Star Wars Jedi Knight II: Jedi Outcast

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Star Wars Jedi Knight II: Jedi Outcast
Producent Raven Software
Wydawca LucasArts, Activision
Dystrybutor POL: APN Promise, Cenega Poland
Seria gier Star Wars: Jedi Knight
Projektant Chris Foster
Silnik id Tech 3
Aktualna wersja 1.04
Data wydania Windows:
26 marca 2002
Mac:
5 listopada 2002
GameCube, Xbox:
20 listopada 2002
Gatunek strzelanka pierwszoosobowa, gra akcji
Tryby gry gra jednoosobowa, gra wieloosobowa
Kategorie wiekowe ELSPA: 11+
ESRB: T
ACB: M
PEGI: 12+
Wymagania sprzętowe
Platforma Microsoft Windows, Apple Macintosh, Xbox, Nintendo GameCube
Nośniki CD-ROM, GameCube Optical Disc, DVD-DL
Wymagania

Pentium II 350 MHz, 64 MB RAM, karta graficzna 16 MB, 620 MB HDD.

Poprzednik Star Wars Jedi Knight: Dark Forces II
Kontynuacja Star Wars Jedi Knight: Jedi Academy

Star Wars Jedi Knight II: Jedi Outcastgra komputerowa będąca połączeniem gatunków strzelanki pierwszoobowej i gry akcji[a], osadzona w uniwersum Gwiezdnych wojen, trzecia z serii Star Wars: Jedi Knight. Została stworzona przez Raven Software i wydana przez LucasArts oraz Activision. Wersja PC została wydana na początku 2002 roku[1], natomiast edycja na OS X, Xboksa i Nintendo GameCube zostały wydane pod koniec 2002 roku[2][3][4]. Wykorzystuje ona zmodyfikowany silnik Quake III: Arena. Jest to kontynuacja gry Dark Forces II. Umożliwia grę zarówno w trybie fabularnym dla jednego gracza, jak i w trybie wieloosobowym, przy wykorzystaniu sieci lokalnej lub Internetu. Podobnie jak w poprzedniej części, bohaterowie mogą w walce korzystać z mieczy świetlnych, tradycyjnych rodzajów broni, a także Mocy.

Głównym bohaterem gry jest Kyle Katarn, znany z poprzednich części serii. W grze walczy on z wysłannikiem ciemnej strony Mocy Desannem oraz jego zwolennikami[5]. Na początku gry ma on jedynie dostęp do tradycyjnych broni i nie używa Mocy z obawy przed jej Ciemną Stroną. Jak do tego doszło można się dowiedzieć z dodatku do Dark Forces II: Jedi KnightMysteries of the Sith. Kyle powrócił do swojej starej profesji i razem ze swoją partnerką Jan Ors wykonuje misje dla Nowej Republiki jako agent i komandos. W grze debiutuje też jego nowy środek transportu, Kruczy szpon (ang. Raven's Claw). Gra została dobrze przyjęta przez krytyków na wszystkich platfomach, osiągając wynik od 75 do 89/100 według serwisu Metacritic[6][7][8].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Gra rozpoczyna się w momencie, gdy Kyle i Jan otrzymują zadanie zbadania na pozór opustoszałej bazy imperialnej w systemie Kejim. Ta, zdawałoby się, prosta misja okazuje się być nie tylko trudniejsza niż przewidywano, ale też prowadzi dwójkę bohaterów na trop grubszej intrygi.

Po wykonaniu misji na Kejim Kyle udaje się wraz z Jan na planetę Artus Prime, gdzie stawia czoła dwojgu Mrocznych Jedi – Tavion oraz jej mistrzowi, Desannowi. W trakcie starcia Jan zostaje porwana, jednak Kyle myśli, że nie żyje. Kyle pomimo swoich wysiłków nie jest w stanie pokonać Desanna. Pozostawiony przez niego, rozgniewany, udaje się do Doliny Jedi, a następnie do Akademii Jedi na Yavinie 4, by odzyskać umiejętność posługiwania się Mocą oraz swój miecz świetlny i stać się „godnym przeciwnikiem” dla Desanna.

