Staszic (Dąbrowa Górnicza)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Staszic
Ilustracja
Wiąz szypułkowy - pomnik przyrody
Państwo  Polska
Miasto Dąbrowa Górnicza
Dzielnica Reden
Położenie na mapie Dąbrowy Górniczej
Mapa lokalizacyjna Dąbrowy Górniczej
Staszic
Staszic
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Staszic
Staszic
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Staszic
Staszic
Ziemia50°18′57,85″N 19°13′08,37″E/50,316069 19,218992

Staszic (w latach 1939 - 1945 Dombrowa O.-S. Neue Kolonie) – osiedle w Dąbrowie Górniczej, przylegające do dzielnic Centrum i Reden, od południa graniczące z miastem Sosnowiec (dzielnica Zagórze). Od wschodu otacza go las, a od północy droga krajowa nr 94.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Rozróżnia się Stary i Nowy Staszic, obie nazwy pochodzą od nieistniejącej kopalni. Stary Staszic stanowi zwartą zabudowę domów indywidualnych w obrębie nieistniejącej już Huty Szkła Gospodarczego im. Stanisława Staszica (jako jedyna w Polsce produkująca balony szklane) i Spółdzielni Usług Transportowych. Nowy Staszic to wielouliczna zabudowa willowa, powstała w 1933 r. według planów Zygmunta Cieplaka i Cezarego Uthke (jedna z ulic na Staszicu nosi jego imię). Osiedle stworzono dla inteligencji Dąbrowy Górniczej, głównie pracujących na tych terenach inżynierów górnictwa i hutnictwa, przedstawicieli wolnych zawodów oraz urzędników. Każdy dom posiadał przydomowy ogródek, a działki budowlane miały po 1000-1100 m2. Metraż budynku zbliżał je do zabudowy willowej (średnio 110 m2). Działki wyposażono we wszystkie instalacje sanitarne i wodno-kanalizacyjne oraz energię elektryczną.

Obecnie[edytuj | edytuj kod]

Obecnie oprócz domów pochodzących z dawnej kolonii powstało wiele nowych budynków jednorodzinnych, głównie w latach 1960/70. Po drugiej stronie drogi nr 94 znajduje się hipermarket Auchan, ogródki działkowe oraz kościół pw. Chrystusa Króla. Przy kościele rośnie wiąz szypułkowy uznany za pomnik przyrody.[1]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Encyklopedia Dąbrowy Górniczej A-Z, tom I - pod red. S.Pobideła, rok 1996, ​ISBN 83-901687-6-6

Przypisy[edytuj | edytuj kod]