Statki (Gwiezdne Wrota)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Fikcyjne statki kosmiczne, występujące w serialu sci-fi Gwiezdne wrota.

Ziemskie statki[edytuj | edytuj kod]

X-301[edytuj | edytuj kod]

Zmodyfikowana wersja niszczyciela Goa’uldów. Podczas testu piloci zostali wysłani przez system zabezpieczeń X-301 w przestrzeń kosmiczną. Statek uzbrojony był w dwie rakiety AIM128A zaopatrzone w naquadah i modulator częstotliwości tarczy statków Goa’uldów który mógłby umożliwić niszczenie statków baz Goauldzkich Hatak'ów.

F-302[edytuj | edytuj kod]

(X-302) - ziemski kosmiczny myśliwiec, w całości zbudowany z ziemskich materiałów. Posiada cztery rodzaje silników: powietrzne, troposferyczne, odrzutowe oraz generator hiper-przestrzenni, posiada system redukcji siły bezwładności. Myśliwca użyto do nieudanej próby skontaktowania się z Asgardami, podczas misji próby zniszczenia statku Anubisa. W 2003 roku powstała pierwsza eskadra Pogromcy węży (1st SFW- Snakeskinners), która brała udział w bitwie nad Antarktydą. F-302 stacjonują na okrętach klasy Dedal jako wsparcie dla okrętu.

BC-303 Prometeusz[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy ziemski statek kosmiczny będący przeciwwagą dla statków Goa’uldów, powstał ze stopu trinium na pustyni w Nevadzie, posiada 27 poziomów, 6 wyrzutni rakietowych, napęd hiper-przestrzenny zmodyfikowany przez Asgard oraz odrzutowce F-302. Wyposażony jest w osłony Asgardu jednak nie chronią one przed falą elektromagnetyczną. Większość systemów oparta jest na kryształach. Statek posiada także Pierścienie Transportujące. Prometeusz po swoim pierwszym locie utknął na innej planecie po wybuchu reaktora hipernapędu. Prometeusz brał udział w obronie Ziemi przed flotą Anubisa gdzie osłaniał SG-1 podczas bitwy nad Antarktydą. Okręt został zniszczony przez satelitę bojową Ori w 9 sezonie serialu. Pierwszym dowódcą był pułkownik William Ronson. Statek pojawia się także w alternatywnej linii czasu gdzie służy jako Air Force One.

BC-304 Ziemski statek klasy Dedal[edytuj | edytuj kod]

Fikcyjny sądząc z wyglądu i sposobu walki krążownik a według naszywek załogi i loga na mostku „Deep Space Carrier” kosmiczny drugiej generacji występujący w uniwersum Stargate. Statek ten z pomocą Asgardu ma ulepszone tarcze, napęd i ma możliwość zamontowania na pokładzie ZPM. Obecnie w eksploatacji znajduje się 5 okrętów tejże klasy.

