Star Butterfly kontra siły zła

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Star Butterfly kontra Siły Zła
Star vs. the Forces of Evil
Gatunek animowany
Kraj produkcji Stany Zjednoczone
Oryginalny język angielski
Twórcy Daron Nefcy
Główne role Stany Zjednoczone Eden SherStar Butterfly
Adam McArthurMarco Diaz
Polska Anna CieślakStar Butterfly
Krzysztof Szczepaniak – Marco Diaz
Muzyka tytułowa „I'm From Another Dimension” – Brad Breeck
Liczba odcinków 77
Liczba serii 4
Nagrody 2
Produkcja
Produkcja Disney Television Animation
Mercury Filmworks
Disney Channel Original Series
Disney XD Original Series
Reżyseria Daron Nefcy, Dave Wasson (sezon 1), Jordana Arkin (sezon 1)
Muzyka Brian H. Kim
Czas trwania odcinka 22 minuty (2 epizody po 11 minut)
Pierwsza emisja
Kraj oryginalnej emisji Stany Zjednoczone USA
Data premiery Stany Zjednoczone 18 stycznia 2015
Polska 19 października 2015
Stacja telewizyjna Stany Zjednoczone Disney Channel, Disney XD
Polska Disney XD, Disney Channel
Lata emisji 2015–2019
Status zakończony
Format obrazu 16:9

Star Butterfly kontra siły zła (ang. Star vs. the Forces of Evil) – amerykański serial animowany wyprodukowany przez wytwórnię Disney Channel Original Series i Disney XD Original Series.

Historia produkcji[edytuj | edytuj kod]

Kreskówka została stworzona przez Daron Nefcy. Jest to drugi serial, jak i produkcja Disney Television Animation stworzona przez kobietę (pierwszą była Sue Rose, twórczyni serialu Pepper Ann), a oprócz tego jest również pierwszą kobietą, która stworzyła serial z serii Disney XD.

Premiera serialu miała miejsce 18 stycznia 2015 na amerykańskim Disney Channel jako zapowiedź. Dwa miesiące później, 30 marca 2015, kreskówka rozpoczęła się na amerykańskim Disney XD[1]. W Polsce serial zadebiutował 19 października 2015 na antenie Disney XD[2]. Od 1 lutego 2016 serial jest emitowany na antenie Disney Channel. 2 stycznia 2017 kanał Disney XD rozpoczął emisję drugiego sezonu serialu.

Dnia 12 lutego 2015 zostało ogłoszone, że powstanie drugi sezon serialu[1], który liczy 22 odcinki. Premiera tego sezonu odbyła się 11 lipca 2016 roku, a zakończył się 27 lutego 2017. Dnia 4 marca 2016 roku zostało ogłoszone, że powstanie trzeci sezon serialu[3]. Jego premiera odbyła się 15 lipca 2017 roku, a zakończył się 7 kwietnia 2018. Zawiera 21 odcinków. Natomiast 28 lutego 2017 został oficjalnie potwierdzony czwarty sezon serialu. Planowane jest również 21 odcinków. Premiera czwartego sezonu odbędzie się 10 marca 2019[4]. Oficjalnie też potwierdzono, że sezon czwarty będzie ostatnim sezonem serialu.[5] Ostatni odcinek serialu został wyemitowany 19 maja 2019[6].

