Przejdź do zawartości

Statyści (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Statyści
Gatunek

komedia obyczajowa

Rok produkcji

2006

Data premiery

14 września 2006
27 października 2006 (Polska)

Kraj produkcji

Polska
Chiny

Język

polski, chiński

Czas trwania

118 min

Reżyseria

Michał Kwieciński

Scenariusz

Jarosław Sokół

Główne role

Kinga Preis
Stanisław Brudny
Krzysztof Kiersznowski

Muzyka

Michał Lorenc

Zdjęcia

Arkadiusz Tomiak

Statyści – film produkcji polsko-chińskiej z 2006 w reżyserii Michała Kwiecińskiego, według scenariusza Jarosława Sokoła. Okres zdjęciowy rozpoczął się w sierpniu 2005 roku. Zdjęcia do filmu powstały w Koninie oraz w Pekinie.

Razem z filmem nakręcono serial telewizyjny pod tym samym tytułem.

Fabuła

[edytuj | edytuj kod]

Chińska ekipa filmowa, uważająca Polaków za najsmutniejszy naród na świecie, przyjeżdża do Konina, aby nakręcić melodramat zatytułowany Smutny wiatr w trzcinach. W tym celu poszukiwani są miejscowi statyści. Filmowcom przy castingu pomaga Bożena, biegle znająca język chiński. Wśród kandydatów do udziału w filmie pojawia się Roman, który przed laty opuścił Bożenę i ich syna.

Obsada

[edytuj | edytuj kod]

Ciekawostki

[edytuj | edytuj kod]

W scenach prób chóru parafialnego – sfilmowanych we wnętrzu kościoła farnego Św. Bartłomieja – wykorzystano południowoafrykański hymn „Siyahamba” w języku zuluskim oraz chorał „Erkenne mich, mein Hüter” z Pasji według św. Mateusza (BWV 244) Johanna Sebastiana Bacha w wykonaniu Chóru Kameralnego „Pro Musica” z Wrześni.

Początkową i końcową scenę filmu nakręcono na ulicy Wangfujing (przed budynkiem kompleksu handlowo-biurowego Sun Dong An Plaza) w dzielnicy Dongcheng w Pekinie w ciągu jednego dnia filmowego.

Nagrody

[edytuj | edytuj kod]

Serial telewizyjny

[edytuj | edytuj kod]

Wraz z filmem powstał także sześcioodcinkowy serial telewizyjny, który swoją premierę miał w TVP w kwietniu 2013. Odcinki miały po około 26 minut

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]