 • Dedal - Jest flagowym okrętem floty. Pierwsze wzmianki o budowie pojawiły się w Enemy Mine gdzie rozpoczęto wzmożone wydobycie materiałów potrzebnych do budowy statku. O tym że trwa budowa takiego statku dowiedzieliśmy Moebius 1. Główną misją Dedala jest utrzymywanie kontaktu Atlantydy z Ziemią. Okręt brał udział w wielu bitwach w galaktyce Pegaza. Okręt posiada hiper-napęd międzygalaktyczny, który pozwala mu na przebycie drogi pomiędzy Ziemią w Galaktyce Drogi Mlecznej a Atlantydą w galaktyce Pegaza w 18 dni przy użyciu standardowych generatorów zasilających lub 4 dni jeśli napęd zostanie zasilony modułem ZPM. Dowódcą okrętu jest pułkownik Steven Caldwell.
 • Odyseja - Używany do walki z Ori. W ostatnim odcinku SG-1 Unending udoskonalony przez Asgard do ich ówczesnego poziomu technologicznego. W Stargate: The Ark of Truth zostaje użyty do podróży przez super-wrota do galaktyki Ori. Terenem działania okrętu jest Droga Mleczna. Odyseja jako jedyny ze statków ma na swoim podstawowym wyposażeniu moduł ZPM
 • Korolev- Dowodzony przez Rosjan. Był on formą rekompensaty dla Rosjan w zamian za możliwość używania rosyjskich wrót przez SGC. Został zniszczony przez Ori podczas walki przy super-wrotach. Podczas bitwy zginęła niemal cała 200 osobowa załoga.
 • Apollo - Dowodzony jest przez pułkownika Abe'a Ellis'a. Głównym zadaniem okrętu jest obrona orbity Ziemi. Jednostka używana była również do walk z Asuańskimi replikatorami (bombardowanie platformą bojową Horyzont, bitwa nad Asurią itp.). Brał również udział w monitorowaniu posunięć floty Ori w filmie Stargate: Arka Prawdy.
 • Feniks/Generał Hammond - Pierwsza wzmianka o nim pojawiła się w odcinku Enemy At The Gate w Stargate Atlantis. Z początku miał nazywać się Feniks, ale po śmierci aktora grającego postać gen. Hammonda nazwę zmieniono na jego cześć. Po ukończeniu budowy dowództwo Generała Hammonda obejmie pułkownik Samantha Carter. W Stargate Universe bronił bazy Ikar zaatakowanej przez 3 Ha'taki oraz przeprowadzał atak na placówkę przymierza Lucjan.
 • Alternatywny Feniks - W odcinku The Last Man dowiadujemy się, że w alternatywnej linii czasu Samantha Carter z pokładu Feniksa dowodzi ziemską flotą, której zadaniem było odparcie sił Wraitha Michaela. Misja kończy się niepowodzeniem i zniszczeniem Feniksa na pokładzie którego ginie pułkownik Samantha Carter.
 • Sun Tzu - W odcinku Enemy At The Gate Sun Tzu wziął udział w bitwie przeciwko Super Hive Wraith, w której doznał poważnych uszkodzeń, jednak nie został zniszczony.

Statki Asgardu[edytuj | edytuj kod]

Statek matka klasy Biliskner (Rydwan Thora)[edytuj | edytuj kod]

(Rydwan Thora) - Statek którego Goa’uldowie bali się w całej galaktyce. Statki tego typu były głównym elementem floty Asgardu. Po raz pierwszy statek spotkamy w „Thor's Chariot” gdzie przybywa z pomocą planecie Cimmeri. Napędzany jest czterema generatorami neutrino-jonowymi potrafi przemierzyć całą galaktykę w kilka chwil. Posiada wiele zabezpieczeń, np. transportery molekularne. Sztandarowy statek Thor'a „Biliskner” przybył na Ziemię podczas trwania negocjacji z Władcami Systemu w sprawie włączenia planety Ziemia w Układ Planet Chronionych. W roku 2000 po przejęciu przez replikatory zostaje zniszczony w Ziemskiej atmosferze.

Statek matka klasy O’Neill[edytuj | edytuj kod]

Nowej klasy, zaawansowany technologicznie statek Asgardu zbudowany na potrzeby wojny z replikatorami. Powstał na początku 2000 roku, nieuzbrojony jeszcze został wykorzystany jako przynęta na replikatory. Na cześć ludzkiego dowódcy SG-1 statek tamten otrzymał nazwę O’Neill. W roku 2002 eskadra trzech takich statków udzieliła wsparcia SG-1 podczas akcji odbicia Thora z rąk Anubisa.

Statek badawczy klasy Jackson[edytuj | edytuj kod]

Przeznaczony do celów badawczych. Na pokładzie takiego statku Loki prowadził badania nad ewolucją Ziemian, Thor prowadził obserwację zakrzywienia czasoprzestrzennego w którym zostały uwięzione Replikatory. W 2004 roku statek był kluczem do przetrwania Asgardu. To na nim powstał i został wdrożony nowy projekt broni dezintegrującej strukturę replikatorów.

