Ochota (Warszawa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Stara Ochota)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Herb Warszawy Stara Ochota
Osiedle Warszawy
Państwo  Polska
Województwo  mazowieckie
Miasto Warszawa
Dzielnica Ochota
Położenie na mapie dzielnicy
Położenie na mapie
Portal Portal Polska

Ochota (Stara Ochota) – osiedle w Warszawie w dzielnicy Ochota.

Kamienice przy ul. Raszyńskiej
Kościół św. Jakuba na pl. Narutowicza, lata 30. XX w.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Nazwa Ochota pojawia się dopiero w XVIII w i była to wieś należąca do gminy Czyste i parafii Wielka Wola, rozciągająca się wzdłuż starego traktu na Grójec, Radom i Kraków (ul. Grójecka od pl. Zawiszy do ul. Opaczewskiej). W latach 1823-1824 wytyczono Nową Drogę Jerozolimską kończącą się przy Rogatkach Jerozolimskich Plac Zawiszy - obecnie w granicach Filtrów na Ochocie).

W 1845 ukończona została linia kolejowa Warszawa-Skierniewice oddzielająca Ochotę od Woli i Czystego. Na rosyjskiej mapie z 1860 Kolonia Ochota zlokalizowana jest w rejonie dzisiejszej Hali Banacha, zaznaczono też karczmę Ochota (przy dzisiejszej ul. Kaliskiej), 3 kuźnie, 2 cegielnie i glinianki przy miejskich rogatkach (te ostatnio z czasem zasypano piaskiem z Filtrów). W 1880 roku Ochota liczy 802 mieszkańców.

W 1910 rozpoczęto budowę Kościoła Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny przy pl. Narutowicza (ukończony w 1927), a w 1916 Ochotę przyłączono do Warszawy.

Tabliczki MSI podpisują Ochotę jako Stara Ochota dla odróżnienia nazwy osiedla od dzielnicy. W okresie powojennym Ochota zyskała sporo na miejskości i wyszła poza granice Starej Ochoty - w 1960 przebudowano ulice Grójecką i pl. Narutowicza. W 1950 rozpoczęto budowę osiedla Ochota I pomiędzy ulicami Kopińską, Bitwy Warszawskiej 1920 i Grójecką projektu J. Malinowskiej, Po drugiej stronie Grójeckiej znajduje się powojenne osiedle mieszkaniowe projektu A. Markiewicza i Z. Lewańskiego. Na obszarze pomiędzy pl. Zawiszy a pl. Narutowicza w latach 60. wzniesiono osiedle Zachodnie Al. Jerozolimskie projektu J. Baumiller i J. Zdanowicz. Znajduje się tam międzywojenne osiedle Kolonia Lubeckiego.

W 1963 została zakończona też przebudowa pl. Zawiszy, co umożliwiło przebicie Al. Jerozolimskich dalej w kierunku Dworca Zachodniego i Pruszkowa. Jak widać, projekt został zrealizowany w sposób niezbyt zdecydowany i Al. Jerozolimskie przejezdne są tylko z kierunku śródmiejskiego.

Współczesność[edytuj | edytuj kod]

Na początku lat 90. pojawiła się na Ochocie nowoczesna zabudowa - Hotel Jan III Sobieski przy pl. Zawiszy, potem biurowce Ericssona i Eurocentrum (niezrealizowane do końca) czy biurowo-mieszkalny Eastern Plaza.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]