Stanisław Westfal

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Stanisław Westfal
Data i miejsce urodzenia

16 lipca 1911
Lublin

Data i miejsce śmierci

28 kwietnia 1959
Glasgow, Wielka Brytania

doktor nauk humanistycznych
Doktorat

1953lingwistyka
Uniwersytet Londyński

Stanisław Westfal (ur. 16 lipca 1911 w Lublinie, zm. 28 kwietnia 1959 w Glasgow, Wielka Brytania) – polski lingwista i publicysta.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Po ukończeniu gimnazjum w Lublinie wyjechał do Warszawy, gdzie studiował pod kierunkiem prof. Witolda Doroszewskiego polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim, ukończył naukę w 1934. Następnie przez trzy lata studiował lituanistykę na Uniwersytecie w Kownie. W 1937 powrócił do Warszawy, gdzie został młodszym asystentem przy Katedrze Językoznawstwa Indoeuropejskiego na Uniwersytecie Warszawskim i lektorem języka litewskiego na Uniwersytecie, współpracował również z Komisją Językową Polskiej Akademii Umiejętności[1]. Od 1938 został attaché prasowym Poselstwa RP w Kownie, po wybuchu II wojny światowej przedostał się do Francji, gdzie pracował w Prezydium Rady Ministrów Rządu na Uchodźstwie w Angers. Po zajęciu Francji przez Niemców został ewakuowany do Wielkiej Brytanii, gdzie pracował w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych RP w Londynie. Od 1941 do zakończenia wojny był pracownikiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, gdzie był specjalistą do spraw państw bałtyckich. W 1945 podjął decyzję o pozostaniu na emigracji, od 1947 przebywał w Szwecji, gdzie przez dwa lata był starszym asystentem na Uniwersytecie w Lund. W 1949 powrócił do Wielkiej Brytanii, gdzie został wykładowcą filologii polskiej na Uniwersytecie w Glasgow. W 1953 przedstawił i obronił doktorat na Uniwersytecie Londyńskim, wkrótce po tym ze względu na pogarszający się stan zdrowia odszedł z pracy. Należał do Polskiego Towarzystwa Naukowego na Obczyźnie[2]. Zmarł w wieku 48 lat[3].

Dorobek[edytuj | edytuj kod]

Przed 1939 publikował swoje prace i przyczynki naukowe na łamach „Sprawozdań Towarzystwa Naukowego Warszawskiego”, „Poradnika Językowego”, „Języka Polskiego”, „Pamiętnika Lubelskiego” oraz ukazującej się w Wilnie „Balticoslavicy”. Po 1945 współpracował z wydawanym w Londynie czasopismem „The Slavonic and East European Review”, pisał również do wielu pism emigracyjnych tj. „Dziennik Polski i Dziennik Żołnierza”, „Wiadomości”, „Orzeł Biały”, „Kultura”. W 1950 na łamach Kultury ukazała się rozprawa pt. „Radziecki czy sowiecki” traktująca o terminologii narzucanej przez komunistyczną biurokrację[4], ponownie opublikowano ją w 1973. W 1956 w Londynie ukazała się praca Stanisława Westfala pt. „Rzecz o Polszczyźnie” (Wydawnictwo „Veritas”). Zajmował się również recenzją nowo wydanych książek pod kątem indywidualnych cech językowych. Badania prowadzone przez dr hab. Henryka Dudę[5] doprowadziły do postawienia tezy, że Stanisław Westfal był prekursorem lingwistyki płci. W opublikowanym w Glasgow w 1975 zbiorze felietonów „Teka językowa”[6] znajdują się przyczynki, w których Westfal poruszył kwestię nierówności traktowania płci w języku polskim. Przejawami tego zjawiska zdaniem naukowca były gatunkowe używanie rzeczowników męskich, rodzaj męskoosobowy w opozycji do niemęskoosobowego w liczbie mnogiej oraz w słowotwórstwie, a także wtórność nazw kobiet wobec nazw mężczyzn. Dr Henryk Duda zauważył, że, mimo że Stanisław Westfal nie używał współczesnej terminologii, zdawał sobie sprawę z braku podstawowego rozróżnienia płci w lingwistyce. W związku z tym można go nazwać prekursorem feministycznych badań nad językiem. W 1990 dzięki funduszowi zapisanego testamentem przez Krystynę Westfalową na Uniwersytecie w Glasgow ustanowiono stypendium imienia Stanisława Westfala. Jest ono przyznawane co roku najlepszemu studentowi badającemu historię literatury i języka polskiego[7].

Materiały archiwalne Stanisława Westfala znajdują się w PAN Archiwum w Warszawie pod sygnaturą III-99[8].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. nekrolog, Antemurale, X, 1966
  2. Wybór członków Polskiego Towarzystwa Naukowego na Obczyźnie, Polskie Towarzystwo Naukowe na Ojczyźnie s. 35. docplayer.pl. [dostęp 2019-04-07].
  3. Biografia Stanisława Westfala, Kultura Paryska. [dostęp 2019-04-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-04-07)].
  4. Stanisław Westfal, Radziecki, czy sowiecki, Kultura 1950/07/33-08/34 s.204-209 wersja zdigitalizowana
  5. Henryk Duda "Stanisław Westfal (1911-1959). Zapomniany prekursor lingwistyki płci" w "O płci, ciele i seksualności w języku i mediach" Lublin 2014
  6. pełna nazwa publikacji: „Teka językowa / Stanisław Westfal ; ze wstępem i krytycznymi uwagami Józefa Trypućki. Glasgow: nakł. Krystyny Westfalowej, 1975”
  7. Stanislaw Westfal Scholarship, University of Glasgow
  8. Spis inwentarzy, Polska Akademia Nauk Archiwum w Warszawie, [dostęp 2024-02-28].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]