Stefan I (biskup lubuski)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stefan I
Kraj działania Polska
Data śmierci 4 kwietnia 1156?
biskup lubuski
Okres sprawowania 1149–1156?
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Inkardynacja diecezja lubuska
Sakra biskupia ?

Stefan I (zm. 4 kwietnia 1156?) – drugi po Bernardzie biskup lubuski.

Zachowały się dwie lub trzy wzmianki źródłowe dotyczące tego ordynariusza:

  • 22 czerwca 1149 jest wymieniony w testacji dokumentu wystawionego przez księcia Bolesława Kędzierzawego we Wrocławiu w związku z nadaniem dóbr kościołowi św. Wincentego,
  • w Nekrologu Premonstratensów we Wrocławiu zapisano jego zgon pod datą dzienną 4 kwietnia, jednak bez podania roku.

Być może do niego odnosi się też wpis w Roczniku kapitulnym krakowskim rejestrujący pod rokiem 1156 śmierć biskupa o imieniu Stefan bez podania jego diecezji[1].

Dla określenia politycznej roli Stefana I biskupa lubuskiego istotna jest pierwsza wzmianka źródłowa. Na dokumencie wystawionym przez księcia Bolesława Kędzierzawego wymieniony jest obok komesa Jaksy, prawdopodobnego inicjatora działań zmierzających do obrony polskich interesów w księstwie Sprewian. Zatem, spotkanie we Wrocławiu mogło być poświęcone uzgodnieniu współdziałania polskich czynników politycznych i kościelnych na tym obszarze oraz wyznaczeniu biskupstwu lubuskiemu jakiejś roli w jego chrystianizacji.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wpis ten na ogół uznawany jest za dotyczący biskupa poznańskiego Stefana. Ten jednak według Annales Lubinensis miał umrzeć dopiero w 1159. Jeśli przyjąć, że w Roczniku kapitulnym krakowskim chodzi o biskupa lubuskiego, sprzeczność ta zostałaby wyjaśniona.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]