Stanisław Taczanowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Stanisław Taczanowski
Data urodzenia

26 grudnia 1924

Data i miejsce śmierci

30 sierpnia 2012
Warszawa

Miejsce spoczynku

Cmentarz Wojskowy na Powązkach

Zawód, zajęcie

reżyser i realizator telewizyjny

Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Armii Krajowej Odznaka „Za Zasługi dla Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych”
Odznaka „Zasłużony Działacz Kultury” Odznaka honorowa „Za Zasługi dla Warszawy” (złota)
Grób Stanisława Taczanowskiego na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach

Stanisław Taczanowski (ur. 26 grudnia 1924, zm. 30 sierpnia 2012 w Warszawie) – polski reżyser i realizator telewizyjny i teatralny.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w rodzinie powstańca wielkopolskiego Józefa Taczanowskiego (1896–1943) i Aleksandry z Kognowickich (1896–1987). Podczas II wojny światowej walczył w szeregach Armii Krajowej za co był represjonowany w okresie stalinowskim. Po zakończeniu działań wojennych studiował na Wydziale Prawa i Ekonomii Uniwersytetu Poznańskiego. Zamieszkał w Warszawie i został kierownikiem artystycznym Teatru Ludowego, a następnie Teatru Narodowego i Teatru Syrena, był również radnym m.st. Warszawy. Należał do grona nestorów Telewizji Polskiej, był reżyserem i realizatorem wielu programów rozrywkowych i społecznych. Został stałym pracownikiem Redakcji Teleturniejów, gdzie odpowiadał za realizację obrazu m.in. Drzewka mądrości, Kółko i krzyżyk na następnie Wielkiej Gry. Po emigracji Ryszarda Serafinowicza w 1969 został na krótko kierownikiem, a następnie przekazał stanowisko Januszowi Budzyńskiemu. W następnych latach kontynuował pracę realizatora, uczestniczył w przygotowaniach m.in. Teleexpressu oraz Telewizyjnego Kuriera Warszawskiego. Ponadto był dziennikarzem i felietonistą, zasiadał w Kapitule Zasłużonych Członków Związku Artystów Scen Polskich. Pochowany na cmentarzu Powązki Wojskowe w Warszawie (kwatera C15-1-3)[1].

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]