Star Wars Jedi Knight II: Jedi Outcast

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Star Wars Jedi Knight II: Jedi Outcast
Producent Raven Software
Wydawca LucasArts, Activision
Dystrybutor POL: APN Promise, Cenega Poland
Seria gier Star Wars: Jedi Knight
Projektant Chris Foster
Silnik id Tech 3
Aktualna wersja 1.04
Data wydania Windows:
26 marca 2002
Mac:
5 listopada 2002
GameCube, Xbox:
20 listopada 2002
Gatunek FPS, gra akcji
Tryby gry gra jednoosobowa, gra wieloosobowa
Kategorie wiekowe ELSPA: 11+
ESRB: T
ACB: M
PEGI: 12+
Wymagania sprzętowe
Platforma Microsoft Windows, Apple Macintosh, Xbox, Nintendo GameCube
Nośniki CD-ROM, GameCube Optical Disc, DVD-DL
Wymagania

Pentium II 350 MHz, 64 MB RAM, karta graficzna 16 MB, 620 MB HDD.

Star Wars Jedi Knight II: Jedi Outcastkomputerowa gra FPP/TPP osadzona w uniwersum Gwiezdnych wojen, trzecia z serii Dark Forces, stworzona przez Raven Software i opublikowana przez LucasArts oraz Activision. Wersja PC została wydana na początku 2002 roku[1], natomiast edycja na OS X, Xbox i Nintendo GameCube zostały wydane pod koniec 2002 roku[2][3][4]. Wykorzystuje ona zmodyfikowany silnik Quake III: Arena. Jest to kontynuacja gry Dark Forces II umożliwia zarówno grę w trybie fabularnym dla jednego gracza, jak i przeprowadzenie szeregu różnego typu gier dla kilku graczy, przy wykorzystaniu LANu lub Internetu. Podobnie jak w poprzedniej części, bohaterowie mogą w walce korzystać z mieczy świetlnych, szeregu bardziej tradycyjnych rodzajów broni, a także Mocy.

Głównym bohaterem gry jest Kyle Katarn, znany z poprzednich części serii. W grze walczy on z wysłannikiem ciemnej strony Mocy Desannem oraz jego zwolennikami[5]. Na początku gry ma on jedynie dostęp do tradycyjnych broni i nie używa Mocy z obawy przed jej Ciemną Stroną. Jak do tego doszło można się dowiedzieć z dodatku do Dark Forces II: Jedi KnightMysteries of the Sith. Kyle powrócił do swojej starej profesji i razem ze swoją partnerką Jan Ors wykonuje misje dla Nowej Republiki jako agent i komandos. W grze debiutuje też jego nowy środek transportu, Kruczy szpon (ang. Raven's Claw). Gra była niezwykle dobrze przyjęta na wszystkich platformach, z wynikiem od 75 do 89/100 według Metacritic to złożone średnie[6][7][8].

Fabuła[edytuj]

Gra rozpoczyna się w momencie, gdy Kyle i Jan otrzymują zadanie zbadania na pozór opustoszałej bazy imperialnej w systemie Kejim. Ta zdawałoby się prosta misja okazuje się być nie tylko trudniejsza, niż przewidywano, ale też prowadzi dwójkę bohaterów na trop grubszej intrygi.

Po wykonaniu misji na Kejim Kyle udaje się wraz z Jan na planetę Artus Prime, gdzie stawia czoła dwojgu Mrocznych JediTavion, oraz jej mistrzowi, Desannowi. W trakcie starcia Jan zostaje porwana, jednak Kyle myśli, że ona nie żyje. Kyle pomimo swoich wysiłków nie jest w stanie pokonać Desanna. Pozostawiony przez niego, rozgniewany, udaje się do Doliny Jedi, a następnie do Akademii Jedi na Yavinie IV, by odzyskać umiejętność posługiwania się Mocą oraz swój miecz świetlny, by stać się „godnym przeciwnikiem” dla Desanna.

Śledząc działania sprzymierzeńców Desanna na Nar Shaddaa, Kyle spotyka Lando Calrissiana, z którym następnie udaje się na Bespin, aby pomóc mu w wygnaniu stamtąd powiązanych z Mrocznym Jedi spiskowców. Tam stacza zwycięski pojedynek z Tavion i dowiaduje się, że Jan tak naprawdę ciągle żyje – Mroczna Jedi upozorowała jej śmierć wyłącznie po to, by Kyle udał się do Doliny Jedi i tym samym wyjawił jej lokację śledzącemu go Desannowi.

