Stare Kiejkuty

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Stare Kiejkuty
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat szczycieński
Gmina Szczytno
Strefa numeracyjna (+48) 89
Tablice rejestracyjne NSZ
SIMC 0489515
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Stare Kiejkuty
Stare Kiejkuty
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Stare Kiejkuty
Stare Kiejkuty
Ziemia 53°37′27″N 21°04′12″E/53,624167 21,070000

Stare Kiejkuty (niem. Alt Keykuth) – wieś w Polsce, w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie szczycieńskim, w gminie Szczytno. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa olsztyńskiego.

Stare Kiejkuty leżą między jeziorem Wałpusz i Jeziorem Starokiejkuckim, przy drodze krajowej nr 58, około 10 km na północny wschód od Szczytna.

Historia[edytuj]

W pobliżu wsi znajduje się cmentarzysko z okresu brązu, co świadczy o dość wczesnym osadnictwie w tym miejscu. Wieś założona w 1399 r. na miejscu dawnej osady Prusów. Pierwotnie była osadą bartników (w r. 1450 było tu kilku bartników, m.in. o imieniu Lusuta), jeszcze w 1785 r. na 19 chłopów 10 było bartnikami. W 1496 r. sołtysem we wsi był Maciej Molewski.

Jednostka Wojskowa nr 2669[edytuj]

Stare Kiejkuty są też siedzibą "listownie" Jednostki Wojskowej 2669, którą jesienią 1971 przekształcono w będący tajną nazwą Ośrodek Kształcenia Kadr Wywiadu podlegający pod Departament I MSW PRL. Ośrodek szkoleniowy powstał na terenie i budynkach szkoły wywiadu niemieckiej SD. JW 2669 tylko jako nazwa była częścią Nadwiślańskich Jednostek Wojskowych MSW. Obecnie Ośrodek Szkolenia Agencji Wywiadu. Niedaleko znajduje się lotnisko w Szymanach (od połowy lat 90 XX w. lotnisko cywilne), które zapewnia łatwy dostęp do jednostki. Na przełomie 2005/2006 r. o wsi stało się głośno w całej Polsce za sprawą właśnie ww. OSAW. Według raportu Rady Europy[1][2] byli tu (świadomie[3], nielegalnie wobec przyjętych przez Polskę przepisów międzynarodowych) przewożeni, przesłuchiwani i torturowani przez CIA więźniowie podejrzewani o terroryzm.

Pod koniec sierpnia 2006 roku w Ośrodku Szkolenia Agencji Wywiadu kamery TVN-u z Bogdanem Rymanowskim na czele dokumentowały materiał do serialu pt. "Szpieg" o życiu i pracy Generała Mariana Zacharskiego, legendarnego oficera wywiadu PRL. Po terenie OSAW w Starych Kiejkutach oprowadzał ówczesny szef Agencji Wywiadu Generał Zbigniew Nowek z komendantem szkoły. Nigdy wcześniej, ani nigdy później żadna ekipa telewizyjna nie została wpuszczona do tajnego Ośrodka Szkolenia Agencji Wywiadu w Starych Kiejkutach.

W 2011 roku Telewizja Polska zrealizowała jeden z odcinków cyklu dokumentalnego "Za kulisami PRL-u" pt. "Szkoła Szpiegów - Pierwszy nabór" w którym przedstawiono historie ośrodka, metody toku szkolenia oraz relacje i wspomnienia absolwentów szkoły, m. in. Generała Gromosława Czempińskiego, Pułkownika Henryka Bosaka i Kapitana Piotra Niemczyka. Wystąpił również Zbigniew Siemiątkowski.

W 2014 roku nakładem Wydawnictwa "Czerwone i Czarne" została wydana książka autorstwa Piotra Pytlakowskiego pt. "Szkoła Szpiegów. Kim byli absolwenci Starych Kiejkut". To pierwsza publikacja odsłaniająca tajemnice Ośrodka Szkolenia Agencji Wywiadu, ukazująca różne etapy i proces szkolenia oficerów wywiadu, zarys historyczny szkoły, od Służby Bezpieczeństwa, przez Urząd Ochrony Państwa, do Agencji Wywiadu oraz wiele opublikowanych rozmów z asami polskiego wywiadu, absolwentami i wykładowcami szkoły.

Bibliografia[edytuj]

  • Mieczysław Orłowicz: "Ilustrowany przewodnik po Mazurach Pruskich i Warmii. Na nowo podali do druku Grzegorz Jasiński, Andrzej Rzempołuch, Robert Traba", Olsztyn, Agencja Wydawnicza "Remix", 1991, 301, ISBN 83-900155-0-1
  • Iwona Liżewska, Wiktor Knercer: Przewodnik po historii i zabytkach Ziemi Szczycieńskiej. Olsztyn, Agencja Wydawnicza "Remix" s.c., 1998, 171 str., ISBN 83-87031-13-5
  • Wacław Kowalski: Województwo olsztyńskie, przewodnik. Olsztyn, Wyd. Sport i Turystyka, 1969, 322 str.

Przypisy

  1. Oficjalny raport końcowy ze śledztwa Dicka Marty'ego dla Rady Europy, [1] (HTML), [2] (PDF)
  2. Dokument przyjęty przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy
  3. Investigator Says US Exported Torture Via Europe, DW-World, 24 stycznia 2006, [3]