Śledząc działania sprzymierzeńców Desanna na Nar Shaddaa, Kyle spotyka Lando Calrissiana, z którym następnie udaje się na Bespin, aby pomóc mu w wygnaniu stamtąd powiązanych z Mrocznym Jedi spiskowców. Tam stacza zwycięski pojedynek z Tavion i dowiaduje się, że Jan tak naprawdę ciągle żyje – Mroczna Jedi upozorowała jej śmierć wyłącznie po to, by Kyle udał się do Doliny Jedi i tym samym wyjawił jej lokację śledzącemu go Desannowi.

Dzięki informacjom uzyskanym na Bespinie Katarn dostaje się do tajnej bazy imperialnego admirała Galaka Fyyara, gdzie spotyka poszukującego Desanna Luke’a Skywalkera. Dowiaduje się tam, że Desann zaplanował stworzenie armii tzw. Odrodzonych – Mrocznych Jedi sztucznie obdarzonych umiejętnością posługiwania się Mocą – i właśnie do tego celu potrzebował on Doliny Jedi. Aby wzmocnić oddziały spiskowców, Fyyar, dzięki wykorzystaniu cortosis, zaprojektował specjalną zbroję dla elitarnych Odrodzonych, częściowo odporną na ciosy miecza świetlnego. Republikański komandos dostaje się na pokład wypełnionego wojskiem i sprzętem desantowym okrętu flagowego Fyyara, Doomgivera, na krótko przed jego odlotem w kierunku nieznanego mu jeszcze celu.

Po osiągnięciu celu okazuje się, że Desann i jego Odrodzeni, wspierani przez flotę i oddziały dowodzone przez Fyyara, przygotowywali atak na Akademię Jedi na Yavinie IV. Wywiązuje się walka w przestrzeni kosmicznej i na powierzchni planety. Dzięki pomocy Kyle’a, który dezaktywuje osłony flagowego okrętu Imperium, Doomgiver zostaje zniszczony przez pilotów z Eskadry Łotrów. Katarnowi udaje się pokonać imperialnego admirała i na pokładzie kapsuły uciec z pokładu okrętu na kilka chwil przed eksplozją wraz z uwolnioną Jan. Ląduje na powierzchni Yavina IV, gdzie nawiązuje walkę z oddziałami desantowymi, przedzierając się w kierunku Akademii. Ostateczne starcie między Katarnem a Mrocznym Jedi ma miejsce w podziemiach świątyni na Yavinie IV. Podczas tejże walki Desann ginie, a Kyle ostatecznie decyduje się powrócić do Zakonu.

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Rozgrywka Jedi Outcast jest podobna do swojego poprzednika. W trybie dla pojedynczego gracza kampania jest prowadzona w liniowy sposób, gdzie można spotkać przyjaznych i wrogich NPC. Wrogowie są najczęściej zabijani przy pomocy blasterów, mieczów świetlnych czy mocy, a przyjaźni NPC pomagają graczowi. Podczas gdy większość gier wymaga wysyłania wrogów w pojedynkę, jest kilka zagadek, które gracz musi rozwiązać. Tryb dla pojedynczego gracza obejmuje również działy, w których gracz kontroluje wieżyczki, chociaż takie sytuacje należą do rzadkości. Gracz ma możliwość przełączania trybu widoku pomiędzy perspektywą pierwszoosobową a trzecioosobową[9].

W pierwszych kilku misjach Jedi Outcast, gracz może używać miecza świetlnego. Jak w filmach, miecze świetlne mogą być wykorzystywane do odbijania strzałów z blasterów. Gracz ma dostęp do trzech stylów mieczy świetlnych, w miarę postępu rozgrywki. Każdy styl jest inny pod względem szybkości ataków i ilości zadawanych obrażeń. Istnieje wiele combo, które można stosować na wybrany styl miecza.

