Stefan V

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Stefan V
Stephanus Quintus
Papież
Biskup Rzymu
Ilustracja
Kraj działania

Państwo Kościelne

Data i miejsce urodzenia

brak danych
Rzym

Data śmierci

14 września 891

Miejsce pochówku

bazylika św. Piotra

Papież
Okres sprawowania

885-891

Wyznanie

chrześcijaństwo

Kościół

rzymskokatolicki

Pontyfikat

wrzesień 885

Stefan V lub Stefan VI[a][1] (łac. Stephanus V, ur. w Rzymie, zm. 14 września 891) – papież w okresie od września 885 do 14 września 891[2].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodził z arystokratycznej rodziny, był kardynałem prezbiterem na Lateranie[1]. Po śmierci Hadriana III został wybrany jednogłośnie przez duchowieństwo i lud na papieża, bez konsultacji z cesarzem[3]. Rozgniewany Karol Gruby wysłał do Rzymu kanclerza Liutwalda, który miał złożyć Stefana z urzędu, jednak ostatecznie z tego zrezygnował[1].

W czasie jego pontyfikatu, Rzymowi znowu zaczęli zagrażać Saraceni, toteż papież zwrócił się o pomoc do cesarza[1]. Karol wyruszył na wojnę z Saracenami, lecz natychmiast musiał się wycofać w 866 roku i nie mógł już potem pomóc Państwu Kościelnemu[1]. Wkrótce potem Karol zmarł, nie posiadając prawowitego następcy, nastąpił więc rozpad wielkiego cesarstwa[1]. Papież zwrócił się z prośbą o pomoc najpierw do Arnulfa z Karyntii, a następnie do Gwidona III ze Spoleto, którego niechętnie koronował 21 lutego 891 roku na cesarza Świętego Cesarstwa Rzymskiego[1].

Za czasów Stefana, zmarł drugi z apostołów Słowian, św. Metody (6 kwietnia 885) i papież mianował jego następcą Gorazda, któremu jednak zakazał używania liturgii słowiańskiej opracowanej przez braci sołuńskich[1]. Konsekwencją tego była ucieczka uczniów Metodego do Bułgarii i powrót do obrządku bizantyńskiego[1].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Stefan II (papież elekt) nie zdążył przyjąć sakry i był różnie umieszczany w spisach papieskich, co stwarza trudności z numeracją papieży noszących to imię

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i John N. D. Kelly: Encyklopedia papieży. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1997, s. 159-160. ISBN 83-06-02633-0.
  2. Rudolf Fischer-Wollpert: Leksykon papieży. Kraków: Znak, 1996, s. 56. ISBN 83-7006-437-X.
  3. Poczet papieży Michał Gryczyński

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]