Staw Górnik

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Staw Górnik
Ilustracja
Staw Górnik (widok od strony wschodniej)
Położenie
Państwo

 Polska

Województwo

 śląskie

Lokalizacja

Wyżyna Katowicka

Miejscowości nadbrzeżne

Katowice

Morfometria
Powierzchnia

1,67 ha

Hydrologia
Rzeki zasilające

Bolina Płd. I

Rzeki wypływające

Bolina Płd. I

Położenie na mapie Katowic
Mapa konturowa Katowic, po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Staw Górnik”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Staw Górnik”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, w centrum znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Staw Górnik”
Ziemia50°12′53″N 19°04′28″E/50,214722 19,074444

Staw Górnik − sztuczny staw znajdujący się w Katowicach, w jednostce pomocniczej Giszowiec, o powierzchni 1,67 ha. Położony jest w lesie pomiędzy ul. Adama w Giszowcu a Wesołą (dzielnica Mysłowic). Zbiornik leży w dolinie południowego dopływu Boliny – Boliny Południowej I i powstał wskutek osiadania terenu dna ze względu na działalność górniczą i przegłębienia. Jest on wypełniony wodą z napływu wód gruntowych.

W 1977 roku sekcja wędkarska Kopalni Węgla Kamiennego Staszic zagospodarowała i zarybiła staw Górnik. Obecnie staw otoczony jest dobrze zachowaną roślinnością nadwodną i jest lęgowiskiem płazów, a także rzadkich oraz chronionych gatunków roślin, w tym wywłócznika kłosowego. Blisko stawu przebiega Szlak Dolinki Murckowskiej. Staw jest częścią Ekologicznego Systemu Obszarów Chronionych w Katowicach.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]