Wraz z mieczem świetlnym, moce (np. Push, Mind Trick, Lightning) stają się dostępne. Moce są dostępne zarówno w kampanii jak i grze przez internet, ale więcej mocy może być w tym ostatnim. Wykorzystanie mocy jest ograniczone przez „Force Meter”. Liczba mocy i uprawnień w trybie jednego gracza wzrasta w miarę rozgrywki. „Poziom” mocy zależy od jej siły i ilości „energii” potrzebnej do jej wykonania[10]. Tryb wieloosobowy dzieli graczy na stronnictwo jasnej i ciemnej strony mocy i zespoły te konkurują przeciwko sobie w rozgrywkach. Każda strona ma dostęp do „neutralnych” mocy, które są skupione na prędkości i manewrowości. Jak w poprzedniej grze, moce jasnej strony są skupione na ochranianiu i leczeniu, a moce ciemnej są agresywne. W poprzedniej części, Kyle nie wybiera pomiędzy stronami w kampanii, zamiast tego wybiera obydwie strony.

Jedi Outcast zawiera zestaw wieloosobowych trybów. Na PC i Macintoshu, mogą być one rozgrywane przez sieć lokalną lub internet, występuje jednak limit dwóch graczy na konsoli[3][4]. Istnieje wiele odmian trybów gry (np. FFA, TFFA oraz CTF), które mogą być rozegrane z innymi graczami, botami, lub obydwoma[9]. Jednakże, niektórzy gracze podjęli grę powyżej tego poziomu w trybie gry wieloosobowej, rytuały dostosowania, takie jak „kłanianie” (kucanie i kłanianie głową w dół przed pojedynkiem). Jeden na jednego / system szkolenia Padawanów z filmów został przyjęty przez niektóre klany[11].

Tryb wieloosobowy[edytuj | edytuj kod]

Gra przy wykorzystaniu sieci internetowej daje wiele dodatkowych możliwości. Istnieje ogromna ilość dodatkowych map, skinów itp. tworzonych przez miłośników gry. To właśnie tryb dla wielu graczy sprawia, że gra wciąż żyje. Serwery są pełne 24 godziny na dobę – można zawsze zagrać. Jednak większość graczy gra od bardzo dawna, co automatycznie eliminuje początkujących.

Produkcja i wydanie[edytuj | edytuj kod]

17 maja 2001 roku na E3 2001, LucasArts ogłosił, że Raven Software rozwija trzecią grę z serii Star Wars Jedi Knight. Zostały podane niektóre szczegóły fabuły, takie jak miejsca występujące w grze: Cloud City, Yavin IV i Księżyc Przemytników[5]. Następnego dnia na E3, LucasArts pokazał demonstrację gry, ukazując miecz świetlny, moce, czy system „przyjacielski” w którym NPC może zagrać z graczem. Zostały podane techniczne informacje: gra będzie używała silnika id Software, oraz systemu animacji GHOUL 2, który można było spotkać w Soldier of Fortune II: Double Helix. Wielokąt silnika został podwojony[12]. Gra była również wyświetlona na QuakeCon 2001, gdzie zostało ukazane AI jako przeciwnik. LucasArts ogłosił, że gra będzie zawierać tryb rozgrywki wieloosobowej, choć ze względu na rozwój tylko trochę informacji zostało podanych[13].

17 lipca 2001, kierownik rozgrywki wieloosobowej Pat Lipo utworzył post na swoim pliku .plan[14], ujawniając, że Rich Whitehouse został dodany do drużyny projektu rozwojowego rozgrywek wieloosobowych botów. Whitehouse podjął się walki z kodem tej rozgrywki, a następnie został uznany za jej jedynego programistę[15].

16 stycznia 2002 roku wystartowała nowa strona internetowa dla Jedi Outcast. Zawierała przegląd gry i informacje dotyczące postaci w grze, broni oraz mocy. Udostępnione zostały tapety do ściągnięcia, FAQ, screenshoty, oraz obrazy postaci gracza[16]. Trailer został zrealizowany 8 lutego, pokazując rozgrywkę, bronie oraz postacie[17].

LucasArts ogłosił 13 Marca 2002, że gra była na ścieżce wersji stabilnej[18]. Dwa dni później, LucasArts ogłosił, że Jedi Outcast jest w wersji stabilnej. Gra była gotowa do sprzedaży 29 Marca 2002 w cenie detalicznej 49.99 USD. Został wydany również nowy trailer[19]. Jedi Outcast zostało wydane 29 marca 2002[20].

