Stanisław Tymoteusz Trojanowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Mozarteus (dyskusja | edycje) o 17:06, 30 sie 2015. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
{{{rodzaj}}}
{{{imię}}}
Stanisław Trojanowski
{{{tytuły}}}
[[Plik:{{{grafika}}}|240x240px|alt=Ilustracja|{{{podpis grafiki}}}]]
{{{podpis grafiki}}}
Data i miejsce urodzenia

{{{data urodzenia}}}
{{{miejsce urodzenia}}}

Data i miejsce śmierci

{{{data śmierci}}}
{{{miejsce śmierci}}}

Czczony przez

{{{kościół}}}

Beatyfikacja

{{{data beatyfikacji}}}
{{{miejsce beatyfikacji}}}
przez {{{beatyfikujący}}}

Kanonizacja

{{{data kanonizacji}}}
{{{miejsce kanonizacji}}}
przez {{{kanonizujący}}}

Wspomnienie

{{{wspomnienie}}}

Atrybuty

{{{atrybuty}}}

Patron

{{{patron}}}

Szczególne miejsca kultu

{{{miejsce kultu}}}

[[Plik:{{{faksymile}}}|130x100px|alt=Faksymile|{{{opis faksymile}}}]]
{{{opis faksymile}}}

Stanisław Tymoteusz Trojanowski OFMConv (ur. 29 lipca 1908 w Sadłowie, zm. 28 lutego 1942 w Auschwitz) – polski brat zakonny zakonu franciszkanów z Niepokalanowa, błogosławiony Kościoła katolickiego[1].

Biografia

Stanisław Antoni Trojanowski urodził się w ubogiej rodzinie we wsi Sadłowo. Ojciec osierocił rodzinę w czasie I wojny światowej co zmusiło Stanisława do podjęcia pracy zarobkowej w celu utrzymania matki i trzech braci.

Przyjął sakrament bierzmowania z rąk arcybiskupa Juliana Nowowiejskiego, a 5 marca 1930 roku został przyjęty przez o. Alfonsa Kolbe jako kandydat do zakonu w Niepokalanowie. 6 stycznia 1931 roku został przyjęty do nowicjatu i przyjął imię Tymoteusz. 2 lutego 1935 roku złożył pierwsze śluby zakonne, a 11 lutego 1938 roku złożył śluby wieczyste. Całe życie zakonne spędził w Niepokalanowie zajmując się wysyłką „Rycerza Niepokalanej”, zaopatrzeniem, pracując w dziale rolniczym i koszykarskim, oraz jako opiekun chorych braci w infirmerii. O. Maksymilian darzył go wielkim zaufaniem.

Po wkroczeniu okupantów do Niepokalanowa został aresztowany 14 października 1941 roku i przewieziony z grupą współbraci na Pawiak, a następnie do obozu Auschwitz-Birkenau, gdzie głodzony, bity i zamęczony katorżniczą pracą zmarł na zapalenie płuc 28 lutego 1942, jako numer 25431.

Jego życiowym mottem było:

W każdym czasie i w każdym miejscu, do swobodnego rozporządzania Woli Bożej[2].

26 maja 1994 roku ogłoszono br. Tymoteusza Sługą Bożym, a na wniosek Kongregacji do spraw kanonizacji Kościół uznał go za swego błogosławionego w 1999, a papież Jan Paweł II beatyfikował go 13 czerwca w Warszawie w grupie 108 błogosławionych męczenników.

Zobacz też

Szablon:PortalSzablon:Portal

Linki zewnętrzne