Stara wieża pośród pól

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stara wieża pośród pól
Ilustracja
Autor Vincent van Gogh
Rok wykonania 1884
Technika wykonania olej na płótnie i na kartonie
Rozmiar 35,0 × 47,0 cm
Muzeum kolekcja prywatna

Stara wieża pośród pól (hol. De oude toren 's avonds, ang. The Old Tower in the Fields)[1]obraz olejny (nr kat.: F 40, JH 507) namalowany przez Vincenta van Gogha w lipcu 1884 r. podczas jego pobytu w Nuenen. Obraz znajduje się w zbiorach prywatnych, do których został sprzedany 10 grudnia 1969 r. na aukcji w Sotheby's w Londynie[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Vincent van Gogh po przybyciu do Nuenen poświęcił się całkowicie malarstwu, próbując udoskonalić trzy gatunki malarskie, którymi się dotychczas zajmował: martwą naturę, pejzaż i sceny rodzajowe[3]. Wśród tematów jego pejzaży znalazła się m.in. stara wieża, stanowiąca frapującą pozostałość po pewnym gotyckim kościele[4]. Artysta zaczął malować Starą wieżę już w połowie maja 1884, o czym poinformował swojego brata Theo:

Przy okazji – w ostatnim czasie nadal ciężko pracowałem nad dużym obrazem tkacza (...) i zacząłem też płótno z tą małą wieżą, którą znasz[5].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Stojące nisko na niebie i spowite draperią z mgły słońce wydaje się dodatkiem do tajemniczej, niewyraźnej, ubranej na czarno kobiety, której postać naśladuje kształt wieży. Ciemna, potężna sylwetka wieży, zbudowanej ręką ludzką w celu duchowego wsparcia, tu wzbudza grozę i poczucie bezradności. Poczucie lęku i osamotnienia dopełnia też przedstawiona na obrazie natura. Vincent van Gogh umiejętnie wykorzystał melancholijne elementy, aby stworzyć w pełni romantyczny nastrój, ale zarazem zdystansował się od typowych, romantycznych pejzaży; jego wieża nie ma w sobie nic z elokwentnego detalu, który tak lubił Caspar David Friedrich malując ruiny[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. David Brooks (The Vincent Van Gogh Gallery): The Paintings: Old Tower in the Fields, The (ang.). [dostęp 2012-03-13].
  2. Ingo F. Walther, Rainer Metzger: Van Gogh: The Complete Paintings. Vol. I & II. s. 45.
  3. Ingo F. Walther, Rainer Metzger: Van Gogh: The Complete Paintings. Vol. I & II. s. 107.
  4. Ingo F. Walther, Rainer Metzger: Van Gogh: The Complete Paintings. Vol. I & II. s. 113.
  5. Van Gogh Museum, Amsterdam: 446: To Theo van Gogh. Nuenen, between about Monday, 12 and about Thursday, 15 May 1884. (fr.). [dostęp 2012-03-13]. Cytat: Ik heb overigens in den laatsten tijd druk doorgeschilderd aan den grooten Wever (...) en ook een doek aangezet van het torentje dat ge kent.
  6. Ingo F. Walther, Rainer Metzger: Van Gogh: The Complete Paintings. Vol. I & II. s. 114.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Ingo F. Walther, Rainer Metzger, Michael Hulse (tłum.): Van Gogh: The Complete Paintings. Vol. I & II. Köln: Taschen, 2010. ISBN 978-3-8365-2299-1. (ang.)