Stefan III (książę Bawarii)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Stefan III Bawarski)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stefan III
książę Bawarii-Landshut
Okres panowania od 1375
do 1392
książę Bawarii-Ingolstadt
Okres panowania od 1392
do 1413
Dane biograficzne
Dynastia Wittelsbachowie
Data urodzenia ok. 1337
Data śmierci wrzesień 1413
Ojciec Stefan II
Matka Izabela
Żona 1. Taddea Visconti,
2. Elżbieta
Dzieci z Taddeą:
Ludwik VII Brodaty,
Elżbieta (Izabela);
nieślubny:
Jan

Stefan III (ur. ok. 1337, zm. we wrześniu 1413) – książę Bawarii-Landshut od 1375 r. do 1392 r. (wspólnie z braćmi), a od 1392 r. samodzielny książę Bawarii-Ingolstadt z dynastii Wittelsbachów.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Bawaria po podziale na cztery księstwa w 1392 r.

Stefan III był najstarszym spośród trzech synów księcia Bawarii-Landshut Stefana II oraz Izabeli, córki króla Sycylii Fryderyka II. Wraz z dwoma młodszymi braćmi, Fryderykiem i Janem II, objął władzę w księstwie po śmierci ojca w 1375 r.

Już w 1376 r. bracia dokonali pierwszego podziału ojcowizny, podczas którego Stefan wraz z Janem objął Górną Bawarię, wkrótce potem bracia podzielili także ten udział. W 1392 r. bracia dokonali ostatecznego podziału Bawarii, podczas którego Stefan otrzymał część z ośrodkiem w Ingolstadt. Po śmierci swego brata Jana objął także współrządy – ze swoimi bratankami – w ich ojcowiźnie (części Bawarii z Monachium).

Rycerski i odważny, uczestniczył w licznych wyprawach wojennych. Kilkakrotnie był w Italii, m.in. w 1380 r. był posłem Wacława IV Luksemburskiego do papieża w celu negocjowania korony cesarskiej. Miasto Todi uznało go wówczas swoim władcą. Próby rozszerzenia swoich wpływów w Bawarii i okolicach zaowocowały konfliktami z Salzburgiem i Austrią, toczył też spory z miastami bawarskimi.

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

W 1364 r. Stefan poślubił Taddeę, córkę współrządcy Mediolanu Barnaby Viscontiego. Taddea zmarła w 1381 r., później Stefan planował poślubić Małgorzatę, wdowę po królu Neapolu i Węgier, Karolu III z Durazzo. Ostatecznie w 1401 r. ożenił się jednak z Elżbietą, córką hrabiego Kleve Adolfa I.

Z małżeństwa z Taeddą pochodziło dwoje dzieci: syn Ludwik VII Brodaty, następca Stefana, oraz córka Elżbieta (Izabela), która została żoną króla Francji Karola VI Szalonego. Ponadto miał nieślubnego syna Jana, który został biskupem Ratyzbony.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]