Statki Pradawnych[edytuj | edytuj kod]

Skoczek[edytuj | edytuj kod]

(Puddle Jumper) - Mały, cylindryczny, mieszący się we wrotach statek transportowy. Na pokładzie znajduje sześć pocisków. Sterowanie odbywa się intuicyjnie za pomocą umysłu. Nazwę statkowi nadał major John Sheppard. Statek na wyposażeniu ma urządzenie maskujące. Wchodzi się do niego od tyłu przez opuszczane drzwi. Pomieszczenie wejściowe może pomieścić kilka osób. Drugie pomieszczenie to sterownia, gdzie znajdują się cztery siedzenia. Przy jednym za sterami siada pilot, przy drugim osoba która w razie czego wybiera adres planety na urządzeniu wybierającym współrzędne najbliższych wrót. Trzecie i czwarte służy technikowi i nawigatorowi. Skoczek potrafi osiągać zawrotne prędkości, zapobiega ogromnym przeciążeniom oraz potrafi wyhamować w parę ułamków sekundy. Nazywanie skoczka „puddle”, czyli „kałużowym” (choć nikt nigdy nie nazwał go „skoczkiem kałużowym” w polskiej wersji językowej serialu), nawiązuje do wyglądu obszaru wewnątrz aktywnych wrót (będącego wejściem do tunelu horyzontu zdarzeń), przypominającego falującą taflę wody ustawioną w pozycji pionowej.

Statek transportowy Pradawnych[edytuj | edytuj kod]

Umożliwiający transport co najmniej trzystu ludzi. Używany podczas oblężenia Atlantydy, większość z nich została zniszczona przez Widma.

Statek wojenny klasy Aurora[edytuj | edytuj kod]

Statek z czasów oblężenia Atlantydy. Załoga miała za zadanie zdobyć informacje pozwalające wygrać wojnę z Wraith. Misja powiodła się, jednak statek nie zdążył powrócić. Przez blisko 10.000 lat statek dryfował z załogą uśpioną w hibernacji. Kapsuły hibernacyjne były połączone w jeden system, co pozwalało na wzajemne komunikowanie podświadomości wszystkich członków załogi i funkcjonowanie tych podświadomości w wirtualnym świecie. Aurora została zniszczona po tym, gdy podświadomość kapitana rozpoznała fakt wykorzystywania przez Widma systemu łączności podświadomości załogi do pozyskania informacji o Atlantydzie i miejscu pobytu ludzi, którzy byli pokarmem dla Widm.

Statek wojenny Orion klasy Aurora[edytuj | edytuj kod]

(Hippaforalkus) - W użytku podczas oblężenia Atlantydy. Posiada osłony i napęd podprzestrzenny, uzbrojony w drony. Nosił kryptonim Hippaforalkus, jednak John Sheppard zmienił nazwę na Orion. Statek uszkodzony spoczywał w hangarze Taranian. Uszkodzenia były zbyt poważne by miejscowi mogli je naprawić. Rodneyowi udało się go uruchomić i aktywować hiperprzestrzeń, aby statek mógł uciec z hangaru otoczonego lawą. Ostatecznie kanclerz Lycus zgodził się by misja Atlantyda mogła wykorzystać statek do swoich celów w zamian za pomoc relokacji jego ludzi na inną planetę. Został zniszczony podczas ataku na dwa Roje lecące w stronę Ziemi.

Atlantyda[edytuj | edytuj kod]

Ogromne miasto, które jest skarbnicą technologii i wiedzy Pradawnych. Miało służyć jako główne centrum ich cywilizacji. Pełniło równocześnie rolę gigantycznego statku międzyplanetarnego. Zostało opuszczone przez Pradawnych po przegraniu wojny z Widmami.

 Osobny artykuł: Atlantis (Gwiezdne wrota).

Przeznaczenie[edytuj | edytuj kod]

Statek zwiadowczy Pradawnych do badania innych galaktyk. W dalszych odcinkach serii ujawniono prawdziwą misję „Przeznaczenia”: został on wysłany w celu poszukiwania śladów inteligencji w początku Wszechświata. Statek czerpie energię bezpośrednio z gwiazd, w pobliżu których aktualnie się znajduje i nieustannie wypełnia swoją misję.

