Stara Zagora

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Stara Zagora
Стара Загора
Ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo  Bułgaria
Obwód Stara Zagora
Kmet Swetlin Tanczew (Светлин Танчев)
Powierzchnia 85.786 km²
Wysokość 196 m n.p.m.
Populacja (2007)
• liczba ludności

154000
Nr kierunkowy 042
Kod pocztowy 6000
Tablice rejestracyjne СТ (Сз)
Położenie na mapie Bułgarii
Mapa lokalizacyjna Bułgarii
Stara Zagora
Stara Zagora
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Stara Zagora
Stara Zagora
Ziemia 42°26′N 25°39′E/42,433333 25,650000
Strona internetowa
Portal Portal Bułgaria

Stara Zagora (bułg. Стара Загора) – miasto w środkowej Bułgarii, stolica obwodu Stara Zagora, u południowo-wschodniego podnóża Srednej Gory (Antybałkan).

Geografia[edytuj]

W rejonie rosną rzadko spotykane w Bułgarii egzotyczne drzewa magnolii, cedry, figi, laury, granaty, migdały, rajskie jabłka. Średnia roczna temperatura wynosi 12,5 °C ze średnią sumą opadów 650 mm. W północno-zachodniej części Starej Zagory znajdują się Starozagorskie Mineralne Banie, które od 1967 roku uznane zostały za narodowy kurort sanatoryjny. Czternaście kilometrów na północ od miasta znajduje się jeszcze jeden kurort, w miejscowości Jagoda.

Historia[edytuj]

Stara Zagora jest jednym z najstarszych miast w Bułgarii oraz w południowo-wschodniej Europie. Dowodem tego, jest osiem różnych nazw miasta: Beroe, Avgusta Trajana, Irinopolis, Boruj, Vereja, Eski Zaara, Żeleznik, Stara Zagora. Dzisiejsze miasto zostało założone przez Traków pod nazwą Beroe w V- VI wieku przed nasza erą. Stara Zagora była wielokrotnie palona i niszczona przez wojska tureckie, a następnie odbudowywana. w 1 połowie XIX wieku jeden z ośrodków odrodzenia narodowego Bułgarii.

Urbanistyka[edytuj]

Stara Zagora jest wzorowana na typowym, nowoczesnym, turystycznym mieście w Europie. W centrum jest bardzo dużo kawiarni, restauracji, oraz hoteli (m.in. Hotel Vereja). Nie brakuje również barów, klubów nocnych i dyskotek. Na północy rozciąga się Park Ajazmo, w którym są długie alejki, prowadzące do Zoo. Na zachód od Parku Ajazmo jest wioska Romów o nazwie "Łozenec", cechująca się małymi domkami z czerwonymi dachami. Po mieście kursują autobusy miejskie firmy Ikarus, a także trolejbusy. Miasto charakteryzuje się prostymi ulicami, jako jedyne w całej Bułgarii, co można zobaczyć na planie miasta – charakterystyczną "kratkę" ulic, bez krętych dróg.

Gospodarka[edytuj]

Miasto jest przemysłowo-handlowym ośrodkiem regionu w uprawie pszenicy, słonecznika, winorośli. Występuje tu przemysł spożywczy (młynarski, olejarski, spirytusowy, tytoniowy, winiarstwo, przetwórstwo owocowo-warzywne), włókienniczy (wełniany i bawełniany), chemiczny i maszynowy (maszyny i urządzenia dla przemysłu spożywczego i włókienniczego).

Miasta partnerskie[edytuj]