W Polsce premiera trzeciego sezonu odbyła się 22 października 2018[7]. Pierwszą część emitowano od 22 października do 5 listopada 2018, drugą od 7 do 18 stycznia 2019 a trzecią od 1 do 5 kwietnia 2019. Czwarty sezon miał premierę 7 października 2019[8]. Pierwszą część emitowano od 7 do 31 października 2019, drugą część od 17 do 28 lutego 2020.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Serial opisuje historię księżniczki Mewni – innego wymiaru, która po skończeniu 14 lat zostaje wysłana przez rodziców na Ziemię. Ma się tu nauczyć kontrolować swoją magiczną moc. Na ziemi Star mieszka z rodziną Diazów jako uczennica z wymiany. Szybko zaprzyjaźnia się z ich synem, Marco. Na naszej planecie przeżywa niesamowite przygody. W każdej z nich ważną rolę odgrywa magia, której źródłem najczęściej jest różdżka Star. Marco i Star podróżują również między wymiarami dzięki magicznym nożyczkom, które Star dostała od swojej przyjaciółki, Końskiej Głowy. Przez cały pierwszy sezon główni bohaterowie walczą z Ludo i jego potworami, którzy próbują odebrać Star jej różdżkę. W drugim sezonie fabuła obiera zupełny odwrót i staje się poważniejsza. Star posiada nową różdżkę i zaczyna czuć coś wobec Marco. Marco zaczyna chodzić z Jackie. Poznajemy Wysoką Komisję Magii. Ludo znajduje swoją własną różdżkę, w której zamknięta jest dusza Toffeego. W trzecim sezonie Star razem z Moon walczą o Mewni. Star dowiaduje się o pakcie jaki jej matka zawarła z Eclipsą – Królową Ciemności dawnej Mewni. Ludo pod nieobecność królowej przejmuje kontrolę nad królestwem. Star zostaje uwięziona w morzu czarnej magii w środku ciała Ludo, ale wydostaje się w nowej, złotej formie osłabiając Toffeego promieniem z jej odnowionej różdżki z dwiema połówkami gwiazdki. Ludo potrącając filar zabija Toffeego, tym samym uwalniając Eclipsę z jej kryształu. Natomiast młoda Butterfly postanawia jednak pozostać w swoim prawdziwym domu i uczyć się jak być przyszłą władczynią.

Postacie[edytuj | edytuj kod]

Główni bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

 • Star Butterfly – główna bohaterka kreskówki, której przygody poznajemy w jej czternaste urodziny gdy ma otrzymać różdżkę. Jest księżniczką pochodzącą z alternatywnego wymiaru i posługującą się magią. Przybywa na Ziemię, aby doskonalić swoje zdolności magiczne oraz ze względów bezpieczeństwa. Tam mieszka w domu rodziny Diazów. Jest niezwykle energiczna, zabawna, rozrywkowa lecz jednocześnie nieszczególnie rozgarnięta. Posiada magiczną różdżkę, nad którą nie potrafi jeszcze perfekcyjnie zapanować. Pod koniec pierwszego sezonu dostaje nową wersję różdżki, lecz z jedną połówką gwiazdki. Pod koniec drugiego sezonu wyjawia jej uczucia wobec Marco i wraca z powrotem na Mewni. W trzecim sezonie zdobywa scaloną wersję różdżki, a także pozostaje w swoim domu, by rozpocząć naukę na przyszłą władczynię.
 • Marco Diaz – latynos, nastoletni syn rodziny Diazów, który pomaga Star w walce ze złoczyńcami. Ćwiczy aktywnie karate, korzysta ze znajomości tej sztuki walki w starciu z siłami zła. W szkole jest określany przezwiskiem "ostrożny" z powodu swojej przesadnej ostrożności. W drugim sezonie jego dziewczyną zostaje Jackie Lynn Thomas, lecz na początku trzeciego sezonu ze sobą zrywają. W trzecim sezonie przenosi się na Mewni.
 • Moon Butterfly – matka Star oraz członkini Wysokiej Komisji Magii. Wysłała córkę na Ziemię, by nauczyła się porządku i kontrolowania magii. W przeszłości zawarła pakt z Królową Ciemności – Eclipsą i stoczyła walkę z Toffeem, podczas której pozbawiła go jednego z palców. Pod koniec drugiego sezonu, chcąc uchronić córkę przed powrotem Toffeego sprowadza ją z powrotem na Mewni.
 • River Butterfly – ojciec Star. Lubi wybierać się na wycieczki do dziczy, podczas których może zaszaleć i odseparować się od królewskiej codzienności. Jest typem wojownika. Bez żony nie potrafi rządzić królestwem.
 • Słowniryk – magiczny strażnik księgi zaklęć. Jest zabawny i posiada ogromną wiedzę na temat wszystkich czarodziejów, królów i zaklęć. Wraz ze Star przybył na Ziemię. W połowie drugiego sezonu zostaje porwany przez Ludo wraz z księgą zaklęć. Pod koniec drugiego sezonu znika bez śladu. Natomiast w trzecim sezonie znika ze świata po spaleniu księgi. Powraca w środku trzeciego sezonu mając rozum małego dziecka.
 • Angie i Rafael Diaz – rodzice Marco. Są szaleni i zabawni. Opiekują się swoim synem i Star. Uwielbiają podróżować. W trzecim sezonie spodziewają się drugiego dziecka.
 • Latająca Końska Głowa – najlepsza przyjaciółka Star z Mewni. Jest szalona i niezbyt lubi Marco. Została zamknięta w poprawczaku Św. Olgi dla krnąbnych księżniczek, lecz przyjaciele pomogli jej go wyzwolić od srogich zasad. Ukradła Hekapoo jej wymiarowe nożyce.
 • Ludo – był śmiertelnym wrogiem Star. Chciał odebrać jej różdżkę, lecz w drugim sezonie sam znajduje swoją własną z drugą połówką gwiazdki z różdżki Star. Pod koniec drugiego sezonu jest opętany przez Toffeego. W trzecim sezonie zostaje ocalony z opętania Toffeego.
 • Toffee – były sługa Ludo, który jest sprytny i przebiegły. Skrywa mroczną tajemnicę na temat rodziny Star. Powraca w drugim sezonie opętując Ludo dzięki różdżce z drugą częścią gwiazdki. Planuje zemścić się na rodzinie Butterfly. W trzecim sezonie przegrywa walkę z rodziną Butterfly i ginie.
 • Eclipsa Butterfly – władczyni Mewni. Posiada córkę Meteorę. W przeszłości została uwięziona w krysztale Rhombulusa oraz zawarła pakt z Moon. Po trzystu latach zostaje uwolniona z kryształowego więzienia.
 • Globgor – potwór i ukochany Eclipsy. W odcinku pt.:"Kornonacja" został uwolniony z kryształu przez Rombulusa. Mieszkańcy Mewni zadecydowali, by został królem ich królestwa.
 • Meteora Butterfly – była właścicielka poprawczaka św. Olgi dla krnąbrnych księżniczek. W drugim sezonie planuje zemstę na Star i Marco. W trzecim sezonie przypomina sobie swoje prawdziwe imię - Meteora oraz swoją matkę Eclipsę. W finale trzeciego sezonu zostaje zamieniona w dziecko przez swoją matkę i z nią zamieszkuje. Marco podejrzewa, że Meteora go pamięta.

