Stefan Mrowiński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Stefan Mrowiński (ur. 1938[1]) – polski reżyser, dramaturg, wykładowca akademicki, autor sztuk teatralnych w Polsce i Australii, adaptacji scenicznych, scenariuszy i słuchowisk radiowych w okresie 1966–2006, oraz znanych tekstów piosenek. Specjalista od teatru małych form dramatycznych i monodramów.

Studia teatralne ukończył w Warszawie. Swój debiut reżyserski w roku 1966 w Warszawie miał spektaklem według własnego scenariusza pt. Ja jeden z Wielu, opartym na poemacie Tadeusza Różewicza.

Praktykował pod okiem takich ludzi polskiego teatru, jak: Józef Gruda, Wanda Laskowska, Aleksander Bardini, Janusz Warmiński, Tadeusz Łomnicki, Kazimierz Rudzki. Jeden z reżyserów awangardy teatru studenckiego w Polsce, dekady lat 1965–1975. Laureat wielu nagród za twórczość reżyserską i literacką. Od roku 1980 mieszka w Australii. Założyciel i dyrektor artystyczny własnego Teatru Otwartego – „Poetica” Theatre Co. (1983–1989), współzałożyciel eksperymentalnego teatru ” The Church”, Melbourne, Victoria – placówki badawczej nowych form teatru otwartego w Australii. W latach 1980–1983 starszy wykładowca (Senior Lecturer) Teorii Dramatu i Reżyserii na Rusden College, Melbourne. Do roku 2005, wykładowca Teorii Teatru i Filmu na Wydziale Slawistyki, na Uniwersytecie Monasha.

Członek Związku Pisarzy Australijskich, Stowarzyszenia Autorów i Kompozytorów ZAiKS, Związku Polskich Autorów i Kompozytorów Muzyki. Z okazji 25-lecia działalności twórczej otrzymał “Błogosławieństwo Apostolskie” od Papieża Jana Pawła II, w roku 1989, za twórczość radiową na rzecz “Rozwoju Kultury Polskiej za granicą”. W roku 1990 – Odznakę “Zasłużony dla Kultury Polskiej”, nadaną przez pierwszy Rząd III Rzeczypospolitej, oraz Medal 75-lecia Teatru Polskiego w Warszawie za “krzewienie wiedzy o dziejach polskiego dramatu i teatru poza granicami kraju”.

W roku 2006 obchodził 40-lecie pracy twórczej i artystycznej.

W 2016 został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”[2].

Największe przeboje, do których napisał teksty:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. National Library Of Poland /Cała Baza, alpha.bn.org.pl [dostęp 2017-11-26].
  2. Medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis. www.mkidn.gov.pl. [dostęp 2020-07-05].