Star Trek: Rebelia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Star Trek: Rebelia
Star Trek: Insurrection
Gatunek science-fiction
przygoda
akcja
Data premiery 11 grudnia 1998
Kraj produkcji USA
Język angielski
Czas trwania 103 min
Reżyseria Jonathan Frakes
Scenariusz Rick Berman, Michael Piller
Główne role Jonathan Frakes
Patrick Stewart
Brent Spiner
Michael Dorn
Muzyka Jerry Goldsmith
Zdjęcia Matthew F. Leonetti
Montaż Peter Berger
Dystrybucja Paramount Pictures
Budżet $ 70 000 000

Star Trek: Rebelia (ang. Star Trek: Insurrection) – dziewiąty film pełnometrażowy z serii Star Trek. Film został wyprodukowany przez Paramount Pictures w 1998, w reżyserii Jonathana Frakesa. Picard i jego załoga muszą podjąć decyzję czy pójść za głosem serca, sprzeciwić się rozkazom i uratować niewinne istoty oraz planetę, które mogą zostać zniszczone z winy Federacji.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Do 2375 roku Enterprise został całkowicie wyremontowany i został wysłany na serię misji dyplomatycznych, mających na celu wzmocnienie pozycji Federacji w obliczu wojny z Dominium. Podczas jednej takiej misji kapitan Picard odebrał transmisję od admirała Doughterty'ego, który poinformował go, że komandor Data doznał uszkodzenia i wziął do niewoli połączoną grupę obserwatorów Gwiezdnej Floty i rasy zwanej Sona na planecie zamieszkanej przez rasę Ba'ku.

Jak się okazało, Data został uszkodzony przez Sona, ponieważ odkrył dowód ich spisku z admirałem, mającym na celu relokację Ba'ku i zebranie promieniowania metafazowego z pierścieni otaczających planetę. Promieniowanie to miało bowiem właściwości odmładzające, które admirał Doughterty miał nadzieję wykorzystać dla dobra Federacji. Okazało się jednak, że Sona i Ba'ku to jedna i ta sama rasa, a zamiarem Sona była zemsta na Ba'ku i pozbawienie ich wpływu promieniowania.

Enterprise pod dowództwem komandora Rikera został wysłany poza obszar działania promieniowania, by nawiązać kontakt z Gwiezdną Flotą, natomiast Picard z garścią ochotników pozostał na planecie, by bronić Ba'ku przez wysiedleniem. Enterprise pokonał w czasie lotu dwa krążowniku Sona, odnosząc lekkie uszkodzenia oraz tracąc rdzeń warp (użyty do zamknięcia wyrwy podprzestrzennej wywołanej przez krążowniki) i jacht kapitański, którego Data użył do obrony Ba'ku.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]