Dzięki informacjom uzyskanym na Bespinie Katarn dostaje się do tajnej bazy imperialnego admirała Galaka Fyyara, gdzie spotyka poszukującego Desanna Luke’a Skywalkera. Dowiaduje się tam, że Desann zaplanował stworzenie armii tzw. Odrodzonych – Mrocznych Jedi sztucznie obdarzonych umiejętnością posługiwania się Mocą i właśnie do tego celu potrzebował Doliny Jedi. Aby wzmocnić oddziały spiskowców, Fyyar zaprojektował specjalną zbroję dla elitarnych Odrodzonych, dzięki wykorzystaniu cortosis częściowo odporną na ciosy miecza świetlnego. Republikański komandos dostaje się na pokład wypełnionego wojskiem i sprzętem desantowym okrętu flagowego Fyyara, Doomgivera, na krótko przed jego odlotem w kierunku nieznanego mu jeszcze celu.

Po osiągnięciu celu okazuje się, że Desann i jego Odrodzeni, wspierani przez flotę i oddziały dowodzone przez Fyyara, przygotowywali atak na Akademię Jedi na Yavinie IV. Wywiązuje się walka w przestrzeni kosmicznej i na powierzchni planety. Dzięki pomocy Kyle’a, który dezaktywuje osłony flagowego okrętu Imperium, Doomgiver zostaje zniszczony przez pilotów z Eskadry Łotrów. Katarnowi udaje się pokonać imperialnego admirała i na pokładzie kapsuły uciec wraz z uwolnioną Jan z pokładu okrętu na kilka chwil przed eksplozją. Ląduje na powierzchni Yavina IV, gdzie nawiązuje walkę z oddziałami desantowymi, przedzierając się w kierunku Akademii. Ostateczne starcie między Katarnem a Mrocznym Jedi ma miejsce w podziemiach świątyni na Yavinie IV. Desann ginie, a Kyle ostatecznie decyduje się powrócić do Zakonu.

Rozgrywka[edytuj]

Rozgrywka Jedi Outcast jest podobna do swojego poprzednika. W trybie dla pojedynczego gracza kampania jest prowadzony w liniowy sposób, gdzie można spotkać przyjaznych i przeciwnych NPC. Wrogowie są najczęściej zabijani przy pomocy blasterów, mieczów świetlnych czy mocy, a przyjazne NPC pomagają. Podczas gdy większość gier wymaga wysłania wrogów w pojedynkę, jest kilka zagadek, które gracz musi rozwiązać. Tryb dla pojedynczego gracza obejmuje również działy, w których gracz kontroluje wieżyczki, chociaż takie sytuacje należą do rzadkości.

W pierwszych kilku misjach Jedi Outcast, gracz może używać miecza świetlnego. Jak w filmach, miecze świetlne mogą być wykorzystywane, aby odbić strzały z blasterów. Gracz ma dostęp do trzech stylów mieczy świetlnych, w miarę jej postępu. Każdy styl jest inny pod względem szybkości ataków i obrażenia. Istnieje wiele combo, które można stosować, na wybrany styl miecza.

Wraz z mieczem świetlnym, moce (np. Push, Mind Trick i Lightning) stają się dostępne. Moce są dostępne zarówno w kampanii jak i grze przez internet, ale więcej mocy może być w tym ostatnim. Wykorzystanie mocy jest ograniczone przez „Force Meter”, który uszczupla wykorzystanie mocy. Liczba mocy i uprawnień w trybie jednego gracza wzrasta. „Poziom” mocy zależy od siły mocy i ilości „energii” potrzebnej do wykonania jej.[9] Tryb wieloosobowy dzieli graczy na stronnictwo jasnej strony mocy i ciemnej i te zespoły konkurują przeciwko sobie w rozgrywkach. Każda strona ma dostęp do „neutralnych” mocy, które są skupione na prędkości i manewrości. Jak w poprzedniej grze, moce jasnej strony moce są skupione na ochranianiu i leczenie, a moce ciemnej są agresywne. W poprzedniej części, Kyle nie wybiera pomiędzy stronami w kampanii, zamiast tego wybiera obydwie strony.

