Stefan Batory pod Pskowem

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Stefan Batory pod Pskowem
Grafika bez ustawionego tekstu alternatywnego: Stefan Batory pod Pskowem
Autor Jan Matejko
Rok wykonania 1872
Technika wykonania olej na płótnie
Rozmiar 322 × 545 cm
Muzeum Zamek Królewski w Warszawie

Stefan Batory pod Pskowem – obraz Jana Matejki z 1872, przedstawiający poselstwo cara Rosji Iwana IV Groźnego do króla Polski Stefana Batorego z prośbą o pokój.

Treść[edytuj]

Obraz przedstawia wydarzenie z wojny polsko-rosyjskiej o Inflanty, prowadzonej przez Stefana Batorego w latach 15781582. Zaprezentowana scena pochodzi z końcowego okresu rokowań prowadzących do zawarcia pokoju. Widoczny jest obóz wojskowy skąpany w złocieniach, czerwieniach, brązach i srebrnych szarościach. Jedynie legat papieski Antonio Possevino jest tu stałą, nieruchomą, czarną plamą.

Zachwyt wzbudziła doskonale przedstawiona postać króla, pełna dostojeństwa, potęgi i siły (do obrazu pozował Matejce Józef Hasso-Agopsowicz, polski Ormianin)[1]. Stefan Batory dodatkowo, dla podkreślenia majestatu, ubrany jest w złotą delię spływającą na ramiona. Nieruchoma, pełna dostojeństwa twarz o jedynie podniesionej brwi uwiodła rosyjskiego malarza Ilję Riepina.

Historia obrazu[edytuj]

Po wystawieniu obrazu na wystawie w Pradze, Matejko otrzymał propozycję objęcia dyrekcji tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych oraz Medal Sztuki w Wiedniu, a Akademia Francuska obrała go honorowym członkiem zagranicznym.

Obraz mocno ucierpiał podczas II wojny światowej. Podobnie jak Rejtan został wywieziony na wschód i przejęty przez Niemców, przechowywany we Lwowie, w pośpiechu ewakuowany w 1944, złożony został w kostkę na 18 części. Kiedy profesor Stanisław Lorentz odnalazł oba płótna we wsi Przesieka koło Jeleniej Góry, były w tak katastrofalnym stanie, iż ich odnowa zajęła trzy lata.

Obraz znajduje się w zbiorach Zamku Królewskiego w Warszawie[2].

Przypisy