Prom[edytuj | edytuj kod]

Służy przede wszystkim do eksploracji poznanych planet, oraz jako pomoc w atakowaniu Obcych. Dysponuje działkami laserowymi i osłonami utworzonymi przez siłowe pola magnetyczne. Są „przyczepione” do „Przeznaczenia"

Statki rozstawiające wrota[edytuj | edytuj kod]

Statek tego typu bada planety, gromadzi dane o otoczeniu, zbiera surowce i produkuje wrota, które potem umieszcza na odpowiednich planetach. Jeśli planeta jest zdatna do życie ale z jakiś względów uznana za nieodpowiednią np. niebezpieczne formy życia Rozstawiacz blokuje wrota. Liczba wysłanych takich statków jest nieznana - również w kontekście wyprawy statku „Przeznaczenie” w której zapewne brały udział statki tego samego typu wysłane tysiące lat świetlnych naprzód, a na pewno było ich wiele. Niestety prawdopodobnie większość zniszczyły drony i nie wiadomo ile przetrwało. W serialu(SGU) spotykamy tylko jeden taki statek. Rozstawiacz jest mniejszy niż „Przeznaczenia”, większość systemów jest podobna, jednak o mniejszym potencjale (tarcze, broń itp.)

Statki Goa’uldów[edytuj | edytuj kod]

Ich systemy zasilające oparte są na technologii kryształów, która została później skopiowana przez Tau’ri przy budowie Prometeusza. Po upadku imperium Goa’uldów większość ich statków dostała się w ręce Narodu Wolnych Jaffa i Sojuszu Luciańskiego.

Szybowiec śmierci (Death glider)[edytuj | edytuj kod]

Jest to szybki i zwrotny myśliwiec przeznaczony do niszczenia wrogich jednostek na powierzchni i w powietrzu, zdolny do działania w atmosferze jak i w przestrzeni kosmicznej. Jego kształt odzwierciedla staroegipskiego skrzydlatego skarabeusza. Nie posiadają one hipernapędu i są zwykle przenoszone na pole bitwy na statkach klasy Ha'tak. Ich skrzydła składają się, by ułatwić przechowywanie. Uzbrojenie to dwa działa typu Staff Weapon. Spotykane są wersje zarówno jedno- jak i dwumiejscowe. Dwa szybowce posłużyły SG-1 do ucieczki z okrętu Apofisa. Zostały one przekazane strefie 51 której udało się je uruchomić i wykonać próbny lot. Kolejne myśliwce Anubisa, zostały zdobyte na początku 2002 roku. Myśliwce tej klasy posłużyły jako pierwowzór do budowy ziemskich myśliwców F- 302.

 • W odcinku Children of the Gods spotykamy myśliwiec który powstał z przekształcenia się statku transportowego mieszczącego na pokładzie z 10 osób i posiadającym pierścienie.
 • Myśliwe Ra były wyposażone w urządzenia nagłośniające które terroryzowały mieszkańców.
 • Apofis w swoich myśliwcach zamontował urządzenia wołające dany myśliwiec do bazy.
 • W odcinku Into the Fire został wykorzystany statek bojowy który Bra'tac ukrył kilka lat temu. Pozwala on na przelatywanie przez wrota.

Tel'tak[edytuj | edytuj kod]

Zwany jest też goa’uldzkim statkiem towarowym lub zwiadowczym. Bardzo popularne wśród Tok’Ra i Jaffa jako nie rzucający się w oczy transport w delikatnych misjach. Były też dość często używane przez Ziemian, gdy Tau’ri nie mieli własnej technologii hipernapędu. Tel'tak wyposażony jest w hipernapęd i dość silne pole siłowe. W środku podzielony jest na 2 sekcje: kokpit i część towarową zajmującą tylną część statku. Tam też znajdowały się Pierścienie transportujące. Wyposażony jest także w 4 kapsuły ratunkowe. Z reguły są to statki nieuzbrojone, ale za to niektóre posiadają funkcję maskowania.

Al'kesh[edytuj | edytuj kod]

Jest to statek który pełni role bombowca, wyposażony w 2 działa typu Staff Weapon zamontowane na obrotowej wieżyczce na spodzie statku oraz urządzenia do prowadzenia bombardowania. Są bardzo zwrotne, wyposażone w hipernapęd. Z reguły nie mają pól siłowych, czasem są wyposażone w funkcję maskowania. Używane z reguły do wspomagania statków typu Ha'tak w prowadzeniu walki. Sojusz Luciański zmodyfikował statki klasy Al'kesh w statki transportowe.

