Stare Miasto (Gdańsk)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Stare Miasto na mapie Śródmieścia.
Plan Starego Miasta
Kanał Raduni
Ratusz Starego Miasta
Wieżowce na Starym Mieście
Pomnik Poległych Stoczniowców 1970
Dworzec Gdańsk Główny

Stare Miasto (niem. Altstadt) – część gdańskiej dzielnicy Śródmieście. Jest to najstarszy obszar miasta.

Stare Miasto uzyskało lokację miejską w 1236 roku, ponowne nadanie praw miejskich przed 1263 rokiem, zdegradowane w 1308 roku[1].

Historyczna tkanka miejska została zniszczona w wyniku II wojny światowej. Obszar jest mylony z położonym nieopodal Głównym Miastem, na którym znajduje się większość gdańskich zabytków. Stare Miasto ma charakter usługowo-mieszkalny.

Na terenie Starego Miasta żył i pracował astronom Jan Heweliusz.

W 1959, w znajdującym się przy ul. Garncarskiej klubie "Rudy Kot", odbył się pierwszy w Polsce koncert rockandrollowy[2].

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Stare Miasto znajduje się w północnej części dzielnicy Śródmieście. Graniczy z osiedlami administracyjnymi: Aniołki oraz z Młyniskami, a dokładniej z Młodym Miastem. Na południowym wschodzie styka się z Motławą. Od południa poprzez ulicę Podwale Staromiejskie graniczy z Głównym Miastem, a od zachodu z Nowymi Ogrodami i Grodziskiem. Przez Stare Miasto przepływa Kanał Raduni tworząc małą wyspę.

Wyróżnia się trzy obszary historyczne Starego Miasta:

Rys historyczny[edytuj | edytuj kod]

Dawne nazwy – Gyddanyzc Urbs 999, Castrum Kdanzc 1148, Danzer [koniec XII w.], Dy Alde Stat 1348, Alde Stad Zcu Danczk 1374, Altestatt Danczke 1454, Altstadt 1910.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

Pomniki[edytuj | edytuj kod]

Obiekty sakralne[edytuj | edytuj kod]

Transport[edytuj | edytuj kod]

Przez zachodnią część Starego Miasta przebiegają droga krajowa nr 91 oraz droga wojewódzka nr 468. Na tym terenie łączą się ze sobą trasy tramwajowe z Wrzeszcza, Nowego Portu, Stogów, Łostowic i Siedlec.

Na Starym Mieście znajduje się stacja kolejowa Gdańsk Główny obsługująca połączenia kolejowe wszystkich typów. Jest ona również przystankiem kolejowym trójmiejskiej SKM.

W 2013 przez krótki czas funkcjonowała na obszarze dzielnicy pętla Stare Miasto. Po jej likwidacji uruchomiona została kursująca po Głównym i Starym Mieście okrężna linia autobusowa 100.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Robert Krzysztofik, Lokacje miejskie na obszarze Polski. Dokumentacja geograficzno-historyczna, Katowice 2007, s. 30-31.
  2. Założyciele B90 i pomysłodawcy ulicy Elektryków ożywią klub Rudy Kot w Gdańsku
  3. Tomasz Larczyński, Rozwój fortyfikacji Starego Miasta Gdańska w II połowie XV-początkach XVI w., [w:] Wiesław Długokęcki (red.), Z dziejów średniowiecza. Pamięci profesora Jana Powierskiego (1940-1999), Gdańsk 2010.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]