Pozostali bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

 • Wysoka Komisja Magii – komisja stworzona przez Słowniryka, zajmująca się sprawami magii Wszechświata. Do niej należy :
  • Kanclerz Lekmet – pół owca, pół demon. Zajmuje drugie miejsce w randze zaraz po Słowniryku. Zamieszkiwał Kryształowy Wymiar. Oddaje całą swoją esencję Moon i umiera w finale drugiego sezonu.
  • Omnitraxus Pierwszy – żywy wszechświat. Kontroluje całą materię światów i zapobiega jej niszczeniu.
  • Rombulus – kryształowy członek komisji. Potrafi strzelać ostrymi diamentami i więzić w niezniszczalnym krysztale, z którego nikt oprócz Słowniryka nie może się wydostać.
  • Hekapoo – władczyni nożyc wymiarowych. Wytwarza je z lawy z pomocą przyznanej jej mocy. Jej ręce wydzielają palące ciepło.
 • Janna – najlepsza przyjaciółka Star na ziemi. Uwielbia tematy związane ze zjawiskami paranormalnymi. W sezonie czwartym pokazała swoje prawdziwe uczucia.
 • Jackie – obiekt westchnień Marco. Lubi skateboard oraz zabawę. W drugim sezonie ona i Marco zostają parą, lecz ostatecznie ze sobą zrywają.
 • Oskar – obiekt westchnień Star. Nagrał płytę mimo jego okropnych zdolności.
 • Kelly – przyjaciółka Latającej Końskiej Głowy. Ma długie zielone włosy, a górną część zajmuje jej chłopak – Tad.
 • Tom – demon. Były chłopak Star. Ma terapeutę, który opanowuje jego agresję w różnych sytuacjach. W trzecim sezonie jego stosunki ze Star poprawiają się na tyle, że znów zostaje jej chłopakiem. Ostatecznie zrywają ze sobą.
 • Alfonzo i Ferguson – kumple Marco. W drugim ani trzecim sezonie nie są zbytnio uwzględnieni.
 • StarFan13 – fanka Star, która upodabnia się do niej. W swoim pokoju ma pełno własnoręcznych robótek dotyczących swojej idolki.
 • Ropuch (Bykżob) – były sługa Ludo, który pod koniec pierwszego sezonu serialu staje się dobry. Niańczy kijanki, które dostał od swego byłego pana i traktuje je jak swoje dzieci.
 • Dyrektor Skeeves – dyrektor szkoły, do której uczęszczają Star i Marco.
 • Pani Margaret Skullnick – jedna z nauczycielek ze szkoły Star i Marco, która po nieudanym zaklęciu Star została zamieniona w trolla.
 • Brian – terapeuta Toma, który pomaga mu nauczyć się kontrolować gniew. Jego metody, które mają uspokoić Toma to chodzenie oraz głaskanie króliczka.[9]

