Stanisław Szydłowiecki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stanisław Szydłowiecki
Herb
Odrowąż
Dynastia Odrowążowie
Rodzina Szydłowieccy herbu Odrowąż
Data i miejsce urodzenia 1405
Szydłowiec
Data i miejsce śmierci 1494
Szydłowiec
Ojciec Jakub
Matka NN Jastrzębiec
Żona

NN Adwaniec i Zofia Łabędź

Dzieci

Katarzyna, Jan, Jakub, Krzysztof, Piotr, Paweł, Anna, Mikołaj, Barbara, Marcin, Elżbieta, NN córka

Stanisław Szydłowiecki herbu Odrowąż (ur. około 1405, zm. 1494[a]) – syn Jakuba Szydłowieckiego i Jastrzębcówny, brat Piotra, Mikołaja i Barbary.

Od 1449 roku, pierwszy mąż nieznanej z imienia, lecz pochodzącej z rodu Adwaniec, z którą miał trójkę dzieci: Katarzynę, Jana (proboszcza Wysockiego) i Jakuba, po śmierci pierwszej żony ponownie ożenił się w 1464 z Zofią Łabędź, z którą miał dziewięcioro potomków: Krzysztofa, Piotra, Pawła, Annę, Mikołaja, Barbarę, Marcina, Elżbietę oraz nieznaną z imienia córkę.

Od 1462 kasztelan żarnowski, radomski od 1478, marszałek dworu Królestwa Polskiego oraz ochmistrz synów królewskich od 1467, burgrabia krakowski od 1471, a w latach 1490–1491 starosta tegoż miasta. Utrzymywał bliskie stosunki z Długoszem i Kallimachem.

W 1470 w Szydłowcu, wzniósł na miejscu starego, drewnianego grodu gotycki zamek, godny senatora Rzeczypospolitej i marszałka dworu królewskiego, oraz wzmocnił znakomicie familię Szydłowieckich. Inicjator zmiany praw miejskich z polskiego na magdeburskie.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Według Mariusza Lubczyńskiego i Jacka Pielasa (Polski Słownik Biograficzny, 2014) Szydłowiecki urodził się w 1405 roku, a zmarł w 1493 roku.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]