Starigrad

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Starigrad
Ilustracja
Państwo  Chorwacja
Żupania zadarska
Położenie na mapie Chorwacji
Mapa lokalizacyjna Chorwacji
Starigrad
Starigrad
Ziemia44°17′43″N 15°26′26″E/44,295278 15,440556

Starigrad, także Starigrad-Paklenica (wł. Cittavecchia) – miejscowość i gmina w Chorwacji leżąca w środkowej części Dalmacji (Zadarska županija). Oprócz Starigradu w skład gminy wchodzą jeszcze Seline i Tribanj.

Pierwsze osiedle na terenie dzisiejszej miejscowości zostało zbudowane w II wieku p.n.e. Rzymianie założyli tu miejscowość Argyruntum, która w IV wieku n.e. padła ofiarą ataku barbarzyńców. We wczesnym średniowieczu na tereny te przybyli Chorwaci. Pamiątką po nich jest kaplica św. Jerzego z IX/X wieku, a z późniejszego okresu ruiny dwóch weneckich fortów - Večka kula (nad brzegiem morza; nazwa prawdopodobnie pochodzi od osady Veče/Veche, wspominanej w XVI wieku w miejscu dzisiejszego Seline) oraz Paklarić (na wzgórzu, przy początku wąwozu Wielka Paklenica) z XIV-XVI wieku[1], strzegące szlaku wodnego z Vinjerac do Zadaru. Podczas walk z Turkami okoliczne tereny wyludniły się na okres dwóch wieków, ludność powróciła wraz z zajęciem tych terenów przez Republikę Wenecką na przełomie XVII i XVIII wieku.

Miejscowość jest popularna wśród turystów. W licznych okolicznych zatokach znajdują się plaże, a w pobliżu miasteczka znajduje się Park Narodowy Paklenica, na którego terenie znajduje się część wapiennego pasma górskiego Velebit, ciągnącego się na przestrzeni ok. 100 km u wybrzeży Chorwacji. Znajdują się tam dwa wąwozy o długości blisko 10 km i głębokości 400m – Wielka Paklenica i Mała Paklenica.

Kaplica św. Piotra

Przypisy[edytuj | edytuj kod]