Stefan Golcz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stefan Golcz
Data i miejsce urodzenia

1865
Bartodzieje

Data i miejsce śmierci

28 września 1932
Września

Zawód, zajęcie

browarów: "Fortuna" w Miłosławiu i "Wiktorya" we Wrześni, działacz społeczny i kulturalny

Stefan Golcz (ur. 1865 w Bartodziejach, zm. 28 września 1932 we Wrześni) – właściciel browarów: "Fortuna" w Miłosławiu i "Wiktorya" we Wrześni, działacz społeczny i kulturalny.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wywodził się z całkowicie spolonizowanej już w czasach saskich linii niemieckiej rodziny Goltzów, osiadłej na Pomorzu w rejonie Stargardu. Opuścił Bartodzieje w wyniku działów rodzinnych i częściowej parcelacji majątku. Po ukończeniu szkoły piwowarskiej w Monachium przeniósł się na ziemię wrzesińską. Jego protektorem był Józef Kościelski, znany społecznik, działacz gospodarczy oraz mecenas artystów.

W latach 1899–1901 nabył na licytacji browary "Fortuna" w Miłosławiu i "Wiktorya" we Wrześni. Później również właściciel Odeonu, placówki kulturalno-rozrywkowej. W 1919 przekazał znaczne sumy na tzw. skarb narodowy. Członek i działacz towarzystw ziemiańskich i przemysłowych. W 1922 został członkiem kolegium magistrackiego.

W 1931 był głównym inicjatorem powstania miejskiego klubu sportowego Victoria Września.

Zmarł 28 września 1932 we Wrześni.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

W 1904 zawarł związek małżeński ze Stefanią Mrozińską. Miał córkę Felicje, która została kontynuatorką działalności społecznikowskiej.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Roman Nowaczyk: Golcz Stefan. W: Roman Nowaczyk (red.): Wrzesiński słownik biograficzny. Wyd. II poprawione i rozszerzone. Września: Wydawnictwo Kropka Jolanta i Waldemar Śliwczyńscy, 2011, s. 70. ISBN 978-83-89494-40-5.