Przejdź do zawartości

Stara Zagora

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Stara Zagora
Стара Загора
ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Bułgaria

Obwód

Stara Zagora

Kmet

Żiwko Todorow (Живко Тодоров)

Powierzchnia

85.786 km²

Wysokość

196 m n.p.m.

Populacja (2023)
• liczba ludności


135 396

Nr kierunkowy

042

Kod pocztowy

6000

Tablice rejestracyjne

СТ (Сз)

Położenie na mapie obwódu Stara Zagora
Mapa konturowa obwódu Stara Zagora, w centrum znajduje się punkt z opisem „Stara Zagora”
Położenie na mapie Bułgarii
Mapa konturowa Bułgarii, w centrum znajduje się punkt z opisem „Stara Zagora”
Ziemia42°26′N 25°39′E/42,433333 25,650000
Strona internetowa

Stara Zagora (bułg. Стара Загора) – miasto w środkowej Bułgarii, stolica obwodu Stara Zagora, u południowo-wschodniego podnóża Srednej Gory (Antybałkan). Według danych szacunkowych Ujednoliconego Systemu Ewidencji Ludności oraz Usług Administracyjnych dla Ludności, 15 września 2023 roku miejscowość liczyła 135 396 mieszkańców[1].

Geografia[edytuj | edytuj kod]

W rejonie rosną rzadko spotykane w Bułgarii egzotyczne drzewa magnolii, cedry, figi, laury, granaty, migdały, rajskie jabłonie. Średnia roczna temperatura wynosi 12,5 °C ze średnią sumą opadów 650 mm. W północno-zachodniej części Starej Zagory znajdują się Starozagorskie Mineralne Banie, które od 1967 roku uznane zostały za narodowy kurort sanatoryjny. Czternaście kilometrów na północ od miasta znajduje się jeszcze jeden kurort, w miejscowości Jagoda.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Stara Zagora jest jednym z najstarszych miast w Bułgarii oraz w południowo-wschodniej Europie. Dowodem tego, jest osiem różnych nazw miasta: Beroe, Avgusta Trajana, Irinopolis, Boruj, Vereja, Eski Zaara, Żeleznik, Stara Zagora. Dzisiejsze miasto zostało założone przez Traków pod nazwą Beroe w V- VI wieku przed nasza erą. Stara Zagora była wielokrotnie palona i niszczona przez wojska tureckie, a następnie odbudowywana. w 1 połowie XIX wieku jeden z ośrodków odrodzenia narodowego Bułgarii.

Urbanistyka[edytuj | edytuj kod]

Stara Zagora jest wzorowana na typowym, nowoczesnym, turystycznym mieście w Europie. W centrum jest bardzo dużo kawiarni, restauracji, oraz hoteli (m.in. Hotel Vereja). Nie brakuje również barów, klubów nocnych i dyskotek. Na północy rozciąga się Park Ajazmo, w którym są długie alejki, prowadzące do Zoo. Na zachód od Parku Ajazmo jest wioska Romów o nazwie „Łozenec”, cechująca się małymi domkami z czerwonymi dachami. Po mieście kursują autobusy miejskie firmy Ikarus, a także trolejbusy. Miasto charakteryzuje się prostymi ulicami, jako jedyne w całej Bułgarii, co można zobaczyć na planie miasta – charakterystyczną „kratkę” ulic, bez krętych dróg.

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Miasto jest przemysłowo-handlowym ośrodkiem regionu w uprawie pszenicy, słonecznika, winorośli. Występuje tu przemysł spożywczy (młynarski, olejarski, spirytusowy, tytoniowy, winiarstwo, przetwórstwo owocowo-warzywne), włókienniczy (wełniany i bawełniany), chemiczny i maszynowy (maszyny i urządzenia dla przemysłu spożywczego i włókienniczego).

Miasta partnerskie[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Таблица на населението по постоянен и настоящ адрес [online], Единна система за гражданска регистрация и административно обслужване на населението [dostęp 2024-01-09] (bułg.).