Stanisława Gierek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Stanisława Gierek
Ilustracja
przy stole od lewej: Stanisława Gierek, Jimmy Carter, Edward Gierek, Rosalynn Carter, Henryk Jabłoński, Jadwiga Jabłońska, podczas wizyty amerykańskiej pary prezydenckiej w Warszawie (grudzień 1977)
Data i miejsce urodzenia 10 lutego 1918
Sosnowiec
Data i miejsce śmierci 14 kwietnia 2007
Cieszyn
Miejsce spoczynku Sosnowiec
Małżeństwo Edward Gierek
Dzieci Adam Gierek

Stanisława Gierek z domu Jędrusik (ur. 10 lutego 1918 w Sosnowcu, zm. 14 kwietnia 2007 w Cieszynie). Od 10 kwietnia 1937 roku była żoną Edwarda Gierka (późniejszego I sekretarza KC PZPR), z którym miała trzech synów: Adama (ur. 1938), Zygmunta (1940-1940?) i Jerzego (ur. 1942).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pracę magisterską z zakresu historii obroniła na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego.

Edward Gierek był jednym z pierwszych przywódców bloku państw komunistycznych, który był fotografowany nie tylko jako polityk, lecz także prywatnie. W związku z tym jego żona wyrosła w oczach opinii publicznej na „pierwszą damę”. Według Jerzego Eislera „była to nie tylko «pierwsza dama» w peerelowskiej Polsce, lecz i w całym bloku państw komunistycznych[1].

W czasie kiedy jej mąż był pierwszym sekretarzem partii, istniało bardzo wiele plotek o Stanisławie Gierek, mówiono o jej rzekomych wizytach w Paryżu po zakupy czy też do fryzjera[2][3].

Kiedy w 1980 po fali podwyżek w Polsce wybuchły strajki, a ówczesny I Sekretarz KC PZPR Edward Gierek miał być jakoby naciskany przez działaczy partyjnych, aby wprowadzić między innymi totalną blokadę Gdańska, według Adama Gierka, Stanisława Gierek była jedną z osób namawiających jej męża do prowadzenia negocjacji ze strajkującymi[3].

Długie lata mieszkała razem z mężem w Katowicach na Brynowie, a przez ostatnie lata życia mieszkała w Ustroniu. Zmarła w Szpitalu Śląskim w Cieszynie[4].

19 kwietnia 2007 została pochowana na cmentarzu w Sosnowcu[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]