Stefan Drzewicki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Stefan Drzewicki
Data i miejsce urodzenia

20 września 1898
Siedliska

Data i miejsce śmierci

1940
Katyń

Zawód, zajęcie

zoolog

Stefan Eustachy Drzewicki (ur. 20 września 1898 w Siedliskach, zm. 1940 w Katyniu) – polski zoolog, morfolog doświadczalny, porucznik artylerii rezerwy Wojska Polskiego, ofiara zbrodni katyńskiej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Syn zarządcy dóbr Sapiehów Jana Drzewickiego i jego żony Marii. Uczył się w VII Gimnazjum we Lwowie, po wybuchu I wojny światowej wstąpił do Legionu Wschodniego, w 1916 ukończył naukę i otrzymał świadectwo dojrzałości. W maju tego samego roku został wcielony do armii austriackiej i skierowany na front rosyjski do służby polowej. Następnie skierowano go na kurs oficerski po ukończeniu którego walczył w Czarnogórze i Albanii, we wrześniu ze względów zdrowotnych został przetransportowany do Krakowa. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości był ochotnikiem w Wojsku Polskim, w szeregach 7 pułku artylerii polowej walczył m.in. w obronie Lwowa i uczestniczył w wyprawie na Kijów. Po zakończeniu działań wojennych powrócił do Lwowa, gdzie studiował nauki przyrodnicze na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jana Kazimierza. Na drugim roku studiów wybrał jako specjalizację zoologię eksperymentalną i kontynuował naukę pod kierunkiem prof. Jana Hirschlera, od 1922 pełnił funkcję młodszego asystenta, następnie starszego asystenta w Katedrze Zoologii Ogólnej Uniwersytetu Jana Kazimierza, w 1929 uzyskał stopień doktora. W lipcu 1934 ukończył kurs limnologiczny, który odbywał się w Stacji Hydrobiologicznej Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego nad jeziorem Wigry. W tym samym roku, jako oficer rezerwy posiadał przydział do 27 pułku artylerii polowej we Włodzimierzu Wołyńskim[1]. W 1939 otrzymał stanowisko adiunkta oraz rozpoczął przygotowania do obrony pracy habilitacyjnej, kontynuację pracy naukowej przerwał mu wybuch II wojny światowej. Na stopień porucznika został mianowany ze starszeństwem z 19 marca 1939 i 106. lokatą w korpusie oficerów rezerwy artylerii[2].

Uczestniczył w kampanii wrześniowej na froncie wschodnim, dostał się do niewoli sowieckiej i był przetrzymywany w obozie w Kozielsku, gdzie w 1940 został zamordowany.

Dorobek naukowy[edytuj | edytuj kod]

Dorobek naukowy Stefana Drzewickiego obejmuje kilkanaście prac naukowych, z których do najważniejszych należy opracowanie dotyczące działania tarczycy na metamorfozę kijanek grzebiuszki ziemnej (Pelobates fuscus). Doświadczenie obejmowało wszczepienie do jamy brzusznej kijanki suszonej tarczycy jaszczurki i obserwację przyspieszonej metamorfozy kijanki oraz zmiany jej skóry. Prowadził doświadczenia z krzyżowaniem jaszczurki zwinki (Lacerta agilis)[3] oraz badał budowę gruczołów skórnych splewki karpiowej (Argulus foliaceus).

Członkostwo[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rocznik Oficerski Rezerw 1934 ↓, s. 144, 639.
  2. Rybka i Stepan 2003 ↓, s. 651.
  3. Stefan Drzewicki, Badania eksperymentalne i mikroskopowe nad barwnym dymorfizmem płciowym u jaszczurek (Lacerta agilis L., L. viridis L., L. vivipara Jacq.), Lwów: Polskie Towarzystwo Zoologiczne, Warszawa, 1939.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]