Oprogramowanie umożliwiające tworzenie modyfikacji do gry wydano 22 kwietnia 2002. Zawierało ono edytor poziomów, kompilator map, wyświetlacz modeli w 3D oraz edytor i wyświetlacz shaderów[21]. Od czasu wydania, wiele modyfikacji pojawiło się w serwisie FileFront[22]. Wersja demonstracyjna gry została wydana 10 maja 2002. Zawierała ten sam poziom co niekompletna wersja z E3 2001, poziom ten nie pojawił się w wersji finalnej[23]. Zostały wydane dwa patche: wersja 1.03[24] i 1.04[25].

Podczas E3 2002, przedstawiciele LucasArts ogłosili, że Jedi Outcast będzie dostępny również na GameCube oraz Xboksie[26]. 31 maja 2002 twórcy ogłosili, że wydana zostanie również wersja na Macintosha[27]. Została wydana 5 listopada 2002[2], a na Xboksa i GameCube’a 20 listopada w Północnej Ameryce i 2 dni później w Europie[28][29].

Odbiór gry[edytuj | edytuj kod]

 Odbiór gry
Recenzje
Publikacja Ocena
Game Informer 9,5/10[30]
GameSpot GC: 8,2/10[31]
PC: 9/10[9]
IGN 9,0/10[32]
X-Play 2/5[33]
Oceny z agregatorów
Agregator Ocena
Metacritic

89/100[6]

Nagrody
Organizacja Nagroda
IGN Editor's Choice Award

Gra spotkała się z pozytywnym przyjęciem krytyków. Średnia z 35 recenzji wynosi 89/100 punktów według serwisu Metacritic[6].

Redaktor serwisu IGN chwalił grę, opisując ją jako nie tylko najlepszą z gier w świecie Gwiezdnych wojen, ale również najlepszą grę akcji. Wyraził uznanie jeśli chodzi o dojrzałość rozgrywki, atrakcyjną szatę graficzną i dobrze zaprojektowane poziomy. Skrytykował jednak zagadki, interfejs miecza świetlnego oraz to, że „gra zaczyna się za wolno”. Pomimo tego, przyznano ocenę 9/10 i nagrodę „wybór redakcji”[32]. Gra otrzymała ocenę 9,5/10 w serwisie Game Informer, recenzent stwierdził: „bez wątpienia, Jedi Outcast to najprzyjemniejsza i najlepiej zrealizowana gra Star Wars wydana do tej pory”[30].

Wielu recenzentów wysuwało podobne zarzuty co do początku gry i zagadek. Redaktor strony Game Over Online przyznał ocenę wynoszącą 93%, będąc pod wrażeniem intensywności rozgrywki oraz poziomu trudności zagadek[34]. Recenzent GameSpotu wśród wad wymienił zbyt wolny początek i za dużą liczbę zagadek do rozwiązania, jednak stwierdził, że mocną stroną gry są ciekawe walki[9]. W jednej z pięciu negatywnych recenzji gry Jedi Outcast, X-Play skrytykował to jako „zakłócenie mocy”. Mimo, że historia jest nazywana „bardzo dobrą”, grafika jest fantastyczna, a efekty dźwiękowe są „w sam raz”, narzekano, że design poziomów „ulega ciemnej stronie mocy”, opisując „nielogiczne i frustrujące sytuacje”. Recenzent przemyślał tryb gry wieloosobowej jako „nie bardzo imponujący” i dał grze 2 punkty na 5[33].

