Statystyczna kontrola procesu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Statystyczna kontrola procesu (SKP, ang. Statistical Process Control, SPC) – metoda zarządzania jakością z zastosowaniem statystycznej kontroli procesów przemysłowych[1].

SPC jest oparte o stałe prowadzenie kart kontrolnych procesów, które umożliwiają obiektywną ocenę, czy dany proces podlega swojej normalnej zmienności, czy zaczyna zachowywać się "niestandardowo". Zgodnie z teorią kart kontrolnych przyczyny zmienności w procesie można podzielić na[2]:

  • Przyczyny naturalne (standardowe) - widoczne są przez cały czas prowadzenia czynności; przyczyny naturalne zmienności są stałe co do wielkości i występują w dużej ilości, ale pojedynczy efekt każdej z nich jest niewielki; naturalne przyczyny zmienności mają wpływ tylko na zmienność krótkoterminową; aby je zmniejszyć potrzeba zmiany całego procesu; przykładowe naturalne przyczyny zmienności to zmienność czynników produkcji, zmienność warunków czy dokładność aparatury pomiarowej, w których prowadzony jest proces;
  • Przyczyny specjalne (niestandardowe) - przyczyny zmienności nie zawsze obecne w procesie oraz zmienne co do wielkości; wywołują dużą zmienność w procesie, powodują przesunięcie się średniej i dzięki temu mają wpływ na długoterminową wariancję, przykładowe specjalne przyczyny zmienności to złe ustawienie maszyny, niewykwalifikowany operator;

Dzięki stosowaniu kart kontrolnych można szybko zauważyć kiedy dane zjawisko zaczyna zachowywać się "niestandardowo" i w razie potrzeby zareagować. W przemyśle karty kontrolne służą do sprawdzania stabilności procesu produkcyjnego w czasie.

Twórcą metody jest Walter A. Shewhart, który wdrożył te metody w amerykańskim przemyśle samochodowym w latach 30' XX w[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Oakland, John S., Statistical process control, wyd. 5th ed, Oxford: Butterworth-Heinemann, 2003, ISBN 0-7506-5766-9, OCLC 55652811.
  2. Sałaciński, Tadeusz., SPC statistical process control, Warszawa: Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, 2015, ISBN 978-83-7814-319-2, OCLC 903352984.
  3. Shewhart, Walter A. (Walter Andrew), 1891-1967., Economic control of quality of manufactured product, Milwaukee, Wis.: American Society for Quality, 1980, ISBN 0-87389-076-0, OCLC 7543940.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]