Stanisława Nowicka (rysownik i architekt)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy rysowniczki i architekta. Zobacz też: Stanisława Nowicka, spis biografii osób o tym imieniu i nazwisku.

Stanisława Nowicka z domu Sandecka (w USA znana jako Stanislawa Nowicki lub Siasia, ur. w kwietniu 1912 w Pułtusku) – polska architektka i rysowniczka, pracująca w Polsce przed II wojną światową, w ukryciu podczas okupacji i jawnie w powojennej Warszawie do 1946 (m.in. współplanując masterplan odbudowy Warszawy), a następnie jako profesor architektury i wzornictwa na uniwersytetach w Stanach Zjednoczonych: na North Carolina State University, University of Southern California i University of Pennsylvania, na tym ostatnim wykładając do emerytury. Nagrodzona międzynarodowymi nagrodami i krajowymi w USA, w tym Złotym Medalem i nagrodą Grand Prix w Sztuce Graficznej na Międzynarodowej Wystawie "Sztuka i Technika" w Paryżu w 1937.

Żona architekta Macieja Nowickiego (ślub w 1938). Oboje zdobyli szerokie uznanie za rysunek podczas studiów na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej w latach 1928-1936. Oboje byli uważani za czołowych rysowników przedwojennej Polski.

Wspólnie wygrali kilka konkursów architektonicznych, odbyli staż u architekta Le Corbusiera we Francji. Zaprojektowali i wybudowali m.in. modernistyczny Dom Wycieczkowy w Augustowie (dzisiejszy Zajazd "Hetman") w 1938.

W 1946 Maciej Nowicki został wysłany do Nowego Jorku jako przedstawiciel Polski w projektowaniu i budowie siedziby ONZ, co spowodowało ich wyjazd z kraju. Maciej Nowicki zginął w katastrofie lotniczej w Egipcie w 1950, wracając z Indii, gdzie projektował nowe miasto Czandigarh (zaprojektowanego po jego śmierci przez Le Corbusiera).

Stanisława Nowicka mieszka w USA.

Wybrany przedwojenny dorobek graficzny z Maciejem Nowickim[edytuj]

plakaty
  • "Bal młodej architektury" (1934)
  • "Denaturat — Czystość, oszczędność" (1934)
  • "Polska Państwowa Loteria Klasowa (1934)
  • "W kole węłna to gwarancja pęłna" (1934)
  • "Dziesięciolecie Polskiego Związku Przeciwgruźliczego 1924-1934" (z A. Bowbelskim) (1934)
  • "Polski Związek przeciwgruźliczy chroni" (1935)
  • "Wszyscy do walki z gruźlicą" (1938)
  • "Zlot młodzieży polskiej z zagranicy" (1935)

Bibliografia[edytuj]

Zobacz też[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]