Stanisław Strzyżyński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Stanisław Strzyżyński
Data i miejsce urodzenia

1923
Kaliska

Data i miejsce śmierci

16 marca 2015
Nałęczów

Narodowość

polska

Alma Mater

Akademia Sztuk Pięknych w Poznaniu
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie

Dziedzina sztuki

malarstwo
rzeźbiarstwo

Ważne dzieła

Ławeczka Bolesława Prusa w Nałęczowie

Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi Medal Komisji Edukacji Narodowej Brązowy Medal „Za zasługi dla obronności kraju” Medal 40-lecia Polski Ludowej Odznaka „Zasłużony Działacz Kultury”

Stanisław Strzyżyński (ur. 1923 w Kaliskach, woj. wielkopolskie, zm. 16 marca 2015 w Nałęczowie[1]) – polski rzeźbiarz, medalier i malarz.

Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, gdzie był asystentem profesora Bazylego Wojtowicza, dyplom uzyskał w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W latach 50. XX w. przeniósł się do Nałęczowa, gdzie został nauczycielem w Liceum Sztuk Plastycznych.

Stworzył 12 pomników, około 100 rzeźb portretowych, kilka rzeźb monumentalnych. Zajmował się też medalierstwem i malarstwem sztalugowym. Współpracował z synem, rzeźbiarzem Zbigniewem Strzyżyńskim, ur. 1955 w Nałęczowie.

Był autorem pomnikowych ławeczek Bolesława Prusa w Nałęczowie oraz Marii Cunitz w Świdnicy. Jednym z ważniejszych dzieł jest pomnik „Pamięci rozstrzelanych rodzin” w Kolonii Zbędowice koło Kazimierza Dolnego. W miejscu bitwy partyzanckiej 14 maja 1944 w Rąblowie stworzył monumentalny pomnik.

Stanisław Strzyżyński zaprojektował 1967 wraz z Juliuszem Kłeczkiem projekt konkursowy Pomnika Walki i Męczeństwa na Majdanku, który otrzymał I nagrodę, lecz do realizacji skierowano projekt odznaczony III nagrodą. Również z Juliuszem Kłeczkiem zaprojektował i zrealizował pomnik lotników w Dęblinie.

Był też autorem wielu rzeźb o tematyce sakralnej. Na zamówienie Marka Kotańskiego wykonał pomnik Chrystusa Zbawiciela przy Centrum Wychodzenia z Bezdomności Markot w Warszawie.

Odznaczenia i wyróżnienia[2][edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Joanna Wysocka-Pikało: Zmarł Stanisław Strzyżyński (1923–2015). ZPAP - okręg lubelski. [dostęp 2015-04-05].
  2. Kto jest kim w Polsce 1989, Wydawnictwo Interpress, Warszawa 1989, str. 1268-1269

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]