Stawowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stawowie, pałac wiosną 2008 r.

Stawowie (kaszub. Wësokô Wòda, niem. Hochwasser)[1] – historyczna dzielnica Sopotu, granicząca na południu z gdańską dzielnicą Oliwą, na północy ze Świemirowem i na zachodzie z Trójmiejskim Parkiem Krajobrazowym (w kompleksie leśnym Lasów Oliwskich).

Zespół pałacowo-parkowy Stawowie w Sopocie, wpisany do rejestru zabytków pod numerem 877, jest obiektem o wielowiekowej historii, sięgającej XII wieku. We wczesnym średniowieczu była to niewielka osada znana pod nazwą Stanowe, wspomniana w pierwszym zachowanym dokumencie z terenów Pomorza Wschodniego – akcie fundacyjnym klasztoru cystersów w Oliwie, podpisanym przez Sambora I ok. 1188.

Zabytkowy pałac z połowy XIX wieku otoczony jest przepięknym 8-hektarowym parkiem, uznanym za jedno z najpiękniejszych założeń parkowych w Sopocie, z bogatą kolekcją drzew, których wiek niejednokrotnie przekracza 150 lat.

Zmieniali się właściciele posiadłości. Np. od 1867 był nim Richard Fischer, właściciel browaru w Gdańsku-Nowym Porcie – Bierbrauerei Richard Fischer.

Pałac po II wojnie światowej mieścił kolejno: komendanturę Armii Czerwonej w Gdańsku, Dom Dziecka Nr 5, zamieniony później w Państwowe Pogotowie Opiekuńcze, Miejski Szpital Specjalistyczny Położniczo-Ginekologiczny im. Dr Heleny Wolf (do pocz. l. 60. XX w.), Szpital Gruźlicy i Chorób Płuc, a następnie Wojewódzki Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc.

Od 2003 obiekt stoi pusty, pozbawiony ogrzewania i bieżącej konserwacji, niszczeje i popada w ruinę, a zabytkowy park jest obecnie bardzo zaniedbany. Do początku września 2008 był własnością Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku, dziś ma już nowego właściciela - nieruchomość nabyła firma Baltic Apartaments Sp. z o.o. ze Świecia, przemianowana w 2010 roku na Zespół Pałacowo-Parkowy Stawowie Sp. z o.o.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dr F. Lorentz "Polskie i kaszubskie nazwy miejscowości na Pomorzu Kaszubskiem" (​ISBN 83-60437-22-X​) (​ISBN 978-83-60437-22-3​)