Die Vereinigten staaten von Gross-Österreich

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Die Vereinigten Staaten von Gross-Österreich – książka wydana w 1906 przez Aurela Popovici, postulująca gruntowną reformę Austro-Węgier i przekształcenia ich w państwo federalne.

Greater austriaPL.png
Narody-Austro-Wegier-1910.png

Postulował on podział państwa na 15 okręgów (stanów), według kryterium etnicznego:

Wykrojenie okręgów w takim kształcie i pozostawienie statusu okupacyjnego Bośni i Hercegowiny przyniosłoby rezultat w postaci zachowania dominacji Niemców austriackich i Węgrów w monarchii.

Autor przewidywał ochronę mniejszości narodowych, autonomię kulturalną dla Żydów. Postulował wprowadzenie silnego rządu centralnego pod prezydencją kanclerza, z pięcioma komisjami: spraw zagranicznych, spraw wojskowych, spraw finansowych, spraw wewnętrznych, do spraw Bośni i Hercegowiny. W każdej z komisji powinni zasiadać przedstawiciele co najmniej 3 okręgów. Rządy poszczególnych okręgów zajmowałyby się wszystkimi sprawami nie zastrzeżonymi dla rządu centralnego.

Okręgi posiadałyby osobne sejmy stanowe, uchwalające własne konstytucje, pozostające w zgodzie z ogólną konstytucją państwa. Każdy z okręgów miałby na czele namiestnika, mianowanego przez cesarza, ale odpowiadającego przed sejmem stanowym.

Parlament ogólnopaństwowy miał składać się z dwu izb. Izba niższa miałaby być wybierana w powszechnym i tajnym głosowaniu bezpośrednim, przez dorosłych mężczyzn całego państwa.

Była to najbardziej rozbudowana koncepcja reformy państwa, nie wprowadzona jednak w życie.

Literatura[edytuj | edytuj kod]

  • Henryk Wereszycki – „Pod berłem Habsburgów. Zagadnienia narodowościowe”, Kraków 1977.
  • Gennadii Korolov, Federalistyczne utopie w Europie Środkowo Wschodniej (na początku XX wieku): projekty "Stanów Zjednoczonych" wobec małych narodów, in: Roman Baron Roman Madecki Jan Malicki, Czeskie badania nad Polska w kontekście Europy Środkowej i Wschodniej, Historický ústav, Praha 2016, s. 379-388.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]