Stefan Danaiłow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Stefan Danaiłow
Stefan Danailov.jpg
Data i miejsce urodzenia 9 grudnia 1942
Sofia
Minister kultury
Okres od 17 sierpnia 2005
do 27 lipca 2009
Przynależność polityczna Bułgarska Partia Socjalistyczna
Poprzednik Nina Cziłowa
Następca Weżdi Raszidow

Stefan Łambow Danaiłow (bułg. Стефан Ламбов Данаилов; ur. 9 grudnia 1942 w Sofii) − bułgarski aktor teatralny, telewizyjny i filmowy, pedagog oraz polityk lewicowy, członek Bułgarskiej Partii Socjalistycznej, deputowany na Zgromadzenie Narodowe 40. i 41. kadencji (2005-2009 i od 2009), minister kultury w rządzie Sergeja Staniszewa (2005-2009).

Życiorys[edytuj]

Na dużym ekranie po raz pierwszy wystąpił w wieku ośmiu lat w filmie Sledite ostawat. Chociaż wielokrotnie podkreślał, że nie chce być aktorem, w końcu postanowił studiować na Bułgarskiej Akademii Teatralnej (VITIZ), którą ukończył w 1966 roku. Największą popularność przyniosła mu rola majora Dejanowa w serialu Na wseki kiłometyr (1969). W teatrze (związany jest z Teatrem Narodowym w Sofii) grał w repertuarze klasycznym (m.in. wcielał się w postaci Don Juana, Hamleta oraz Stawrogina w adaptacji Biesów), a także współczesnym; w 1978 roku zagrał Camille'a Desmoulinsa w Sprawie Dantona Stanisławy Przybyszewskiej, reżyserowanej na deskach sofijskiego Teatru Armii Ludowej przez Andrzeja Wajdę.

Jest również pedagogiem, wykładowcą w VITIZ-ie.

17 sierpnia 2005 został ministrem kultury w gabinecie Sergeja Staniszewa. Osiem lat wcześniej był kandydatem BPS do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, ale wówczas na jego osobę nie zgodził się Związek Sił Demokratycznych[1]. Na stanowisku ministra utrzymał się aż do końca kadencji.

We wrześniu 2011 został przedstawiony jako kandydat socjalistów w wyborach prezydenckich na wiceprezydenta u boku Iwajły Kałfina[2]. Ich konkurentami w walce o urząd prezydencki będą były minister rozwoju regionalnego Rosen Plewneliew z rządzącej partii GERB oraz była komisarz Unii Europejskiej Meglena Kunewa (niezależna).

Przypisy