Jedi Outcast zawiera zestaw wieloosobowych trybów. Na PC i Mac, mogą być one rozgrywane przez LAN lub internet, ale jest limit na dwóch graczy na konsoli[3][4]. Istnieje wiele odmian trybów gry (na przykład FFA, TFFA oraz CTF), które mogą być rozegrane z innymi graczami, botami, lub obiema[10]. Jednakże, niektórzy gracze podjęli grę powyżej tego poziomu w trybie gry wieloosobowej, rytuały dostosowania, takie jak „kłanianie” (kucanie i kłanianie głową w dół przed pojedynku). Jeden na jednego / system szkolenia Padawanów z filmów został przyjęty przez niektóre klany[11].

Tryb wieloosobowy[edytuj]

Gra przy wykorzystaniu sieci internetowej daje wiele dodatkowych możliwości. Istnieje ogromna ilość dodatkowych map, skinów itp. tworzonych przez miłośników gry. To właśnie tryb dla wielu graczy sprawia, że gra wciąż żyje. Serwery są pełne 24 godziny na dobę – można zawsze zagrać. Jednak większość graczy gra od bardzo dawna, co automatycznie eliminuje początkujących.

Rozwój i wersje[edytuj]

17 maja 2001 roku na E3 2001, LucasArts ogłosił, że Raven Software rozwija trzecią grę z serii Dark Forces. Zostały podane niektóre szczegóły fabuły, takie jak miejsca występujące w grze. Cloud City, Yavin IV i Księżyc Przemytników[5]. Następnego dnia na E3, Lucasarts pokazał demonstracje gry, ukazując miecz świetlny i moce, również system „przyjacielski”: w którym NPC może zagrać z graczem. Zostały podane techniczne informacje: gra będzie używała silnik id Software, oraz system animacji GHOUL 2, który można było widzieć w Soldier of Fortune II: Double Helix, zostanie zrealizowany. Wielokąt silnika został podwojony[12]. Gra była również wyświetlona na QuakeCon 2001, gdzie było ukazane AI jako przeciwnik. LucasArts ogłosił, że gra będzie zawierać tryb rozgrywki wieloosobowej, choć ze względu na rozwój, tylko trochę informacji zostało podanych[13].

17 lipca 2001, kierownik rozgrywki wieloosobowej Pat Lipo utworzył post na swoim pliku .plan[14], ujawniając, że Rich Whitehouse został dodany do drużyny projektu rozwojowego rozgrywek wieloosobowych botów. Rich podjął się walki z kodem tej rozgrywki, a następnie został uznany za jej jedynego programistę[15].

16 stycznia 2002 roku wystartowała nowa strona internetowa dla Jedi Outcast. Zawierała przegląd gry i informacje dotyczące postaci w grze, broni oraz mocy. Udostępnione zostały tapety do ściągnięcia, FAQ, screenshoty, oraz obrazki postaci gracza[16]. Trailer był zrealizowany 8 Lutego, pokazując rozgrywkę, bronie oraz postacie[17].

LucasArts ogłosił 13 Marca 2002, że gra była na ścieżce wersji stabilnej[18]. Dwa dni później, LucasArts ogłosił, że Jedi Outcast jest w wersji stabilnej. Gra była gotowa do sprzedaży 29 Marca 202 w cenie detalicznej 49.99 USD. Został wydany również nowy trailer[19]. Jedi Outcast zostało wydane 29 marca 2002[20].

Gra SDK została wydana 22 Kwietnia 2002. Zawierała ona edytor poziomów, kompilator map, wyświetlacz modeli w 3D, oraz edytor i wyświetlacz shader[21]. Od kiedy została wydana, setki modów zostało złożonych do takich stron jak FileFront[22]. 66 megabajtowe demo gry było wydane w 10 Maja 2002. Zawierało taki sam pokaz poziomów jak niekompletna wersja z E3 2001 i nie zawierała ostatniej wersji gry[23]. Zostały wydane dwa patche: wersja 1.03[24] i 1.04[25].

