Stanisław Ulam

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Stanisław Marcin Ulam
Ilustracja
Stanisław Ulam (zdjęcie z Los Alamos)
Data i miejsce urodzenia 13 kwietnia 1909
Lwów
Data i miejsce śmierci 13 maja 1984
Santa Fe
Miejsce spoczynku cmentarz Montparnasse
Zawód matematyk
Narodowość Polska
Alma Mater Politechnika Lwowska
Uczelnia Institute for Advanced Study

Harvard University

University of Wisconsin

Los Alamos National Laboratory

University of Colorado

University of Florida

Rodzice Józef Ulam, Anna Auerbach
Małżeństwo Françoise Aron Ulam
Dzieci Claire Anne Weiner
Odznaczenia
Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski

Stanisław Marcin Ulam (ur. 13 kwietnia 1909 we Lwowie, zm. 13 maja 1984 w Santa Fe) – polski i amerykański (obywatelstwo amerykańskie przyjął w 1943) matematyk, przedstawiciel lwowskiej szkoły matematycznej, współtwórca amerykańskiej bomby termojądrowej.

Ulam ma wielkie dokonania w zakresie matematyki i fizyki matematycznej w dziedzinach topologii, teorii mnogości, teorii miary, procesów gałązkowych. Ulam był także twórcą metod numerycznych, na przykład metody Monte Carlo. Był też jednym z pierwszych naukowców, którzy wykorzystywali w swych pracach komputer. Metody komputerowe zostały użyte przez Ulama do modelowania powielania neutronów oraz rozwiązania problemu drgającej struny zawierającej element nieliniowy (układ oscylujący Fermiego-Pasty-Ulama).

Życiorys

Urodzony w zamożnej, zasymilowanej rodzinie żydowskiej, już jako dziecko wykazywał wybitne zdolności. Jako uczeń wykształcił głębokie zainteresowanie matematyką. Po ukończeniu liceum, za namową rodziny, zdecydował się rozpocząć studia inżynierskie na Wydziale Ogólnym Politechniki Lwowskiej. Jednym z jego wykładowców był Stefan Banach. W czasie studiów jednakże więcej uwagi poświęcał uczęszczaniu na seminaria matematyki niż kursy inżynierskie. W wieku dwudziestu lat opublikował (w Fundamenta Mathematicae), za namową Kazimierza Kuratowskiego, swoją pierwszą pracę[1], która dotyczyła arytmetyki liczb kardynalnych. Ostatecznie studia skończył jako matematyk, broniąc w 1934 doktorat. Już w czasie studiów stał się ważną postacią w bardzo prężnym środowisku lwowskich matematyków, do którego należeli także Stefan Banach, Hugo Steinhaus, Stanisław Mazur, Kazimierz Kuratowski i wielu innych[2].

Po zakończeniu studiów, nie mając – ze względu na pochodzenie – większych szans na podjęcie pracy dydaktycznej, wyruszył w dłuższą podróż do Europy Zachodniej. Odwiedził ośrodki akademickie w Szwajcarii, Francji (Uniwersytet Paryski) i Anglii (Uniwersytet Cambridge). Wszędzie zdobywał sławę jako doskonały i oryginalny matematyk, pełny nowatorskich pomysłów.

W 1935 Ulam otrzymał zaproszenie do Princeton University w Stanach Zjednoczonych. Po rocznym tam pobycie dostał propozycję pracy na Uniwersytecie Harvarda, z której skorzystał. W tym czasie każde wakacje spędzał w Polsce – ostatni jego pobyt w rodzinnym Lwowie miał miejsce latem 1939. Do Stanów Zjednoczonych wrócił późnym latem, zabierając ze sobą brata Adama (który rozpoczął studia na Uniwersytecie Harvarda, by w przyszłości zostać sowietologiem). W 1941 Stanisław Ulam rozpoczął pracę jako profesor na Uniwersytecie Stanowym w Wisconsin. Tam też ożenił się z Françoise, stypendystką z Francji studiującą literaturę angielską.