Ha'tak (statek-piramida)[edytuj | edytuj kod]

Goa’uldzki statek matka, wyposażony w hipernapęd oraz broń mogącą niszczyć cele na powierzchni planety bezpośrednio z orbity, który może podróżować z prędkością podświetlną. Wyposażony w silne wersje dział typu Staff Weapon, których ostrzał może mieć efekty porównywalne z wybuchem 200-megatonowej głowicy nuklearnej. Chroniony przez potężne pola siłowe, zdolne odeprzeć atak nuklearny. Na pokładzie znajdują się laboratoria, hangary statków takich jak szybowce śmierci czy transportowe, cele, pomieszczenia z pierścieniami transportującymi oraz mostek zwany Pel'tac. Apofis odkrył sposób na maskowanie całej floty statków tej klasy. Od jego upadku nie widziano więcej tej technologii. Napotkano kilka typów goa’uldzkich statków matek:

 • Statek matka Ra - widziany w filmie Gwiezdne wrota, pilotowany osobiście przez Ra. Po wylądowaniu, szczyt otwierał się wpuszczając świeże powietrze do środka. Statek został zniszczony przez głowicę nuklearną wzbogaconą Naquadą za sprawą Jacka O’Neilla i Daniela Jacksona przy pomocy pierścieni transportujących. Podobnych statków używał Heru'ur, syn Ra.
 • Prototyp Apofisa- konstruowany na planecie PX9-757 posiadał kilka ulepszeń w stosunku do podstawowego Ha'taka. Został zniszczony przez SG-1.
 • Statek flagowy Apofisa - jego uzbrojenie mogło przebić się przez pole siłowe standardowego Ha'taka przy pełnej mocy. Statek ten został zniszczony przez replikatory.
 • Statek flagowy Anubisa- był bardzo zaawansowany technologicznie. Jego centrum stanowiła superbroń, zasilana przez 6 potężnych kryształów należących wcześniej do innych Władców Systemowych. Broń ta potrafiła niszczyć całe floty Ha'taków jak i unicestwiać z orbity wszystko, co znajdowało się na powierzchni atakowanej planety. Statek ten został zniszczony przez połączone siły Władców Systemu w atmosferze Langary, gdy pole siłowe statku było efektywne tylko w 40%. Replika zbudowana przez Anubisa prowadzi jego flotę w ataku na Ziemię. Statek ten został zniszczony przez O’Neilla za pomocą broni Pradawnych na Antarktydzie.

Inne statki[edytuj | edytuj kod]

 • Statek budowany przez ludność miasteczka Steveston w stanie Oregon, zaimplantowaną klonowanymi symbiontów goa’uldów przez NID. Nie został ukończony.
  • Myśliwiec starego typu, zaprojektowany specjalnie, by mieścił się we wrotach. Projekt zarzucono z powodu trudności w pilotażu. Mistrz Bra'Tac ukrył jeden taki statek na Chulak. Użyto go w misji ratunkowej odbicia SG-1 z rąk Hathor. Wyposażony w 2 działa typu Staff Weapon.
 • Statek Ozyrysa był podobny do Tel'taka, wyróżniał się wysuwaną szpicą u dołu statku. Ukryty był obok świątyni gdzie uwięziono Izydę i Ozyrysa.
 • Transportowiec, używany do transportu Jaffa na pole walki, opancerzony.

Statki Wraith (Widm)[edytuj | edytuj kod]

Statek Rój[edytuj | edytuj kod]

Sporych rozmiarów statek z Widmami w stanie hibernacji na pokładzie. Statek ten dzięki organicznej budowie może sam się naprawiać.

 • Pierwszy raz ekipa Atlantydy znajduje go na jednej z planet porośniętego drzewami. Na statku przytomnych było tylko kilku strażników, reszta znajdowała się w stanie hibernacji.
 • W kwadrancie galaktyki znajduje się 21 takich statków, w całej galaktyce może być ich nawet 60.
 • W odcinku „Enemy at the Gate” pojawia się ulepszony statek rój. Dzięki połączeniu z MPZ statek zostaje ulepszony. Zostaje zniszczony na orbicie Ziemi.

