Starcie królów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Starcie królów
A Clash of Kings
Autor George R.R. Martin
Miejsce wydania Stany Zjednoczone
Język Angielski
Data I wyd. 16 listopada 1998
Wydawca Bantam Spectra (USA)
Voyager Books (UK)
Typ utworu Fantasy
Data I wyd. polskiego 2000
Pierwszy wydawca polski Zysk i S-ka
Przekład Michał Jakuszewski
poprzednia
Gra o tron
następna
Nawałnica mieczy
Kolekcja cytatów w Wikicytatach Kolekcja cytatów w Wikicytatach

Starcie królów (ang. A Clash of Kings) – drugi tom siedmioczęściowej sagi fantasy Pieśń lodu i ognia amerykańskiego pisarza George’a R.R. Martina. Pierwsze wydanie, w języku angielskim, pochodzi z 1998 r. Polskie tłumaczenie zostało wydane w 2000 r. nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka. Książka zdobyła prestiżową Nagrodę Locusa i była nominowana do Nagrody Nebula za najlepszą powieść fantasy w 1999 r.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Akcja książki toczy się w fantastycznym świecie w Westeros i Essos, gdzie pory roku mogą trwać kilka lat.

Brat zmarłego króla Roberta, Stannis Baratheon, obwołuje się królem, podobnie jak jego młodszy brat – Renly. Wypływa ze Smoczej Skały i za pomocą czarów zabija Renly'ego zdobywając tym samym połowę jego wielotysięcznej armii. Maszeruje na Królewską Przystań i rozgłasza, że chłopiec zasiadający na tronie – Joffrey – nie jest synem Roberta ani jego dziedzicem.

Arya Stark ukrywa się przed królem i namiestnikiem, którym został Tywin Lannister, lecz jego obowiązki sprawuje Tyrion. Zostaje zabrana z Królewskiej Przystani przez Yorena – człowieka z Nocnej Straży, który wędruje po Westeros i poszukuje ludzi do służby na Mur. Chce ją odprowadzić do Winterfell w drodze na mur, lecz nie udaje się to. Dziewczynka krąży po całym dorzeczu Tridentu, chcąc trafić do matki.

Tymczasem w dorzeczu trwają walki Tullych i Starków przeciwko Lannisterom. Balon Greyjoy zdobywa Fosę Cailin – klucz do północy. Obwołuje się królem Wysp i Północy, a jego syn, Theon, zdradza Robba i zdobywa Winterfell.

Tyrion Lannister broni Królewskiej Przystani przed Stannisem, ale w ostatniej chwili z odsieczą przybywa jego ojciec, który połączył siły z resztą armii Renly'ego – wszystkimi siłami Wysogrodu. Zaręczyny Sansy Stark z Joffreyem zostają zerwane, gdyż Wysogród zawarł z nim sojusz tylko pod warunkiem małżeństwa damy Margaery z młodym królem.

Tymczasem na wschodzie jedyna prawna żyjąca potomkini smoczych królów, Daenerys Targaryen, chce odzyskać tron. Razem ze swymi trzema smokami przemierza Czerwone Pustkowie.

Na północy 300 ludzi z Nocnej Straży wyruszyło za Mur, aby zmierzyć się z Mancem Rayderem, przywódcą dzikich ludzi. Jon Snow przystaje do wolnych ludzi, aby ich szpiegować.

Narracja[edytuj | edytuj kod]

Saga Pieśń lodu i ognia jest opowieścią widzianą oczyma wielu ludzi, często przebywających od siebie bardzo daleko. W drugiej części sagi możemy wyróżnić dziesięciu bohaterów-narratorów:

  • Catelyn Stark – żona Neda Starka, pochodząca z rodu Tullych.
  • Sansa Stark – dwunastoletnia córka Neda Starka.
  • Arya Stark – dziesięcioletnia córka Neda Starka.
  • Brandon Stark – ośmioletni syn Neda Starka, przez znajomych nazywany Branem.
  • Jon Snow – piętnastoletni bękarci syn Neda Starka. Członek Nocnej Straży.
  • Tyrion Lannister – syn lorda Tywina, karzeł.
  • Daenerys Targaryen – córka Aerysa Obłąkanego, która wraz ze swoim bratem Viserysem, opuściła Westeros. Opiekuje się trójką smoków.
  • Theon Greyjoy – dziedzic Tronu Żelaznych Wysp i dawny podopieczny lorda Eddarda Starka.
  • Cressen – maester na Smoczej Skale, u Stannisa Baratheona.
  • Davos Seaworth – rycerz, były przemytnik i najwierniejszy sługa Stannisa.