Dubbing[edytuj | edytuj kod]

Oryginalny dubbing[edytuj | edytuj kod]

Polski dubbing[edytuj | edytuj kod]

Wersja polska: SDI Media Polska
Reżyseria:

Dialogi: Kamila Klimas-Przybysz

Wykonanie piosenki czołówkowej: Zbigniew Fil
Wykonanie piosenki końcowej:

 • Dorota Furtak-Masica (serie I-II oprócz odc. 35)
 • Magdalena Tul (serie III-IV oprócz odc. 77)

Odcinki[edytuj | edytuj kod]

Stany Zjednoczone Premiera odcinka[10] Polska Premiera odcinka N/o Polski tytuł Angielski tytuł
SERIA PIERWSZA
18.01.2015 19.10.2015 01 Star przybywa na Ziemię Star Comes to Earth
Impreza z kucykiem Party With a Pony
30.03.2015 20.10.2015 02 Swatka Match Maker
Szkolny Duch School Spirit
06.04.2015 21.10.2015 03 Ręka potwora Monster Arm
Inny uczeń z wymiany The Other Exchange Student
13.04.2015 22.10.2015 04 Rozchmurz się Star Cheer Up Star
Andante Quest Buy
20.04.2015 26.10.2015 05 Wakacje rodziny Diaz Diaz Family Vacation
Impreza Brittney Brittney's Party
15.06.2015 27.10.2015 06 Mewrzewanie Mewberty
Wróżtopia Pixtopia
22.06.2015 28.10.2015 07 Homarowicz Lobster Claws
Lunatyko - czary Sleep Spells
20.07.2015 29.10.2015 08 Bal Krwawego Księżyca Blood Moon Ball
Ciasteczka z wróżbą Fortune Cookies
27.07.2015 16.11.2015 09 Zamrożony dzień Freeze Day
Królewski ból Royal Pain
10.08.2015 17.11.2015 10 Poprawczak Św. Olgi dla Krnąbrnych Księżniczek St. Olga's Reform School for Wayward Princesses
17.08.2015 nieemitowany 11 Dzień niepodległości Mewni Mewnipendance Day
Banagiczny incydent The Banagic Incident
14.09.2015 19.11.2015 12 Międzywymiarowa wycieczka Interdimensional Field Trip
Marco rośnie broda Marco Grows a Beard
21.09.2015 20.11.2015 13 Szturm na zamek Storm the Castle
SERIA DRUGA
11.07.2016 02.01.2017 14 Moja nowa różdżka! My New Wand!
Ludo w Dziczy Ludo in the Wild
18.07.2016 03.01.2017 15 Pan Pedagog Mr. Candle Cares
Czerwony pas Red Belt
25.07.2016 04.01.2017 16 Star na kółkach Star on Wheels
Aport Fetch
01.08.2016 05.01.2017 17 Star kontra Echo Creek Star vs. Echo Creek
Różdżką w różdżkę Wand to Wand
08.08.2016 06.01.2017 18 Starscynacja Starstruck
Campingowa wycieczka Camping Trip
15.08.2016 09.01.2017 19 Starpiekowanie Starsitting
W pracy On the Job
12.09.2016 10.01.2017 20 Goblin-Dogi Goblin Dogs
Poprzez księgę By the Book
19.09.2016 11.01.2017 21 Gra we Flagi Game of Flags
Dzień dziewczyn Girl's Day Out
26.09.2016 12.01.2017 22 Nocowanie Sleepover
Dar od karty Gift of the Card
03.10.2016 13.01.2017 23 Nie-przyjaciele Friendenemies
To zagadka Is Mystery
10.10.2016 08.05.2017 24 Głodny Larry Hungry Larry
Pająk w cylindrze Spider with a Top Hat
07.11.2016 09.05.2017 25 Do różdżki Into the Wand
Pizzowa sprawa Pizza Thing
14.11.2016 10.05.2017 26 Czytadło Page Turner
Złośliwiec Naysaya
21.11.2016 11.05.2017 27 Bon Bon Urodzinowy Klaun Bon Bon the Birthday Clown
06.02.2017 12.05.2017 28 Jaskiniowy najazd Raid the Cave
07.02.2017 Trik Trickstar
08.02.2017 15.05.2017 29 Dzidzia Baby
09.02.2017 Bieg z nożyczkami Running with Scissors
13.02.2017 16.05.2017 30 Matemagia Mathmagic
14.02.2017 Baunsownia The Bounce Lounge
15.02.2017 17.05.2017 31 Krysztalicznie jasne Crystal Clear
16.02.2017 Trudna droga The Hard Way
20.02.2017 18.05.2017 32 Ohydzka Heinous
21.02.2017 Wszystkie odeszłe pasy All Belts are Off
22.02.2017 19.05.2017 33 Zniszczenia uboczne Collateral Damage
23.02.2017 Tylko przyjaciele Just Friends
