Przejdź do zawartości

Starcie królów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Starcie królów
A Clash of Kings
Autor

George R.R. Martin

Typ utworu

Fantasy

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Data wydania

16 listopada 1998

Wydawca

Bantam Spectra (USA)
Voyager Books (UK)

Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego

2000

Wydawca

Zysk i S-ka

Przekład

Michał Jakuszewski

poprzednia
Gra o tron
następna
Nawałnica mieczy

Starcie królów (ang. A Clash of Kings) – drugi tom siedmioczęściowej sagi fantasy Pieśń lodu i ognia amerykańskiego pisarza George’a R.R. Martina. Pierwsze wydanie, w języku angielskim, pochodzi z 1998 r. Polskie tłumaczenie zostało wydane w 2000 r. nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka. Książka zdobyła prestiżową Nagrodę Locusa i była nominowana do Nagrody Nebula za najlepszą powieść fantasy w 1999 r.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Akcja książki toczy się w fantastycznym świecie w Westeros i Essos, gdzie pory roku mogą trwać kilka lat.

Brat zmarłego króla Roberta, Stannis Baratheon, obwołuje się królem, podobnie jak jego młodszy brat – Renly. Wypływa ze Smoczej Skały i za pomocą czarów zabija Renly'ego zdobywając tym samym połowę jego wielotysięcznej armii. Maszeruje na Królewską Przystań i rozgłasza, że chłopiec zasiadający na tronie – Joffrey – nie jest synem Roberta ani jego dziedzicem.

Arya Stark ukrywa się przed królem i namiestnikiem, którym został Tywin Lannister, lecz jego obowiązki sprawuje Tyrion. Zostaje zabrana z Królewskiej Przystani przez Yorena – człowieka z Nocnej Straży, który wędruje po Westeros i poszukuje ludzi do służby na Mur. Chce ją odprowadzić do Winterfell w drodze na mur, lecz nie udaje się to. Dziewczynka krąży po całym dorzeczu Tridentu, chcąc trafić do matki.

Tymczasem w dorzeczu trwają walki Tullych i Starków przeciwko Lannisterom. Balon Greyjoy zdobywa Fosę Cailin – klucz do północy. Obwołuje się królem Wysp i Północy, a jego syn, Theon, zdradza Robba i zdobywa Winterfell.

Tyrion Lannister broni Królewskiej Przystani przed Stannisem, ale w ostatniej chwili z odsieczą przybywa jego ojciec, który połączył siły z resztą armii Renly'ego – wszystkimi siłami Wysogrodu. Zaręczyny Sansy Stark z Joffreyem zostają zerwane, gdyż Wysogród zawarł z nim sojusz tylko pod warunkiem małżeństwa damy Margaery z młodym królem.

Tymczasem na wschodzie jedyna prawna żyjąca potomkini smoczych królów, Daenerys Targaryen, chce odzyskać tron. Razem ze swymi trzema smokami przemierza Czerwone Pustkowie.

Na północy 300 ludzi z Nocnej Straży wyruszyło za Mur, aby zmierzyć się z Mancem Rayderem, przywódcą dzikich ludzi. Jon Snow przystaje do wolnych ludzi, aby ich szpiegować.

Narracja[edytuj | edytuj kod]

Saga Pieśń lodu i ognia jest opowieścią widzianą oczyma wielu ludzi, często przebywających od siebie bardzo daleko. W drugiej części sagi możemy wyróżnić dziesięciu bohaterów-narratorów:

  • Catelyn Stark – żona Neda Starka, pochodząca z rodu Tullych.
  • Sansa Stark – dwunastoletnia córka Neda Starka.
  • Arya Stark – dziesięcioletnia córka Neda Starka.
  • Brandon Stark – ośmioletni syn Neda Starka, przez znajomych nazywany Branem.
  • Jon Snow – piętnastoletni bękarci syn Neda Starka. Członek Nocnej Straży.
  • Tyrion Lannister – syn lorda Tywina, karzeł.
  • Daenerys Targaryen – córka Aerysa Obłąkanego, która wraz ze swoim bratem Viserysem, opuściła Westeros. Opiekuje się trójką smoków.
  • Theon Greyjoy – dziedzic Tronu Żelaznych Wysp i dawny podopieczny lorda Eddarda Starka.
  • Cressen – maester na Smoczej Skale, u Stannisa Baratheona, występuje tylko w prologu.
  • Davos Seaworth – rycerz, były przemytnik i najwierniejszy sługa Stannisa.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]