Na E3 2002, LucasArts ogłosił, że Jedi Outcast będzie dostępny również na GameCube oraz Xboxie[26]. 31 Maja 2002 Lucasarts i Aspyr Media ogłosili, że wersja na Macintosha będzie również wydana[27]. Wersja na Macintosha została wydana 5 listopada 2002[2], a Xboxa i GameCuba 20 listopada w Północnej Ameryce i 2 dni później w Europie[28][29].

15 listopada 2006, Lucasarts ogłosił, że Jedi Outcast będzie występować z Star Wars: Battlefront, Star Wars: Empire at War, Star Wars: Knights of the Old Republic, Star Wars: Republic Commando i 14 dniowym trialem Star Wars Galaxies w kompilacji nazwanej Star Wars: The Best of PC. Została ona wydana w wakacje 2006 roku.

Odbiór gry[edytuj]

 Odbiór gry
Recenzje
Publikacja Ocena
Game Informer 9,5/10[30]
GameSpot GC: 8,2/10[31]
PC: 9/10[10]
IGN 9,0/10[32]
X-Play 2/5[33]
Oceny z agregatorów
Agregator Ocena
Metacritic

89/100[6]

Nagrody
Organizacja Nagroda
IGN Editor's Choice Award

Gra była na ogół dobrze przyjęta wśród graczy i krytyków. W wersji na PC średnia punktacja to 85-90%, w zależności od regionu przeglądu agregatów przez IGN[1] and Metacritic[6].

IGN chwalił grę, opisując ją jako „nie tylko to jest najlepsza z gier Gwiezdnych wojen ale również najlepsza gra akcji”. Z uznaniem „dorosłej historii”, „fantastycznej” grafiki i „inteligentnego” zaprojektowania poziomów. Jednak, krytykował zagadki, interfejs miecza świetlnego, oraz to, że „gra zaczyna się za wolno”. Pomimo tego, dano recenzję 9.0 na 10 i nagrodę Wybór Redaktora[32]. Otrzymała 9.5 od Game Informera, czyi recenzent powiedział, „Bez wątpienia, Jedi Outcast to najprzyjemniejsza i realizowa gra Star Wars do tej pory”[30].

Wiele innych placówek miało podobne zarzuty co do początku gry i zagadek. Mimo, że grze dano 93%, Game Over Online nazwał to „intrygujące zestawienie elementów niezwykle intensywnego działania FPS, który mnie trzyma na skraju mojego fotela zastanawiając się nad zagadkami takimi jak takimi jak przeźroczystość i to, że chcesz zabić samego siebie”[34]. Recenzja GameSpota potwierdzona była „powolnym początkiem” i „zbyt wieloma zagadkami do rozwiązania”, ale zakończył stwierdzeniem, że „mocne strony gry to na pewno zwalczanie przeciwników, to przyćmi jej słabe strony, które Jedi Outcast może mieć na początku”[10]. W jednej z pięciu negatywnych recenzji gry Jedi Outcast, X-Play skrytykował to jako „zakłócenie mocy”. Mimo, że historia jest nazywana „bardzo dobrą”, grafika jest fantastyczna, a efekty dźwiękowe są „w sam raz”, narzekano, że design poziomów „ulega ciemnej stronie mocy”, opisując „nielogiczne i frustrujące sytuacje”. Recenzent przemyślał tryb gry wieloosobowej jako „nie bardzo imponujący” i dał grze 2 punkty na 5[33].

Podczas gdy wersje Xbox oraz GameCube również otrzymały ogólnie pozytywne opinie[7][8] (wersja Xbox została opisana jako „fantastyczna”[35] i „najlepsze doświadczenie Gwiezdnych wojen na Xboxie”[36] oraz wersja GameCube „z którą warto spędzać czas”[37]), ich wyniki zostały zagregowane, że nie tak silne jak w wersjach PC i Macintosh. Wielu krytyków miało problemy z tłumaczeniem z komputera do konsoli[38], powołując się na przeszkodach grafiki i sterowaniu[39].