27.02.2017 04.09.2017 34 Oblicze muzyki Face the Music
27.02.2017 05.09.2017 35 Zdruzgotana Star Starcrushed
SERIA TRZECIA
15.07.2017 22.10.2018 36 Bitwa o Mewni : Powrót do Mewni The Battle for Mewni : Return to Mewni
15.07.2017 Bitwa o Mewni : Moon Nieposkromiona The Battle for Mewni : Moon the Undaunted
15.07.2017 23.10.2018 37 Bitwa o Mewni : Zaginiona księga The Battle for Mewni : Book Be Gone
15.07.2017 Bitwa o Mewni : Marco i Król The Battle for Mewni : Marco and the King
15.07.2017 24.10.2018 38 Bitwa o Mewni : Obrońca Bagna The Battle for Mewni : Puddle Defender
15.07.2017 Bitwa o Mewni : Król Ludo The Battle for Mewni : King Ludo
15.07.2017 25.10.2018 39 Bitwa o Mewni : Toffee The Battle for Mewni : Toffee
06.11.2017 26.10.2018 40 Zapach bluzy Scent Of a Hoodie
Spoczywaj w budyniu Rest in Pudding
07.11.2017 29.10.2018 41 Klub Zlekceważony Club Snubbed
Obce Niebezpieczeństwo Stranger Danger
08.11.2017 30.10.2018 42 Demoncyzm Demoncism
Załamanie ucznia drugiej klasy Sophomore Slump
09.11.2017 31.10.2018 43 Odkłaczacz Lint Catcher
Sprawdzian Giermka Trial by Squire
13.11.2017 01.11.2018 44 Księżniczka Łajnina Princess Turdina
Starfari Starfari
14.11.2017 05.11.2018 45 Plaża Lava Lake Lava Lake Beach
Słodkich snów Sweet Dreams
15.11.2017 07.01.2019 46 Dziobnięcie śmierci Death Peck
08.01.2019 Kucykmonium Ponymonium
16.11.2017 09.01.2019 47 Nocne życie Night Life
10.01.2019 Nurkować w głębi Deep Dive
16.11.2017 11.01.2019 48 Potworna impreza Monster Bash
02.12.2017 14.01.2019 49 Dzień Pieńka Stump Day
15.01.2019 Świąteczny zaklęcio-specjał Holiday Spellcial
03.03.2018 16.01.2019 50 Bagbestia z Bagnowiska The Bogbeast of Boggabah
17.01.2019 Eclipsa Księżyca Total Eclipsa the Moon
10.03.2018 18.01.2019 51 Pytaj i odpowiedz Butterfly Trap
Gdzie jest Ludo? Ludo, Where Art Thou?
17.03.2018 01.04.2019 52 Żadnych Tajemnic Is Another Mystery
Marco Jr. Marco Jr.
24.03.2018 02.04.2019 53 Nauczona! Skooled!
Budkowa Para Booth Buddies
31.03.2018 03.04.2019 54 Nocna Impreza Bam Ui Pati!
Nieznana Miłość Tough Love
07.04.2018 04.04.2019 55 Podzielone Divide
07.04.2018 05.04.2019 56 Zniszczone Conquer
SERIA CZWARTA
10.03.2019 07.10.2019 57 Butterfly Follies
10.03.2019 08.10.2019 58 Escape from the Pie Folk
17.03.2019 09.10.2019 59 Moon Remembers
Swim Suit
17.03.2019 10.10.2019 60 Ransorngram
Lake House Fever
24.03.2019 14.10.2019 61 Yada Yada Berries
Down by the River
24.03.2019 15.10.2019 62 The Ponyhead Show!
Surviving the Spiderbites
31.03.2019 16.10.2019 63 Out of Business
Kelly's World
31.03.2019 17.10.2019 64 Curse of the Blood Moon
07.04.2019 21.10.2019 65 Princess Quasar Catepillar and the Magic Bell
22.10.2019 Ghost of Butterfly Castle
07.04.2019 23.10.2019 66 Cornball!
24.10.2019 Meteora's Lesson
14.04.2019 28.10.2019 67 The Knight Shift
29.10.2019 Queen-Napped
14.04.2019 30.10.2019 68 Junkin' Janna
31.10.2019 A Spell with No Name
21.04.2019 17.02.2020 69 A Boy and His DC-700XE
The Monster and the Queen
21.04.2019 18.02.2020 70 Cornonation
28.04.2019 19.02.2020 71 Doop-Doop
Britta's Tacos
28.04.2019 20.02.2020 72 Beach Day
Gone Baby Gone
05.05.2019 21.02.2020 73 Sad Teen Hotline
Jannanigans
05.05.2019 24.02.2020 74 Mama Star
Ready, Aim, Fire
12.05.2019 25.02.2020 75 The Right Way
26.02.2020 Here to Help
12.05.2019 27.02.2020 76 Pizza Party
The Tavern at the End of the Multiverse
19.05.2019 28.02.2020 77 Cleaved

