Stay (singel Shakespears Sister)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Stay
Singel zespołu Shakespears Sister
z albumu Hormonally Yours
Wydany 1992
Nagrywany 1991
Gatunek Pop
Wydawnictwo London Records
Producent Shakespears Sister,
Alan Moulder
Format 7", CD, kaseta magnetofonowa
Singel po singlu

Stay – drugi singel z płyty Hormonally Yours i największy hit grupy Shakespears Sister. Utwór został napisany przez Siobhan Fahey i Marcellę Detroit przy współpracy z ówczesnym mężem Siobhan Dave'em Stewartem.

Muzykę i słowa do pierwszej części utworu napisali Stewart i Detroit, Fahey napisała słowa wykonywane w utworze przez nią. Zamiarem Stewarta było pokazanie zdolności wokalnych Detroit. To jedyna piosenka zespołu, w której Detroit śpiewa zwrotki i refren. Po tym jak singel został światowym hitem, napięcie między członkiniami zespołu powiększyło się. Przypadkowo sukces i symbolika singla, sprawiły, że prasa skupiła się na Detroit – "anioł z pięknym głosem" i Fahey – "wiedźma z piekła".

Wydanie[edytuj | edytuj kod]

Utwór został wydany 25 stycznia 1992 i w ciągu 2 tygodni został numerem 1. w Wielkiej Brytanii. "Stay" wydano także na rynku światowym: USA, Australia, Nowa Zelandia, Niemcy i Japonia. W Polsce utwór znajdował się przez 10 tygodni na Liście przebojów Trójki.[1]

Wydanie utworu na rynku światowym i wysokie miejsca na listach oraz światowe tournée i wywiady w mediach sprawiły, że kolejne single były lepiej przyjmowane.

Sukces "Stay" i albumu Hormonally Yours spowodował, że Detroit odeszła z zespołu, gdyż Fahey chciała nagrywać dalej solo. Żadna z artystek nie powtórzyła sukcesu "Stay".

Teledysk[edytuj | edytuj kod]

Teledysk wyreżyserowała Sophie Muller. Pomysł na wideo został zaczerpnięty z filmu "Catwomen From the Moon". Klip został zakazany w Niemczech z powodu sceny wskrzeszenia, co tylko zwiększyło zainteresowanie utworem. Mężczyzna z teledysku to Dave Evans, były chłopak Keren Woodward – artystki z poprzedniego zespołu Fahey – Bananaramy.

"Stay" otrzymał nagrodę 1993 Music Week Awards i Brit Awards w kategorii Najlepszy Teledysk.

Lista utworów[edytuj | edytuj kod]

Lista utworów dla brytyjskiego dwuczęściowego wydania CD:

  1. "Stay"
  2. "Stay" (album version)
  3. "The Trouble With André"
  4. "Stay"
  5. "Dirty Mind" (E-Zee remix)
  6. "Run Silent" (Revolution remix)
  7. Hormonally Yours album excerpts

Wersja akustyczna "Stay" znajduje się na albumie Long Live the Queens!.

Covery[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]