Stefan (arcybiskup Ochrydy)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stefan
Стефан
Stojan Welianowski
Стојан Вељановски
arcybiskup ochrydzki, metropolita Macedonii
Ilustracja
Kraj działania  Macedonia Północna
Data i miejsce urodzenia 1 maja 1955
Dobruševo
Metropolita eparchii ochrydzkiej
Okres sprawowania od 1999
Wyznanie prawosławie
Kościół Macedoński Kościół Prawosławny
Inkardynacja Archieparchia ochrydzka
Śluby zakonne 3 lipca 1986
Chirotonia biskupia 12 lipca 1986

Stefan (właśc. Stojan Welanowski, ur. 1 maja 1955 we wsi Dobruševo w południowej Macedonii) – macedoński arcybiskup prawosławny, metropolita archieparchii ochrydzkiej i eparchii skopijskiej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1974 ukończył naukę w seminarium św. Klemensa Ochrydzkiego w Dračevie. W 1979 ukończył studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu w Belgradzie. Po powrocie do Macedonii został wykładowcą seminarium w Skopju. W 1980 wyjechał do Bari do Instytutu św. Mikołaja na studia podyplomowe w zakresie patrystyki i bizantynistyki. Ukończył je w 1982, uzyskując stopień magistra.

3 lipca 1986 złożył śluby zakonne w klasztorze św. Nauma w Ochrydzie, a 12 lipca t.r. został mianowany metropolitą eparchii zletowsko-strumickiej. Wkrótce potem został wyświęcony na biskupa i objął eparchię Bregalnica-Štip. W kolejnych latach pełnił funkcje dziekana Wydziału Teologicznego w Skopju, rzecznika Świętego Synodu Macedońskiego Kościoła Prawosławnego, a także wydawcy pisma Życie Kościoła (Црковен живот).

W nocy z 9/10 października 1999 zgromadzenie duchownych i świeckich, zebrane w Ochrydzie wybrało Stefana głową Macedońskiego Kościoła Prawosławnego. W chwili wyboru miał zaledwie 44 lata. W swoich wystąpieniach wielokrotnie apelował do polityków macedońskich o wsparcie podległego mu Kościoła w sporze z Serbskim Kościołem Prawosławnym.

9 stycznia 2002 w bazie policyjnej k. Skopja uczestniczył w kontrowersyjnej ceremonii błogosławienia medalionów przeznaczonych dla paramilitarnej formacji Lwy. Zwracając się do Lwów, abp Stefan zaapelował, aby byli gotowi bronić Macedonii[1]. Podejrzewana o działalność przestępczą formacja Lwów została rozwiązana w 2003.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. John Philips, Macedonia: warlords and rebels in the Balkans, I.B.Tauris, 2004, s.158

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]