik

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stanisław Strózik
Data i miejsce urodzenia 5 lipca 1937
Malinówka
Poseł na Sejm kontraktowy
Okres od 18 czerwca 1989
do 25 listopada 1991
Przynależność polityczna Obywatelski Klub Parlamentarny

Stanisław Strózik (ur. 5 lipca 1937 we wsi Malinówka) – polski rolnik, poseł na Sejm X kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył w 1968 studia na Akademii Rolniczej we Wrocławiu, uzyskując tytuł zawodowy inżyniera. Podjął pracę w zawodzie rolnika, prowadząc własne gospodarstwo w Mokrsku.

Na początku lat 80. zaangażował się w działalność Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych „Solidarność”, wchodził w skład prezydium zarządu regionu oraz był przewodniczącym zarządu gminnego tego związku[1]. Pełnił funkcję delegata na I i II Kongres Rolników Indywidualnych „S”. W stanie wojennym został internowany na kilkanaście dni, po zwolnieniu brał udział w organizowaniu zbiórek żywności dla rodzin działaczy podziemia.

W 1989 uzyskał mandat posła na Sejm X kadencji z okręgu sieradzkiego jako kandydat bezpartyjny z poparciem Komitetu Obywatelskiego. Zasiadał w Komisji Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Należał do Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego, a w jego ramach do Koła Polskiego Stronnictwa Ludowego „Solidarność”, należał również do Porozumienia Centrum. Po zakończeniu kadencji wycofał się z polityki, powracając do pracy we własnym 70-hektarowym gospodarstwie[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dzieje NSZZ „Solidarność” Region Ziemia Sieradzka. sierpien1980.pl.
  2. Była drużyna, „Gazeta Wyborcza” z 9 i 16 września 1999

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]