Najważniejszym i najbardziej twórczym w życiu Ulama był okres, gdy pracował w ramach projektu Manhattan, w ośrodku badań jądrowych w Los Alamos. Ulam przyjął obywatelstwo amerykańskie w 1943[3]. Z kilkoma przerwami, w czasie których przyjmował zaproszenia do wygłoszenia wykładów w najbardziej prestiżowych uczelniach amerykańskich, pracował w tym ośrodku od 1943 do 1967, współpracując z wybitnymi uczonymi – byli wśród nich John von Neumann, Enrico Fermi, George Gamow, Richard Feynman, Robert Oppenheimer.

Stanisław Ulam (zdjęcie z Los Alamos)
Stanisław Ulam trzymający [[FERMIAC]]
Stanisław Ulam wśród lwowskich matematyków (zdjęcie z 1930 r., Ulam jest oznaczony numerem 10)

Ulam należał do grupy opracowującej teorię konstrukcji bomby wodorowej. Ulam najpierw, stosując swe innowacyjne metody matematyczne, dowiódł, że koncepcja obrana przez kierownika projektu była błędna, a następnie zaproponował własne rozwiązanie, które doprowadziło przedsięwzięcie do sukcesu. Schemat tej bomby nosi nazwę konfiguracji Tellera-Ulama, od jej twórców: węgierskiego fizyka Edwarda Tellera i Stanisława Ulama. Dokumenty z tamtego okresu są ciągle utajnione, więc jego wkład w ogólne dzieło pozostaje mało znany.

W latach 1944–1955 był jednym z kluczowych twórców programu Orion, w którym opracowywano napęd nuklearny rakiet kosmicznych[4].

Po zakończeniu pracy w Los Alamos objął stanowisko dziekana wydziału matematyki na Uniwersytecie Kolorado, pozostając jednocześnie konsultantem rządowym.

14 września 1976 został odznaczony przez władze RP na uchodźstwie Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski[5].

Zmarł nagle w Santa Fe na zawał serca. Żona pochowała jego prochy na cmentarzu Montparnasse w Paryżu[6].

Publikacje

Ulam był autorem i współautorem wieluset publikacji naukowych. Wydał też kilka książek.

 • Collection of Mathematical Problems, Nowy Jork 1960
 • Sets, Numbers and Universes, Cambridge, Massachusetts 1974
 • Mathematic and Logic (wspólnie z Markiem Kacem), Nowy Jork 1986
 • The Scottish Book: A Collection of Problems (amerykańskie wydanie „Księgi Szkockiej”, słynnego notatnika przechowywanego w kawiarni Szkockiej we Lwowie, w którym notowano dyskusje prowadzone przez matematyków lwowskich), Los Alamos 1957[7]
 • Adventures of a Mathematician – biografia, Berkeley, Kalifornia 1976 (polskie wydanie: „Przygody matematyka”, Warszawa 1996)

Ulam w kulturze

Na podstawie książki Ulama Przygody matematyka powstał scenariusz polsko-niemieckiego filmu[8] w reżyserii Thorstena Kleina[9]. Główną rolę otrzymał w nim Jakub Gierszał[8][10].

Zobacz też

Przypisy

 1. S. Ulam, Remark on the generalised Bernstein's theorem. Fundamenta Mathematicae 13 (1929), 281–283 (ang.)
 2. Wspomnienia z Kawiarni Szkockiej.
 3. Stanislaw Marcin Ulam (ang.).
 4. Project Orion: Its Life, Death, and Possible Rebirth. W: Encyclopedia Astronautica [on-line]. [dostęp 2016-04-14].
 5. Komunikat o nadaniu Orderu Odrodzenia Polski. „Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej”, s. 23, Nr 6 z 31 grudnia 1976. 
 6. Stanisław Ulam (fr.).
 7. The Scottish Book (ang.).
 8. a b Film z Jakubem Gierszałem w roli Stanisława Ulama nagrodzony w USA, „cojestgrane24.wyborcza.pl” [dostęp 2018-01-17] (pol.).
 9. INTERIA.PL, Jakub Gierszał w roli Stanisława Ulama [pierwsze zdjęcie] [dostęp 2018-01-17] (pol.).
 10. „Przygody matematyka” – powstanie film o Stanisławie Ulamie, „FilmStart.pl”, 24 lutego 2016 [dostęp 2018-01-17] (pol.).

Bibliografia

Linki zewnętrzne