Krążownik Widm[edytuj | edytuj kod]

Statek cztery razy mniejszy od Statku Roju. Posiada broń słabszą w porównaniu do Statku Roju (osłony Dedala wytrzymały dłużej podczas obstrzału krążownika). Statki te rzadko występują samodzielnie, zazwyczaj eskortują Statki Roje (np: podczas pierwszego ataku na Atlantydę).

Myśliwiec Żądło (ang. Dart)[edytuj | edytuj kod]

Mały myśliwiec pilotowany przez jednego pilota. Rozmiar statku pozwalają na przelot przez wrota, posiadają wbudowane urządzenie wybierające współrzędne, wydają charakterystyczny piskliwy dźwięk. Służą do zabierania na pokład ofiar za pomocą promienienia zbierającego.

Pozostałe Statki[edytuj | edytuj kod]

Okręty Ori[edytuj | edytuj kod]

Wielkie okręty inwazyjne (400 metrów średnicy według polskiego tłumaczenia) przewożące armię i osadników z galaktyki Ori. Wyposażone w potężne dziobowe miotacze energetyczne, które jednym promieniem niszczyły goa`uldzkie statki bazy, nieprzenikalne osłony i myśliwce pokładowe. Dopiero asgardzkie działa strzelające wiązką plazmy zainstalowane na ziemskiej Odysei umożliwiły ich niszczenie.

Żniwiarka Aszenów[edytuj | edytuj kod]

Statek przeznaczony do zbierania oraz magazynowania zbiorów z pól za pomocą antygrawitacyjnych pola, oraz przesłania zbiorów przez gwiezdne wrota na rodzimą planetę Aszenów.

Wahadłowiec Bedrosian[edytuj | edytuj kod]

Mały statek poruszający się w atmosferze, posiadający możliwość zawiśnięcia w powietrzu i wygenerowania pola energetycznego umożliwiającego uwięzienie obiektu w jego wnętrzu (odcinek: New Ground, rasa: Bedrosianie).

Statek Martina[edytuj | edytuj kod]

Na jego pokładzie Martin wraz z innymi wyruszyli w poszukiwaniu sprzymierzeńców w walce z Goa’uldami. Po dotarciu do naszej planety opuścili statek za pomocą kapsuł i wylądowali na Ziemi. Kapsuły zostały zakopane na jednej z polan Montany.

Statek replikatorów[edytuj | edytuj kod]

Potężny statek opanowany przez replikatory, brał udział w bitwie np. ze statkiem Apofisa (odcinki: Enemis, Unnatural Selection).

Statek Terraformujący Gadmeer[edytuj | edytuj kod]

Statek został zaprogramowany by odnalazł świat o określonych cechach dla cywilizacji Gadmeerów, posiadający zdolność transformacji ekosystemu planety dostosowując go do stanu odpowiedniego dla organizmów opartych na siarce. Na pokładzie znajdują się tysiące kodów genetycznych organizmów z rodzimego świata, zapiski o historii i kulturze rasy. Potrafił przewidzieć różne scenariusze mp. taki gdy podczas transformacji pojawił się inteligentny gatunek (odcinek: Scorched Earth).

Seberus[edytuj | edytuj kod]

Statek pełniący funkcję transportera więźniów, uzbrojony w broń dźwiękową, używający ciekłego azotu jako zasilania napędu jonowego. Statek rozbił się na jednej z planet i kontrolę nad nim przejmują więźniowie. SG-1 udaje się naprawić i oddać go w odpowiednie ręce (odcinki: Forsaken, Space Race). Statek uczestniczył w rajdzie Kon Garat.

Stromos[edytuj | edytuj kod]

Na jego pokładzie w kriogenicznych komorach zahibernowanych było tysiące osób. Lot zaprogramowany był aby wyruszył lecieć w kierunku planety Ardena, podczas podróży statek rozbija się na P2A-347 (odcinek: Lifeboat).