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

 • Star Butterfly kontra siły zła jest pierwszą w historii wytwórni Disneya kreskówką, w której pokazano pocałunek osób homoseksualnych[11]. W serialu: Ostatnie wypowiedziane zaklęcie to Szepczące Zaklęcie o treści:"Zerwij Więź, Śnij na Jawie, Kamień Zniszcz, Rozwal Magię".

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Amanda Kondolojy: 'Star vs. The Forces of Evil' Renewed for Second Season by Disney XD Ahead of Series Premiere. W: TV by the Numbers [on-line]. Zap2it, 2015-02-12. [dostęp 2015-02-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-02-12)].
 2. Jesień na Disney XD (pol.). satinfo24.pl, 2015-08-24. [dostęp 2015-08-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-04)].
 3. Daron Nefcy on Twitter, „Twitter” [dostęp 2017-02-15] (pol.).
 4. Disney XD, We couldn't keep this from you any longer!!! New episodes of #StarVsTheForcesOfEvil premiere every weekend starting March 10th on @DisneyChannel & Disney XD!pic.twitter.com/wT9eb6jND4, @DisneyXD, 7 lutego 2019 [dostęp 2019-02-07] (ang.).
 5. Andy Swift, Andy Swift, Disney's Star vs. the Forces of Evil Ending With Season 4, TVLine, 7 lutego 2019 [dostęp 2019-02-07] (ang.).
 6. Disney XD, If you have a calendar, you're gonna want to mark it... Here are all the titles & dates of the remaining episodes of #SVTFOE!pic.twitter.com/OTcAeNJE7N, @DisneyXD, 2019 [dostęp 2019-04-06] (ang.).
 7. NOWE ODCINKI SERIALU „JEDENASTKA” I PREMIERA 2. SEZONU „MEGA SPIDER-MAN” NA JESIENI W DISNEY XD - Aktualności - Biuro Reklamy TVN Media, www.tvnmedia.pl [dostęp 2018-09-07].
 8. Disney XD - Program TV na Poniedziałek 7 października 2019, www.teleman.pl [dostęp 2019-09-30].
 9. Brian [encyklopedia internetowa], Star Butterfly kontra siły zła Wikia [dostęp 2019-01-10] (pol.).
 10. Shows A-Z — star vs. the forces of evil on Disney. W: The Futon Critic [on-line]. [dostęp 2012-02-18].
 11. Redakcja Radia ZET, Disney: pocałunek homoseksualny w Star vs. the Forces of Evil, archiwum.radiozet.pl, 1 marca 2017 [dostęp 2019-01-14] [zarchiwizowane z adresu 2019-01-03] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]