Przypisy

 1. a b Jedi Outcast PC page. IGN. [dostęp 2007-06-25].
 2. a b GameSpot Jedi Outcast Macintosh page. GameSpot. [dostęp 2007-06-25].
 3. a b Jedi Outcast Xbox page. IGN. [dostęp 2007-06-15].
 4. a b Jedi Outcast GameCube page. IGN. [dostęp 2007-06-15].
 5. a b Amer Ajami: E3 2001: LucasArts announces Jedi Outcast: Jedi Knight II. GameSpot. [dostęp 2007-06-20].
 6. a b c Jedi Outcast PC page. Metacritic. [dostęp 2007-06-16].
 7. a b Metacritic GameCube page. [dostęp 2007-06-16].
 8. a b Jedi Outcast Xbox page. [dostęp 2007-06-16].
 9. Player's PC manual of Star Wars Jedi Knight II: Jedi Outcast'. LucasArts LLC, 2002.
 10. a b c Amer Ajami: Star Wars Jedi Knight II: Jedi Outcast Review. GameSpot, 2002-04-01. [dostęp 2016-03-07].
 11. PC Gamer UK”, s. 100–103, luty 2004. 
 12. Amer Ajami: E3 2001 Hands-on: Jedi Outcast: Jedi Knight II. GameSpot. [dostęp 2007-06-20].
 13. Sam Parker: QuakeCon 2001: Jedi Outcast: Jedi Knight II update. GameSpot. [dostęp 2007-06-20].
 14. Pat Lipo's .plan file. Blue's News.
 15. Jedi Knight II credits. GameFAQs.
 16. Trey Walker: Jedi Knight II site update, new screens. GameSpot. [dostęp 2007-06-20].
 17. Trey Walker: Jedi Knight II: Jedi Outcast trailer available. GameSpot. [dostęp 2007-06-20].
 18. Trey Walker: Jedi Knight II nears gold. GameSpot. [dostęp 2007-06-20].
 19. Trey Walker: Jedi Knight II: Jedi Outcast goes gold. GameSpot. [dostęp 2007-06-20].
 20. Trey Walker: Jedi Knight II: Jedi Outcast ships. GameSpot. [dostęp 2007-06-20].
 21. Trey Walker: Jedi Knight II mod tools available. GameSpot. [dostęp 2007-06-22].
 22. JKII file browser, showing the number of different types of modifications submitted to the site. FileFront. [dostęp 2007-06-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (9 czerwca 2007)].
 23. Trey Walker: Jedi Knight II: Jedi Outcast demo available. GameSpot. [dostęp 2007-06-22].
 24. Jedi Knight II: Jedi Outcast v1.03 Patch. GameSpot. [dostęp 2016-05-06].
 25. Jedi Knight II: Jedi Outcast v1.04 Patch. GameSpot. [dostęp 2016-05-06].
 26. Amer Ajami: E3 2002: Jedi Outcast coming to GameCube, Xbox. GameSpot. [dostęp 2007-06-20].
 27. Trey Walker: Jedi Knight II heads to the Mac. GameSpot. [dostęp 2007-06-20].
 28. Jedi Knight II: Jedi Outcast Xbox page. GameSpot. [dostęp 2007-06-20].
 29. Jedi Knight II: Jedi Outcast GameCube page. GameSpot. [dostęp 2007-06-20].
 30. a b The Strongest Jedi of Them All. W: Game Informer [on-line]. [dostęp 12 kwietnia, 2010].
 31. Amer Ajami: Star Wars Jedi Knight II: Jedi Outcast Review. GameSpot. [dostęp 2002-11-19].
 32. a b Steve Butts: Jedi Outcast PC version review. IGN. [dostęp 2007-06-16].
 33. a b Jason D'Aprile: Jedi Outcast PC version review. G4. [dostęp 2007-06-16].
 34. Jedi Outcast PC version review. Game Over Online. [dostęp 2007-06-16].
 35. Official Xbox Magazine”, Grudzień 2002. 
 36. Aaron Boulding: Jedi Outcast Xbox version review. W: IGN [on-line]. [dostęp 2007-06-16].
 37. Louis Bedigian: Jedi Outcast GameCube version review. W: GameZone [on-line]. [dostęp 2007-06-16].
 38. Scott Steinberg: Jedi Outcast GameCube version review. W: GameSpy [on-line]. [dostęp 2007-06-16].
 39. Justin Nation: Jedi Outcast GameCube version review. W: NintendoWorldReport [on-line]. [dostęp 2007-06-16].