Stawiam na Tolka Banana (serial telewizyjny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy serialu telewizyjnego. Zobacz też: inne znaczenia tego terminu.
Stawiam na Tolka Banana
Gatunek obyczajowy młodzieżowy
Kraj produkcji  Polska
Oryginalny język polski
Główne role Jacek Zejdler
Henryk Gołębiewski
Filip Łobodziński
Agata Siecińska
Sergiusz Lach
Liczba odcinków 7
Produkcja
Produkcja Zespół Filmowy Panorama
Reżyseria Stanisław Jędryka
Scenariusz Adam Bahdaj
Muzyka Jerzy Matuszkiewicz
Antoni Kopff
Włodzimierz Nahorny
Jan Adam Laskowski
Zdjęcia Jacek Korcelli
Scenografia Adam T. Nowakowski
Czas trwania odcinka 30-39 min.
Pierwsza emisja
Kraj oryginalnej emisji  Polska
Data premiery Polska 13 września 1973
Lata emisji Polska TVP ABC15 lutego22 lutego 2014
Format obrazu 4:3
Format dźwięku mono

Stawiam na Tolka Bananapolski 7-odcinkowy serial telewizyjny z 1973 w reżyserii Stanisława Jędryki, nakręcony na podstawie powieści młodzieżowej pod tym samym tytułem autorstwa Adama Bahdaja z 1966 roku. Opowiada o grupce tzw. trudnej młodzieży, na którą miała pozytywny wpływ romantyczna postać Tolka Banana.

Serial po raz pierwszy był emitowany w czwartkowym popołudniowym programie dla młodzieży Ekran z bratkiem i spotkał się z tak wielkim aplauzem młodej widowni, że redakcja zasypana listami od widzów zdecydowała się bezpośrednio po emisji serialu wyemitować go ponownie.

Z czołówki filmu pochodzi piosenka skomponowana przez Jerzego Matuszkiewicza do słów Adama Bahdaja pt. „Ballada o Tolku Bananie”, która stała się później hitem śpiewanym na prywatkach, rajdach turystycznych (grana również przez Wilki i Strachy na Lachy) itp.

Serial został wydany na VCD i DVD.

W roku 1995 Stanisław Jędryka nakręcił film dokumentalny Tolek Banan i inni z udziałem aktorów głównych ról serialu.

Lista odcinków[edytuj | edytuj kod]

  1. Klondike – Julek, chłopak z tzw. dobrego domu, ale zaniedbywany przez rodziców przyłącza się do młodzieżowej bandy, której szefem jest Karioka.
  2. Karioka – W bandzie Karioki następuje rozłam. Pojawia się tajemniczy Tolek Banan, za którym idzie sława uciekiniera z poprawczaka. Chłopcy z paczki ulegają mitowi „twardego faceta”. W pierwszej rozgrywce o to, kto będzie szefem gangu, opowiadają się po stronie Tolka. Karioka jest dotknięta i rozgoryczona. Dowiaduje się przypadkiem, że realizatorzy poszukują kandydatki do roli w filmie. Razem z koleżanką zgłaszają się do wytwórni.
  3. Julek – Chłopcy dostają od Tolka zadanie do wykonania. W trakcie „akcji” zaczepia ich milicja. Tolek Banan na skutek nieopatrznych słów Julka zostaje aresztowany. „Szajka” uznaje Julka za zdrajcę. Chłopak nie może się z tym pogodzić. Tymczasem wieczorem Tolek zjawia się w domu Julka. Potrzebuje pomocy. Musi gdzieś bezpiecznie przenocować. Julek znajduje mu kryjówkę.
  4. Cegiełka – Gang Tolka Banana rozpoczyna akcję poszukiwania skarbu. Chłopcy przekopują sporą połać ziemi, zanim uda im się odnaleźć to, czego szukali. Cenne znalezisko chowają na strychu u Cegiełki.
  5. Cygan – Tolek Banan zleca chłopcom następne zadanie. Mają rozpoznać teren wokół i – jeśli się uda – wewnątrz starego, opuszczonego domu. Po wyjeździe właściciela została w nim samotna, niedołężna osoba. Budynek jest zdewastowany, ale po przeprowadzeniu generalnych porządków świetnie nadawałby się na melinę gangu.
  6. Filipek – Potrącony przez samochód Cygan trafia do szpitala. Tolek Banan ze swoim gangiem rozpoczyna żmudne poszukiwania kierowcy niebieskiego volkswagena, który spowodował wypadek. Kilka tropów prowadzi chłopców na manowce. Przypadkiem dowiadują się o kradzieży samochodu tej marki spod domu lekarza dentysty.
  7. Tolek – Karioka i Julek z gangu Tolka Banana wybierają się z wizytą do stomatologa, by sprawdzić na miejscu, czy niebieski volkswagen zaparkowany przed domem dentysty potrącił ich kolegę, Cygana. Nowe poszlaki utwierdzają ich w przekonaniu, że tym razem trafili na właściwy ślad. Tolek Banan przyznaje, że jest harcerzem i że naprawdę nazywa się Szymek Krusz.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]