Stardoll

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Stardoll – gra internetowa będąca wirtualną wersją pomysłu papierowych lalek do ubierania. Strona powstała 18 września 2006. W kwietniu 2015 ogłoszono, że liczba graczy osiągnęła ponad 360 miliony[1]. Gra polega na ubieraniu wirtualnych lalek (co łączy się z wirtualnym kupowaniem odzieży, kosmetyków, mebli itp.) oraz na wchodzeniu w interakcje z innymi użytkownikami gry (tworzenie klubów i włączanie się do istniejących, pogawędki na czatach, czytanie magazynu o modzie). Grupą docelową są dziewczęta w wieku od 9 do 17 lat. Dzieci poniżej 10 lat mogą założyć konto bezpieczne dla dzieci. Polega ono na tym, że uczestnik nie może dołączyć do klubów, chodzić na imprezy oraz czatować z innymi uczestnikami[2].

System sklepów i płatności, które są elementem gry opiera się na 'stardollarach'(wcześniej była to waluta tylko dla posiadających status Superstar) i 'starmonetach' (dla wszystkich użytkowników), czyli wirtualnych pieniądzach.(teraz także osoby nie posiadające Superstar mogą posługiwać się stardollarami, lecz nie mogą ich zarabiać). Gracz ma możliwość ich zarobienia każdego dnia niedużej sumy (60) 'starmonet' poprzez wykonywanie określonych czynności – takich jak ocenianie zdjęć, albumów, projektów i udział w głosowaniu na CoverGirl (CoverGirl pojawia się na okładce). Osoby chcące mieć więcej środków finansowych w grze mają możliwość założenia odpłatnego konta "superstar", które można zasilić za pomocą SMS-a, telefonu, karty kredytowej itd. Superstar's mogą robić imprezy i brać udział w niektórych konkursach. Mają one większą szansę na bycie CG (czyli CoverGirl). Gracz ma także możliwość posiadania 7 luksusowych pomieszczeń (Penthouse, Beach Villa, Millionaire Mansion, The Loft, Alpine Chalet, Panorama Room oraz Yacht).

W świecie Stardoll możemy zobaczyć kilka sklepów, w których sprzedają wirtualne odpowiedniki prawdziwych kolekcji ze sklepów świata rzeczywistego, np. DKNY. Czasami pojawiają się również tak zwane sklepy Tribute z wirtualnymi odpowiednikami realnych ubrań znanych marek i projktantów np. Chanel, Alice+Olivia, Moschino, Dior, Givenchy itp.

Mając wykupiony pakiet Superstar, można także projektować własne ubrania, a następnie sprzedawać je w StarBaazarze. W StarBazaarze można również kupić ubrania niedostępne już w Starplazie, czyli wirtualnym centrum handlowym (np. limitowane kolekcje, ubrania ze zlikwidowanych sklepów).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. TotallyKidz Partners with Stardoll for Exclusive Ad Representation Partnership. Reuters, 2015-04-02. [dostęp 2015-06-25].
  2. Sarah Viren: MySpace not their space. Sites fill niche for preteens who are too young for networking (ang.). Houston Chronicle, 2008-02-04. [dostęp 2011-01-21].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]