Podczas gdy wersje Xbox oraz GameCube również otrzymały ogólnie pozytywne opinie[7][8] (wersja Xbox została opisana jako „fantastyczna”[35] i „najlepsze doświadczenie Gwiezdnych wojen na Xboxie”[36] oraz wersja GameCube „z którą warto spędzać czas”[37]), ich wyniki zostały zagregowane, że nie tak silne jak w wersjach PC i Macintosh. Wielu krytyków miało problemy z tłumaczeniem z komputera do konsoli[38], powołując się na przeszkodach grafiki i sterowaniu[39].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Przez cały okres gry gracz ma wybór pomiędzy perspektywą pierwszej osoby, a perspektywą trzeciej osoby.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Jedi Outcast PC page. IGN. [dostęp 2007-06-25].
 2. a b GameSpot Jedi Outcast Macintosh page. GameSpot. [dostęp 2007-06-25].
 3. a b Jedi Outcast Xbox page. IGN. [dostęp 2007-06-15].
 4. a b Jedi Outcast GameCube page. IGN. [dostęp 2007-06-15].
 5. a b Amer Ajami: E3 2001: LucasArts announces Jedi Outcast: Jedi Knight II. GameSpot. [dostęp 2007-06-20].
 6. a b c Jedi Outcast PC page. Metacritic. [dostęp 2007-06-16].
 7. a b Metacritic GameCube page. [dostęp 2007-06-16].
 8. a b Jedi Outcast Xbox page. [dostęp 2007-06-16].
 9. a b c d Amer Ajami: Star Wars Jedi Knight II: Jedi Outcast Review. GameSpot, 2002-04-01. [dostęp 2016-03-07].
 10. Player’s PC manual of "Star Wars Jedi Knight II: Jedi Outcast". LucasArts LLC, 2002.
 11. PC Gamer UK”, s. 100–103, luty 2004. 
 12. Amer Ajami: E3 2001 Hands-on: Jedi Outcast: Jedi Knight II. GameSpot. [dostęp 2007-06-20].
 13. Sam Parker: QuakeCon 2001: Jedi Outcast: Jedi Knight II update. GameSpot. [dostęp 2007-06-20].
 14. Pat Lipo's .plan file. Blue's News.
 15. Jedi Knight II credits. GameFAQs.
 16. Trey Walker: Jedi Knight II site update, new screens. GameSpot. [dostęp 2007-06-20].
 17. Trey Walker: Jedi Knight II: Jedi Outcast trailer available. GameSpot. [dostęp 2007-06-20].
 18. Trey Walker: Jedi Knight II nears gold. GameSpot. [dostęp 2007-06-20].
 19. Trey Walker: Jedi Knight II: Jedi Outcast goes gold. GameSpot. [dostęp 2007-06-20].
 20. Trey Walker: Jedi Knight II: Jedi Outcast ships. GameSpot. [dostęp 2007-06-20].
 21. Trey Walker: Jedi Knight II mod tools available. GameSpot. [dostęp 2007-06-22].
 22. JKII file browser, showing the number of different types of modifications submitted to the site. FileFront. [dostęp 2007-06-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (9 czerwca 2007)].
 23. Trey Walker: Jedi Knight II: Jedi Outcast demo available. GameSpot. [dostęp 2007-06-22].
 24. Jedi Knight II: Jedi Outcast v1.03 Patch. GameSpot. [dostęp 2016-05-06].
 25. Jedi Knight II: Jedi Outcast v1.04 Patch. GameSpot. [dostęp 2016-05-06].
 26. Amer Ajami: E3 2002: Jedi Outcast coming to GameCube, Xbox. GameSpot. [dostęp 2007-06-20].
 27. Trey Walker: Jedi Knight II heads to the Mac. GameSpot. [dostęp 2007-06-20].
 28. Jedi Knight II: Jedi Outcast Xbox page. GameSpot. [dostęp 2007-06-20].
 29. Jedi Knight II: Jedi Outcast GameCube page. GameSpot. [dostęp 2007-06-20].
 30. a b The Strongest Jedi of Them All. W: Game Informer [on-line]. [dostęp 12 kwietnia 2010].
 31. Amer Ajami: Star Wars Jedi Knight II: Jedi Outcast Review. GameSpot. [dostęp 2002-11-19].
 32. a b Steve Butts: Jedi Outcast PC version review. IGN. [dostęp 2007-06-16].
 33. a b Jason D'Aprile: Jedi Outcast PC version review. G4. [dostęp 2007-06-16].
 34. Jedi Outcast PC version review. Game Over Online. [dostęp 2007-06-16].
 35. Official Xbox Magazine”, Grudzień 2002. 
 36. Aaron Boulding: Jedi Outcast Xbox version review. W: IGN [on-line]. [dostęp 2007-06-16].
 37. Louis Bedigian: Jedi Outcast GameCube version review. W: GameZone [on-line]. [dostęp 2007-06-16].
 38. Scott Steinberg: Jedi Outcast GameCube version review. W: GameSpy [on-line]. [dostęp 2007-06-16].
 39. Justin Nation: Jedi Outcast GameCube version review. W: NintendoWorldReport [on-line]. [dostęp 2007-06-16].