Starigrad

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Starigrad
Ilustracja
Państwo  Chorwacja
Żupania zadarska
Kod pocztowy 23 244
Tablice rejestracyjne ZD
Położenie na mapie Chorwacji
Mapa lokalizacyjna Chorwacji
Starigrad
Starigrad
Ziemia44°17′43″N 15°26′26″E/44,295278 15,440556
Strona internetowa

Starigrad, także Starigrad-Paklenica (wł. Cittavecchia) – miejscowość i gmina w Chorwacji leżąca w środkowej części Dalmacji (Zadarska županija). Oprócz Starigradu w skład gminy wchodzą jeszcze Seline i Tribanj.

Pierwsze osiedle na terenie dzisiejszej miejscowości zostało zbudowane w II wieku p.n.e. Rzymianie założyli tu miejscowość Argyruntum, która w IV wieku n.e. padła ofiarą ataku barbarzyńców. We wczesnym średniowieczu na tereny te przybyli Chorwaci. Pamiątką po nich jest kaplica św. Jerzego z IX/X wieku, a z późniejszego okresu ruiny dwóch weneckich fortów - Večka kula (nad brzegiem morza; nazwa prawdopodobnie pochodzi od osady Veče/Veche, wspominanej w XVI wieku w miejscu dzisiejszego Seline) oraz Paklarić (na wzgórzu, przy początku wąwozu Wielka Paklenica) z XIV-XVI wieku[1], strzegące szlaku wodnego z Vinjerac do Zadaru. Podczas walk z Turkami okoliczne tereny wyludniły się na okres dwóch wieków, ludność powróciła wraz z zajęciem tych terenów przez Republikę Wenecką na przełomie XVII i XVIII wieku.

Miejscowość jest popularna wśród turystów. W licznych okolicznych zatokach znajdują się plaże, a w pobliżu miasteczka znajduje się Park Narodowy Paklenica, na którego terenie znajduje się część wapiennego pasma górskiego Velebit, ciągnącego się na przestrzeni ok. 100 km u wybrzeży Chorwacji. Znajdują się tam dwa wąwozy o długości blisko 10 km i głębokości 400m – Wielka Paklenica i Mała Paklenica.

Kaplica św. Piotra

Przypisy[edytuj | edytuj kod]